Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 9. prosince 2016 a svátek má Vratislav.

Archív: Sdružení bojuje proti hluku

Publikováno: 22.12.2012
Rubrika: Publicistika
<< zpět do archívu

AKCE MÁ ZVRÁTIT KONTROVERZNÍ VLÁDNÍ ROZHODNUTÍ

Jak jsme se již zmínili, členové sdružení Kolínsko přinesli na otevření obchvatu 7. prosince 2012 petici s názvem Stop nadměrnému hluku a všem výjimkám z hygienických hlukových limitů včetně staré hlukové zátěže od roku 2013. Protest je namířen hlavně proti navýšení hygienických hlukových limitů na základě nařízení vlády 272/2011 Sb. Autoři požadují také zrušit všechny výjimky týkající se hladiny hluku. Každá výjimka podle nich někoho preferuje a jiného diskriminuje.

"Dnes trestně stíhanému bývalému Hlavnímu hygienikovi ČR Michaelu Vítovi se, zřejmě na něčí objednávku, podařilo v nestřeženém okamžiku již tak velmi vysoké hygienické hlukové limity zvýšit na více než dvojnásobné povolené dávky na naše zdraví. A stačilo málo. Traduje se, že toho dne, 24. srpna, byla půlka vlády, včetně ministra Leoše Hegera, na dovolené. Ministerstvo zdravotnictví na vládě zastupoval Hlavní hygienik ČR Michael Vít. Jedním z bodů programu bylo sesouladit měření a hodnocení hluku a vibrací na pracovištích podle evropských pravidel. Když se projednávání chýlilo ke konci, navrhl bývalý hlavní hygienik členům vlády ještě drobný zásah do metodiky hodnocení hluku v životním prostředí. Jen tak, mimochodem, doporučil, aby v části šesté, Způsob měření a hodnocení hluku a vibrací, v paragrafu 20, odst. 3, pásmo nejistoty měření, bylo oproti dosavadnímu přičítání od výsledku měření odečítáno. Tato na první pohled nevýznamná změna, na kterou žádný z ministrů přirozeně nedokázal reagovat, ovšem znamenala zvýšení hygienického hlukového limitu 2,23krát, což je astronomický posun. A stačilo zaměnit jediné slovo!" uvádí petice.

Napravit navrhuje sdružení zákon jednoduše záměnou jediného slova "odečtení" za správné slovo "přičtení". Petiční archy budou rozšířeny po celé zemi a podepsat je lze až do 24. dubna 2013. Pak budou adresovány Poslanecké sněmovně Parlamentu.

Předseda sdružení Josef Novák s dalšími členy bojuje od roku 2004 za snížení hluku z kolínského letiště. Řadu výhrad má sdružení i k hlučnosti dopravy vzhledem ke zprovoznění obchvatu. Například v Polepské už předtím byla překročena povolená norma o 10 decibelů. Protihlukové stěny na novém obchvatu jsou podle členů sdružení problematické na několika místech.

"Jsou už i lidé, kteří mě napadají, že hodlám zavřít obchvat, ale víte sám dobře proti čemu vzdoruji. Problémy s hlukem jsou podceňovány, přitom lékaři konstatovali, že v České republice 50 úmrtí ročně má na svědomí hluk," řekl Josef Novák.
Nepřehlédněte...
Hokejoví Kozlové zdolali na domácím ledě postupně České Budějovice a Jindřichův HradecAtletka Natálie Olivová předvedla český výkon roku!Šachisté Sokola Kolín zahájili novou sezónu. Dokázali porazit Písek i s velmistrem a mezinárodním mistrem
Kalendář akcí: Prosinec
Po
 
19
Út
 
27
St
 
7
21
Čt
1
22
29
16
23
30
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Pronájmy (3 inzerátů)
Prodej (5 inzerátů)
Koupě (3 inzerátů)
Zvířata (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM