Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 25. října 2016 a svátek má Beáta.

Charita v Kolíně je na startovní čáře, zatím otevřela šatník

Charita ČR je neziskovou organizací působící pod záštitou římskokatolické církve. Veřejnost si charitu spojuje nejčastěji s národní Tříkrálovou sbírkou, která je malým viditelným vrcholkem rozsáhlé práce pro druhé. Charita pomáhá lidem u nás i v zahraničí, provozuje širokou síť sociálních a zdravotních služeb. V republice působí okolo 250 farních, městských či oblastních charit. Jejich rozmach se obvykle odvíjí od možností a elánu lidí, kteří v nich působí.

Charita v Kolíně je na startovní čáře, zatím otevřela šatník
 
Publikováno: 3.11.2014 v 6:00, Aktualizováno: 31.10.2014 v 14:00
Rubrika: Ostatní

V Kolíně existuje Charita formálně od roku 2005. Od března letošního roku se její ředitelkou stala Lucie Růžková-Rybárová, vystudovaná sociální pracovnice. Práce pro charitu dobrovolnicky zabírala většinu jejího volného času, a proto od září pracuje na poloviční úvazek. Do začátku října neměla Charita pro svoji práci potřebné zázemí. Nyní se věci pohnuly a město poskytlo prostory pro zřízení dobrovolnického centra i charitního šatníku.

Dobrovolnické centrum sv. Bartoloměje sídlí v malém kamrlíku v ulici Na Hradbách, charitní šatník dostal k dispozici byt v Zengrově ulici. Prostory to nejsou ideální, ale město je charitě propůjčuje jen za úhradu provozních nákladů. Povězme si nyní o službách Charity v Kolíně podrobněji.

Dobrovolnické centrum je ve fázi pilotního projektu. Ředitelka má k dispozici čtyři dobrovolníky, kteří si již tento měsíc vyzkoušejí roli společníků u osamocených seniorů. Mluví se o jedné hodině týdně. Lucie Růžková-Rybárová další dobrovolníky prozatím nabírat nehodlá a spoléhá na prověřené lidi z farnosti. Vždy jde o to, aby si senior a jeho společník vzájemně sedli. S vytipováním zájemců o společníky pomáhá charitě pečovatelská služba. Pokud se pilotní program ukáže jako úspěšný, bude centrum hledat dobrovolníky na programy, zaměřené na další cílové skupiny. Co by se mělo dít v kanceláři dobrovolnického centra Na Hradbách? Půjde o kontaktní místo a ředitelka zde plánovala pořádat různé kurzy. Plocha 8,5 metru čtverečních k tomu ovšem příliš nevyzývá.

Charitní šatník je druhou základní službou kolínské charity. Mnohé charity právě s tímto projektem začínají. Ukázkový charitní šatník mají třeba v Kutné Hoře či Berouně. Šatník by neměl být jen skladem odloženého šatstva, ale i místem, kde se ukáže, jaké potřeby sociálně slabí mají. Bude to místo setkání člověka s člověkem. Lidé zde dostanou nejen oděvy, ale také si popovídají, získají základní rady a podporu v jejich situaci. Šatník by měl být otevřený pro všechny potřebné chudými rodinami počínaje a bezdomovci konče. Kolínský charitní šatník v Zengrově ulici 356 nemá ideální polohu, protože sídlí na periferii. Na druhou stranu značná část potřebných v okolí bydlí. V šatníku, který se otevřel 13. října a má otevřeno v pondělí až pátek od 9 do 11 hodin a od 13 do 15 hodin, zaměstnává charita dvě ženy, kterým bude mzdu hradit Úřad práce.

Více se dozvíte na webu http://kolin.charita.cz/.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Z Veltrub až do londýnské neziskovkyHygienici přijeli do závodní kuchyně v Kolíně spočítat švábyŘeditelství silnic a dálnic se dostalo k soudu i kvůli obchvatu KolínaTerasy pod Městským společenským domem Kolín již zněly zvukem sbíječek
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
3
10
17
24
31
Út
 
4
11
18
25
 
St
 
5
12
19
26
 
Čt
 
6
13
20
27
 
 
7
14
21
28
 
So
1
8
15
22
29
 
Ne
2
9
16
23
30
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Prodej (6 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Seznámení (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM