Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 28. září 2016 a svátek má Václav.

Charita v Kolíně je na startovní čáře, zatím otevřela šatník

Charita ČR je neziskovou organizací působící pod záštitou římskokatolické církve. Veřejnost si charitu spojuje nejčastěji s národní Tříkrálovou sbírkou, která je malým viditelným vrcholkem rozsáhlé práce pro druhé. Charita pomáhá lidem u nás i v zahraničí, provozuje širokou síť sociálních a zdravotních služeb. V republice působí okolo 250 farních, městských či oblastních charit. Jejich rozmach se obvykle odvíjí od možností a elánu lidí, kteří v nich působí.

Charita v Kolíně je na startovní čáře, zatím otevřela šatník
 
Publikováno: 3.11.2014 v 6:00, Aktualizováno: 31.10.2014 v 14:00
Rubrika: Ostatní

V Kolíně existuje Charita formálně od roku 2005. Od března letošního roku se její ředitelkou stala Lucie Růžková-Rybárová, vystudovaná sociální pracovnice. Práce pro charitu dobrovolnicky zabírala většinu jejího volného času, a proto od září pracuje na poloviční úvazek. Do začátku října neměla Charita pro svoji práci potřebné zázemí. Nyní se věci pohnuly a město poskytlo prostory pro zřízení dobrovolnického centra i charitního šatníku.

Dobrovolnické centrum sv. Bartoloměje sídlí v malém kamrlíku v ulici Na Hradbách, charitní šatník dostal k dispozici byt v Zengrově ulici. Prostory to nejsou ideální, ale město je charitě propůjčuje jen za úhradu provozních nákladů. Povězme si nyní o službách Charity v Kolíně podrobněji.

Dobrovolnické centrum je ve fázi pilotního projektu. Ředitelka má k dispozici čtyři dobrovolníky, kteří si již tento měsíc vyzkoušejí roli společníků u osamocených seniorů. Mluví se o jedné hodině týdně. Lucie Růžková-Rybárová další dobrovolníky prozatím nabírat nehodlá a spoléhá na prověřené lidi z farnosti. Vždy jde o to, aby si senior a jeho společník vzájemně sedli. S vytipováním zájemců o společníky pomáhá charitě pečovatelská služba. Pokud se pilotní program ukáže jako úspěšný, bude centrum hledat dobrovolníky na programy, zaměřené na další cílové skupiny. Co by se mělo dít v kanceláři dobrovolnického centra Na Hradbách? Půjde o kontaktní místo a ředitelka zde plánovala pořádat různé kurzy. Plocha 8,5 metru čtverečních k tomu ovšem příliš nevyzývá.

Charitní šatník je druhou základní službou kolínské charity. Mnohé charity právě s tímto projektem začínají. Ukázkový charitní šatník mají třeba v Kutné Hoře či Berouně. Šatník by neměl být jen skladem odloženého šatstva, ale i místem, kde se ukáže, jaké potřeby sociálně slabí mají. Bude to místo setkání člověka s člověkem. Lidé zde dostanou nejen oděvy, ale také si popovídají, získají základní rady a podporu v jejich situaci. Šatník by měl být otevřený pro všechny potřebné chudými rodinami počínaje a bezdomovci konče. Kolínský charitní šatník v Zengrově ulici 356 nemá ideální polohu, protože sídlí na periferii. Na druhou stranu značná část potřebných v okolí bydlí. V šatníku, který se otevřel 13. října a má otevřeno v pondělí až pátek od 9 do 11 hodin a od 13 do 15 hodin, zaměstnává charita dvě ženy, kterým bude mzdu hradit Úřad práce.

Více se dozvíte na webu http://kolin.charita.cz/.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
40. výročí úmrtí fotografa Josefa Sudka uctili současně fotografové v Kolíně a v polské Jaworzne Atletické juniorky z Kolína skončily ve finále republikového šampionátu čtvrté!Kolínská městská autobusová doprava prošla hloubkovým průzkumem. Co průzkum ukázal? Kolín: Kino a knihovna připravily koncem září program ke Dnům seniorů
Kalendář akcí: Září
Po
 
5
12
19
26
Út
 
6
13
20
27
St
 
7
14
21
28
Čt
1
8
15
22
29
2
9
16
23
30
So
3
10
17
24
 
Ne
4
11
18
25
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Auto-moto (2 inzerátů)
Prodej (5 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM