Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 25. ledna 2017 a svátek má Miloš.

Bylanská kultura ve stínu pyramid. Opožděná pozvánka na archeologickou výstavu do Regionálního muzea v Kolíně

Poněkud „ve stínu pyramid“ zůstala v Regionálním muzeu v Kolíně tříměsíční výstava o starší době železné a bylanské kultuře. Přitom oproti situaci ve starověkém Egyptě mělo dané období zásadní vliv na vývoj v Českých zemích.

Bylanská kultura ve stínu pyramid. Opožděná pozvánka na archeologickou výstavu do Regionálního muzea v Kolíně
 
Publikováno: 20.11.2015 v 16:00, Aktualizováno: 19.11.2015 v 9:00
Rubrika: Kultura

Nejen že období mezi lety 800–500 před n.l. je dnes chápáno jako počátek dosud trvající éry výroby a užití železa, nebývalého rozmachu dálkového obchodu a významných podnětů z řecké a etruské oblasti. Šlo především o dobu nové integrace životního stylu velkého množství etnik střední a západní Evropy, vrcholící v období tzv. keltské civilizace, jejíž dědictví vnímáme dodnes.

Nutno vypíchnout, že kolínská výstava je v rámci současných podobných prezentací výjimečná. Po zrušení expozic v historické budově Národního muzea v Praze má veřejnost po dlouhé době opět možnost porovnat doklady hmotné kultury jednoho pravěkého období z různých oblastí Čech a Moravy. Bylo toho docíleno prostřednictvím výpůjček předmětů z šesti dalších muzejních institucí, které doplňují unikáty z kolínské archeologické sbírky.

Bylanská kultura ve stínu pyramid. Opožděná pozvánka na archeologickou výstavu do Regionálního muzea v Kolíně
Bronzové závěsky v podobě beránků z Hradenína(miniatury kolem 2 cm).
Foto: Zbyněk Sedláček

Rovněž poprvé je veřejnosti zpřístupněn výběr nálezů z bylanských sídlištních objektů od Cerhenic, zkoumaných v letech 1973–1986. Samozřejmě nechybí základní informace o pravěké nekropoli u solných dolů v rakouském Hallstattu, jehož objev se promítl do jiného pojmenování starší doby železné, tj. mladší doba halštatská.

Výstava, která končí v neděli 29. listopadu se po zásluze dočkala recenze i na odborném webu www.archeologienadosah.cz. Viktoria Čisťaková z Národního muzea v ní píše, že koncept výstavy může působit trochu staromódně, což je podle ní ovšem kompenzováno "krásou samotných artefaktů, které se jen vzácně objevují na veřejnosti". Pochválila výběr představených lokalit zastupujících celou starší dobu železnou a možnost vidět některé „legendární“ nálezy označila za jedinečnou.

Autor článku: Vladimír Sládek
Nepřehlédněte...
Vikář Mondo byl v Krausově showVeřejná promítání Na PustiněKolínští hokejisté si přivezli body z Českých BudějovicNezaměstnanost na Kolínsku stoupla
Kalendář akcí: Leden
Po
 
2
9
16
23
30
Út
 
3
10
17
St
 
4
11
25
 
Čt
 
5
12
26
 
 
6
 
So
 
7
 
Ne
1
8
15
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (3 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Auto-moto (2 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Zvířata (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM