Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 28. června 2016 a svátek má Lubomír.

Vyhnívací nádrže kolínské čistírny odpadních vod jsou po 16 letech v havarijním stavu

Vyhnívací nádrže kolínské čistírny odpadních vod jsou v havarijním stavu. Tato skrytá závada se ukázala v průběhu právě vrcholící rekonstrukce čistírny při detailním průzkumu nádrží. Nádrže podlehly agresivním látkám. Jejich vrchlíky netěsní, zařízení není schopno správně fungovat. I bez vyhnívacích nádrží by mohla být „čovka“ provozována, nicméně se ztrátou cca 1,2 miliony korun ročně. Podle odborníků je moudré nádrže opravit do zimy, aby z nich mohl být využit bioplyn nutný k vytápění čistírny a výrobě elektřiny.

 Vyhnívací nádrže kolínské čistírny odpadních vod jsou po 16 letech v havarijním stavu
 
Publikováno: 19.7.2014 v 6:00, Aktualizováno: 15.7.2014 v 17:00
Rubrika: Zpravodajství

Rekonstrukce „čovky“ je jednou z nejvýznamnějších investičních akcí posledních let v Kolíně. Začala v říjnu 2012 a je aktuálně rozpracována na 88 procent. Termín dokončení 31. srpna 2014 by měl být dodržen. K tomuto datu bude zařízení plně funkční, vyhnívací nádrže by měly být opraveny dodatečně po kolaudaci, zhruba do konce října. Stavba jejíž náklady jsou vyčísleny na téměř 100 miliónů korun, je z 85 procent hrazená z dotací Evropské unie, 5 procent přidal Státní fond životního prostředí ČR.

Čistírna odpadních vod se rekonstruuje podle dokumentace z roku 2008, práce však byly zahájeny až o pět let později. Těch pět let bohužel stačilo na to, aby byly opotřebovány další části zařízení. S tím město naštěstí počítalo a vytvořilo si pro tento případ rezervu 10 miliónů korun na nutné vícepráce. Oproti původnímu zadání byly například vyměněny některé celé technologické celky včetně strojovny. Teď se ukázalo nutné investovat i do vyhnívacích nádrží. Žádné další skryté problémy v podzemích částech ani v technologii již se nepředpokládají.

Kolínská “čovka“ byla poprvé uvedena do provozu v září 1998. Stavbu provedl Metrostav, základní kámen stavby byl položen v říjnu roku 1995. Čistírny zřizované všude po republice přispěly k výrazné proměně českých řek. Na Labe se například vrátili stulíky (stulík žlutý je vytrvalá vodní rostlina vyskytující se ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách), raci, koupající veřejnost a rekreační lodě.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Střelec Filip Nepejchal se stal v Tallinu mistrem Evropy v libovolné malorážceČtyři kolínská zlata a páté místo v republice na atletickém gigantu dorostu a juniorů!Kladivářka Šafránková bojuje se světovou špičkou a zatím se jí daří držet nejlepšíchObrazem: přinášíme fotografie z prvního dne festivalu Kmochův Kolín 9.6.2016
Kalendář akcí: Červen
Po
 
6
13
20
27
Út
 
7
14
21
28
St
1
8
15
22
29
Čt
2
9
16
23
30
3
10
17
24
 
So
4
11
18
25
 
Ne
5
12
19
26
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (4 inzerátů)
Prodej (3 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Seznámení (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM