Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 6. prosince 2016 a svátek má Mikuláš.

Festival Přátelství navzdory Hitlerovi - čtení v knihovně a výstava v synagoze

Osudy 80 českých židovských dětí, které za války uprchly do Dánska a setkaly se po 70 letech, představí festival nazvaný Přátelství navzdory Hitlerovi, který se uskuteční od 22. dubna do 30. května v Kolíně a v Praze. Festival dostal název podle stejnojmenné knihy publicistky Judity Matyášové. Té se po detektivním pátrání podařilo zmapovat příběhy 30 dětí (dnes devadesátiletých pamětníků). Její kniha však není jen o pátrání napříč celým světem, ale i o tom, jak příběh pokračuje v rodinách pamětníků.

Festival Přátelství navzdory Hitlerovi - čtení v knihovně a výstava v synagoze
 
Publikováno: 23.4.2014 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

Vzácnými hosty festivalu budou Janet Seckel-Cerrotti a její dcera Rachael, které přijedou z Ameriky. Vloni procestovaly Dánsko a Izrael, chtěly se podívat na místa, kde žila jejich maminka, Hanka Dubová z Kolína. Nyní přijedou do Čech, aby zahájily výstavu o "dětech" v Kolíně. Navštíví také Prahu, kde Hanka žila před odjezdem do Dánska. Zúčastní se již středečního čtení v kolínské knihovně.

"Moje maminka často vzpomínala na Kolín. Nebylo to jen její rodiště, ale také místo, kam pravidelně jezdila k prarodičům," zavzpomínala Janet Seckel-Cerrotti. "Poprvé mě vzala do Kolína v roce 1983, kdy jsme se společně podívaly do domu jejího dědečka. Vyprávěla mi, že naše rodina byla před válkou součástí židovské obce v Kolíně. Chodili do synagogy, slavili svátky, četli z Tóry. Po druhé světové válce se Tóra z kolínské synagogy dostala do Ameriky. Nyní je uložena v Lexingtonu, což je nedaleko od místa, kde žijeme. Když měly moje děti Bar a Bat Micva (náboženský obřad, který se slaví po dovršení dvanácti let chlapce/dívky), požádala jsem Lexingtonskou synagogu, aby nám Tóru zapůjčili. Moje děti z ní předčítaly a maminka byla velmi dojatá, protože to vnímala jako znamení, že náš rodinný příběh pokračuje. Maminka zemřela před čtyřmi lety, stále na ní vzpomínáme a jsme rádi, že nyní máme šanci vidět její Kolín. Já a moje dcera, Rachael".

Program festivalu v Kolíně:
23. 4. od 17 h., Městská knihovna Kolín
Čtení z knihy Přátelství navzdory Hitlerovi - setkání s dcerou Hany Dubové Janet Seckel-Cerrotti a její dcerou Rachael (tlumočeno do angličtiny).
24. 4. od 17 h., Synagoga Kolín
Sofiina volba po česku - zahájení výstavy o osudech dětí a jejich rodin. Část výstavy bude věnována dětem, které pocházely z Kolína. Na vernisáži budou pamětníci a jejich příbuzní, akce se zúčastní zástupci dánské, izraelské a americké ambasády. Výstava potrvá do 30. května.
27. 5. od 17 h. Městská knihovna Kolín
Po stopách kolínských Židů - historička Miroslava Jouzová představí příběhy kolínských rodáků, její vyprávění doplní publicistka Judita Matyášová.

Festival "Přátelství navzdory Hitlerovi", představí v dubnu osudy osmdesáti českých židovských dětí, kterým se za války podařilo uprchnout do Dánka. Jedním z dětí byla i Hana Dubová z Kolína. Na snímku je jako malá holčička s maminkou Emílií Dubovou, babičkou Marií Reichovou a prababičkou Annou Lawetzkou.
Foto: Archiv rodiny Seckel-Cerrotti
Autor článku: Vladimír Sládek
Nepřehlédněte...
Kolínští basketbalisté v Pardubicích nedokázali navázat na svůj domácí výkon proti NymburkuHokejoví Kozlové zdolali na domácím ledě postupně České Budějovice a Jindřichův Hradec
Kalendář akcí: Prosinec
Po
 
19
Út
 
27
St
 
7
21
Čt
1
22
29
16
23
30
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Pronájmy (3 inzerátů)
Prodej (5 inzerátů)
Koupě (3 inzerátů)
Zvířata (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM