Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 26. května 2016 a svátek má Filip.

Další velký úspěch kolínských basketbalistů. Tentokrát se o něj zasloužili hráči v kategorii starších žáků U13

Skvělého úspěchu dosáhli mladí basketbalisté BC Kolín. Po vzoru A týmu mužů působícího v Mattoni NBL i starší minižáci U13 obsadili 7. místo na mistrovství ČR.

Publikováno: 30.5.2014 v 14:00, Aktualizováno: 26.5.2014 v 10:00

Krajská soutěž

Nejprve dokázali zvítězit v dlouhodobé krajské soutěži, kde mimo jiné porazily tým Mělníka, doplněný hráči z Roudnice nad Labem, ale i tým Nymburka, rovněž doplněného o některé hráče z Poděbrad, Sadské a Českého Brodu. Tím se stali vítězi Středočeského kraje a postoupili do 1. kola domácího šampionátu, které se odehrálo o víkendu 26. a 27. dubna v Litoměřicích. Zde jim byla za soupeře družstva BK Slavoj Litoměřice (6. tým loňského MČR U12 a jeden z největších favoritů), BK Klatovy (9. celek loňského MČR) a Basketbalová akademie Sparta Praha. Před turnajem prohlašovali trenéři, že se Kolín jede poprat o dobrý výsledek a že nedá žádnému soupeři nic zadarmo, přestože dle papírových předpokladů byli na turnaji za outsidera. Zřejmě nikdo netušil, jak se tato slova později naplní.

Hned první utkání proti Litoměřicím mělo být křest ohněm a také bylo, ale ne jak asi všichni čekali. Kolíňáci do utkání přímo vlétli a soupeř se jen divil, co se děje. Bohužel nastolené tempo nevydrželi a soupeř dokázal narůstající náskok zastavit. Ale i tak Kolín po první čtvrtině vedl. Druhá čtvrtina Kolínu nevyšla a soupeř dokázal skóre otočit ve svůj prospěch. Ve třetí Kolínští znovu svému soupeři utekli, ve čtvrté opět byly lepší Litoměřice a tak se rozhodovalo až v samotné koncovce. Byl to sice boj až do posledních sekund, ale Kolín o 2 body po výsledku 50:52 padl.

V dalším zápase čekaly na Kolín Klatovy. A opět podobný průběh dvou prvních čtvrtin. V té první Kolín svého soupeře přehrával, ve druhé soupeř přehrával Kolíňáky, i když ne bodově tak výrazně. Rozdíl oproti prvnímu utkání byl ve druhé půli, kdy Kolín svého soupeře přehrál v obou zbývajících čtvrtinách a připsal si nečekané, výrazné, ale zasloužené vítězství 56:39.

V neděli se kolínští hráči střetli s posledním soupeřem BA Sparta Praha. Na Kolínu byla vidět únava více než na soupeři, který měl k dispozici vyrovnanější a hráčsky širší kádr, čehož využil. Sparta se do Kolína pustila od začátku na samé hraně pravidel. Hrála tvrdě a agresívně, což kombinované s kolínskou úzkou rotací a únavou přinášelo soupeři body navíc. Sparta se dostala do asi desetibodového vedení, ale v druhé půli Kolín zbraně nesložil a bojoval o každý bod. V jednu chvíli se zdálo, že má ještě na výhru, to se přiblížil na 2 body, ale soupeř si vedení pohlídal. V té chvíli začal asi největší boj o každý bod, protože bylo jasné, že o druhém postupujícím na finálový turnaj Mistrovství ČR rozhodne skóre. Kolín prohrával o 13 bodů, do konce duelu zbývají asi dvě minuty a trenéři si berou oddechový čas. Hráčům jsou udíleny pokyny, ale nikomu z nich se neříká, že můžou na postup prohrát a o kolik. Trenéři vědí, že prohra o 12 bodů zajišťuje postup Kolína, o 13 postup Sparty. Čas plyne a Kolín snižuje na rozdíl 8 bodů, soupeř tlačí, zvyšuje na rozdíl 10 bodů. Když zbývá jen pár sekund do konce utkání má míč Filip Somberg a nikomu ho nepůjčuje, se sirénou ještě zkouší střílet, nedává, ale to nikomu nevadí. Kolínští se radují, mají k postupu jen krůček, přestože se Spartou prohráli 51:61.

V posledním zápase doposud neporažené Litoměřice musejí zvítězit nad Klatovy, aby Kolín po osmi letech postoupil v mužské složce do finále Mistrovství ČR. Konec, Litoměřice vítězí a mladí kolínští basketbalisté spolu s fanoušky z řad rodičů, kterých dorazilo do Litoměřic nejvíce ze všech zúčastněných, slaví postup.

Mistrovství ČR U13

Vrcholný turnaj starších minižáků, se hrál od 8. do 12. května v Praze. Mezi finalisty, k velkému překvapení, je i tým Kolína. A první utkání turnaje proti vítězi českého šampionátu U12 v loňském roce a jednomu z největších favoritů tohoto finálového klání, družstvu BK Pardubice. Začátek utkání nečekaně ovládli hráči Kolína a po většinu první čtvrtiny si udržovali vedení, které mohlo být i výraznější, bohužel Kolíňáci dělali zbytečné chyby a v samém závěru soupeř srovnal krok. Druhá čtvrtina byla ze strany Kolína o poznání horší. Prostě jim vůbec nevyšla a Pardubice v ní vlastně rozhodly o své výhře. Nutno podotknout, že i přes toto výrazné vedení Kolínští hráči zbraně nesložili a bojovali až do samotného konce utkání. Konečná prohra 54:81 mrzí, ale za předvedenou hru i dle ostatních trenérů se nemusí kluci vůbec stydět.

Další duel sehráli Kolínští proti Snakes Ostrava, další z „bašt“ mládežnického basketbalu. A dá se říci, že opět, Kolín do utkání „vlétl“ a svého soupeře přehrává. Vedení po první čtvrtině 25:19 je naprosto zasloužené. Druhá čtvrtina, soupeř stahuje, dotírá, ale kluci drží i poločasové vedení. Ten, kdo přišel do haly, zůstává a diví se, kdo to je ten Kolín. Rychlá hra pokračuje na obou stranách, Kolín vítězí ve čtvrtině o dva body a vede 59:54. Vstupujeme do poslední části hry, soupeř „maká“, co to jde, ale Kolíňáci se drží, v jednu chvíli navyšují svůj náskok na 8 bodů, ale… Přichází kolaps, strach sám ze sebe, z výsledku. Kolín po 29 minutách hry pouští poprvé do vedení svého soupeře. Ten si jej v posledních třech minutách pohlídá a poslední již zoufalý nápor Kolína odráží. Ostrava vítězí 72:65 a stává se prvním semifinalistou. Bude hrát o medaile.

Kolín? Bude dále bojovat, překvapovat okolí, ale i sám sebe. Kluci odehráli jedno ze svých životních utkání. Chyběl kousíček, poslední tři minuty mrzí. V pátek čeká jediné utkání. Závěrečné ve skupině proti Sršňům Písek. Tentokráte to není ten Kolín, soupeř je vyšší a silnější. Kluci mají respekt a nehrají svou hru. První čtvrtinu vyhrává Písek o 5 bodů. Tentokráte je to druhá pětka ve druhé čtvrtině, která soupeře přehrává a dostává Kolín do hry. O poločase však prohrává 32:33. Třetí čtvrtina, přetahovaná o skóre končí smírem. Soupeř stále vede o bod 49:48. Poslední čtvrtina, hra je velice tvrdá. To není pro Kolíňáky dobré, řada z nich má modřiny a jiné bolístky. Soupeř je prostě fyzicky vyspělejší a je to „bolí“. Někteří dohrávají se sebezapřením, přesto se rozhoduje v samém závěru. Kolín prohrává v posledních dvou minutách a tím celý zápas 60:66. Škoda, toto střetnutí mohl vyhrát. Sice se tak nedařilo, nebyl to jeho basket, prostě chyběl kousek.

Sobota a utkání o 5. místo proti týmu USK Praha. Soupeř je urostlý, silný. To bude hodně těžký boj. Začátek utkání a je to znovu Kolín, kdo diktuje tempo hry. Je z toho však jen jednobodové vedení. Druhá čtvrtina a projevuje se soupeřova fyzická převaha. Čtvrtinu jasně vyhrává a o poločase vede o 15 bodů. Ve třetí čtvrtině je obraz hry stejný, tím je o osudu utkání rozhodnuto. Přesto kluci nic nevzdávají a vyhrávají alespoň poslední čtvrtku. Celková prohra 50:79 je vlastně nejvyšší ze všech utkání Kolína na šampionátu. Mrzí, ale nelze říci, že to kluci vypustili. Vždyť opory týmu nastupovali se zraněním, sebezapřením, jen proto, že oni sami moc chtěli. Zaslouží pochvalu, když ne za úplně povedenou hru, tak za odvahu, bojovnost a vůli.

Neděle a poslední duel Kolína, pro některé hráče poslední utkání sezóny, pro některé poslední utkání minižákovské kategorie. Soupeřem je BK Opava. Všichni jsou unaveni, téměř každého něco bolí, ale je zde poslední zápas. Na chlapcích je vidět, že chtějí, chtějí vyhrát. Kolínští vstupují do utkání ne jako vítr, ale jako orkán. Všude jsou včas, hrají s ohromným zaujetím a dávají body. Po první čtvrtině vedou 27:12. Trenéři brzdí optimismus kluků, ještě zbývá hodně času do konce utkání. Ve druhé čtvrtině nejsou tak aktivní, v této pětce je více „zraněných“ hráčů, ale ti ji odehrávají velice zkušeně. Sice prohrávají o dva body, ale poločasové vedení 34:21 dává velikou naději. Třetí čtvrtina a opět je to Kolín, kdo hraje, kdo diktuje tempo hry a navyšuje náskok. Před poslední čtvrtkou vede 50:29 a výhra je stále blíž. Do posledního dějství nastupuje s jasným cílem, nedovolit žádnou přestřelku. Kluci ji odehrávají naprosto disciplinovaně, s velkou zkušeností. Vítězí v ní 6:5 a to znamená výhru 56:34, 7. místo na MČR, 7. místo v republice.

Určitě velký úspěch Kolína, velký úspěch kluků této kategorie. Nejde jen o umístění, ale o předváděnou hru na celé republice. Jen tak dál a možná za pár let o některém z nich budeme slyšet, číst jako o hráči A-týmu mužů BC Kolín hrajícího v MNBL.

Trenér Miroslav Sodoma turnaj zhodnotil takto: „Již samotnou výhru ve Středočeském kraji považuji za velký úspěch, postup z 1. kola MČR za malý zázrak, no a 7. místo, ale hlavně předváděnou hru, tak trošku za sci-fi. Vždy se musím kouknout na podmínky soupeřů, možnosti jejich posilování týmu a nevěřím, čeho jsou naši kluci v tom všem schopni dokázat. Basket je kolektivní hra a vždy s Lídou (asistentka trenéra) hodnotíme hlavně tým, ale po tomto úspěchu je třeba přeci jen některé hráče vyzvednout, ti táhli celý tým a byli motorem pro všechny.

Patří mezi ně David Vetor, Filip Somberg, Lukáš Kosík, Lukáš Vacek, to byli opravdu tahouni i přes jejich zranění a bolístky. Dále Tomáš Merta, i když tomu zrovna vrchol ne úplně vyšel, ale rozhodl zápasy v Mělníku, takže bychom zde ani nebyli, a Míša Vlček, ohromný bojovník, ale tak trošku ´zmatkař´. Jeden míč vybojuje natřikrát, protože dvakrát jim ho vrátí, ale nevzdá se, nikdy. Z mladších Filip Kropáček a Pavel Novák. Ostatní kluci se snaží a vědí, kde a co musí zlepšit. I oni však jistě přispěli k tomuto úspěchu. Kluci, jen tak dál.“

Autor článku: bc kolín

Kolín schválil smlouvy o poskytnutí dotací sportovním a kulturním organizacímPila Na Pustině na okraji Kolína opět hořelaMinisterská podpora kolínským památkám. Opraví se památky soukromé, městské i církevníRockeři podpořili aktivity seniorů v jejich domově prostřednictvím festivalu Noty na pomoc v Městském společenském domě Kolín
Kalendář akcí: Květen