Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 5. prosince 2016 a svátek má Jitka.

Hlohy zkrášlí městské centrum, mají užší tvar koruny a měly by snášet zadlážděná stanoviště

Konec září a říjen v Kolíně je ve znamení sázení stromů a obnovy zeleně. Zbylé stromy v chodnících městského historického centra byly plošně odstraněny a na jejich místě bylo podle sdělení AVE Kolín vsazeno 16 hlohů obecných a 9 trnovníků akátu. Jde o největší výsadbu v centru za poslední roky. Nových stromů se dočká i mnoho dalších kolínských lokalit. Podrobnosti nás sdělil Martin Gregor, vedoucího oddělení ochrany přírody a krajiny Odboru životního prostředí a zemědělství Městského úřadu v Kolíně.

  Hlohy zkrášlí městské centrum, mají užší tvar koruny a měly by snášet zadlážděná stanoviště
 
Publikováno: 11.10.2014 v 6:00, Aktualizováno: 8.10.2014 v 17:00
Rubrika: Zpravodajství

* Podle čeho byly lokality vybírány?

Lokality pro výsadbu stromů jsou průběžně vyhledávány a prověřovány z hlediska existence inženýrských sítí a celkové vhodnosti daného taxonu na dané lokalitě. Lokality pro ošetření stromů jsou vybírány také průběžně na základě pravidelných výjezdů zaměstnanců odboru životního prostředí a zemědělství a společnosti AVE Kolín, buď z vlastního zjištění nebo na základě podnětů občanů. Dále vycházíme z dat pořízených v rámci projektu Stromy pod kontrolou. Vedle této průběžné, systematické činnosti jsou realizovány projekty, jejichž součástí je výsadba dřevin. Jedná se o projekty v kompetenci odboru regionálního rozvoje a územního plánování MÚ Kolín (např. hřiště pro seniory v Družstevní ulici nebo Šachovnice Na Magistrále).

* Do městského centra jste nově navrhli odolnější hlohy s menšími korunami?

Ano. Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna Stricta), má užší tvar koruny a měl by snášet zadlážděná stanoviště. Vzhledem k blízkosti a tvaru lamp veřejného osvětlení v Kouřimské ulici a ulici Karoliny Světlé bude nutné provádět pravidelné úpravy korun těchto dřevin. To je další skvělá vlastnost tohoto kultivaru, snáší poměrně hluboký řez.

* Kolik stromů celkem má být tento podzim v Kolíně vsazeno?

V Kolíně má být letošní podzim vysazeno cca 60 stromů a cca 100 keřů.

* Prý se chystá velká obnova březové aleje v ulici Plynárenské. Jde o největší akci letošního roku? Půjde o prořezy, kácení a nové sázení?

V Plynárenské ulici chystáme ošetření většiny dřevin, jehož hlavním důvodem je zajištění provozní bezpečnosti. Břízy zde mají často velmi špatné podmínky pro svůj růst a vývoj (velmi malý prostor pro kořenový systém, trpí suchem, zasolováním, mechanickým poškozováním, exhalacemi...), a proto nadměrně prosychají a poměrně brzy odumírají.
Ošetřeno bude cca 55 bříz, 8 jich bude muset být z důvodu velmi špatného zdravotního stavu (silného prosychání, napadení hnilobou, nebezpečné dutiny) vykáceno. S výsadbou nových dřevin se v letošním roce bohužel nepočítá, a to především z důvodu nedostatku prostoru - v lokalitě jsou velmi úzké nebo dokonce chybějící zelené pásy a ochranná pásma inženýrských sítí, která je nutno respektovat. Z tohoto důvodu jsou v současné době káceny opravdu pouze stromy suché nebo ve velmi špatném zdravotním stavu.
Ze stejného důvodu se dočkají ošetření i další problematická březová stromořadí, a to v ulicích V Břízách a Míru. Zde má být celkem ošetřeno cca 80 bříz.
Rád bych zdůraznil, že ošetřování dřevin je v současné době naší prioritou, takže výchovné řezy, tvarovací řezy, řezy zdravotní a bezpečnostní probíhají na dřevinách průběžně a budou probíhat během celého podzimu.

Výměna stromů v městském centru. Zmizely košaté prosychající koruny a nahradily je odolnější hlohy. Foto z ulice Na Hradbách, kde se dnes tyčí tři nové kmínky.
Foto: Vladimír Sládek
Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolínští basketbalisté v Pardubicích nedokázali navázat na svůj domácí výkon proti Nymburku
Kalendář akcí: Prosinec
Po
 
19
Út
 
27
St
 
7
21
Čt
1
22
29
16
23
30
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Pronájmy (3 inzerátů)
Prodej (5 inzerátů)
Koupě (3 inzerátů)
Zvířata (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM