Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 22. října 2016 a svátek má Sabina.

Galerie města Kolína představuje v divadle Pozitivní geometrii Karla Štědrého

Ve čtvrtek začala v Galerii města Kolína nová výstava. Karel Štědrý v síni, která je umístěna pod střechou městského divadla, vystavuje pod názvem Pozitivní geometrie své obrazy.

Galerie města Kolína představuje v divadle Pozitivní geometrii Karla Štědrého
 
Publikováno: 12.4.2014, Aktualizováno: 11.4.2014 v 13:00
Rubrika: Kultura

Jak se dočteme na webu divadla, 29letý umělec z Prahy je absolventem ateliéru malby na Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze u Stanislava Diviše. Karel Štědrý není ani figuralistou ani vypravěčem, je barevným pozitivistou. Jeho malířský projev se ztotožňuje výhradně s abstraktní formou. Přes určité snahy o předmětnost zvláště v počátcích studia bylo patrné, že hlavní jeho devizou je excelentní smysl pro barvu, který si udržel i později. Je malířem se zřetelně vyhraněným rukopisem. Vedle výrazných barev používá americkou retuš, kombinuje různým způsobem namalované prvky pozadí a popředí, hraje si s prostorovostí na dvojrozměrné ploše plátna.

Ve svém malování zúročuje i graffitistickou zkušenost. Zahušťuje výchozí prvky, které se pak silou snaží v obraze zvládnout. Už volba námětu je "silová", kupříkladu kulturističtí gladiátoři, z nichž v obraze vidíme jen jejich patřičně uměle muskulaturní paže, třímající předměty, které mohou být zbraněmi i symboly. Estetika legérovských abstrahujících barevných ploch pak odkazuje k použití potenciálu moderny. V novějších věcech z posledních dvou let, v Zátiších i v cyklu Pán Dobrého Jména (zejména "Dvě I" a "Dvě II"), jde Štědrému o vylehčení silového rukopisu.

Vedle akrylové malby používá spraye a dochází stále zřetelněji k abstrahujícím formám. Ty mu paradoxně více než v obrazech Kulturistů umožňují hrát si malířskou, explicitně na barvě postavenou prostorovou hru. Štědrý ohmatává "třetí dimenzi" přes potenciál rozdílných malířských technik a práce s barvou. Štědrý je malířský syntetik, který vytahováním různých prvků usiluje o aktuální obrazovost. Jeho formální síla však teprve hledá své náměty, připomíná tak sprayera, který již svou značku vytvořil a hledá, kde bude nejvíc vidět. Výstava skončí 28. června.

Jeden z velmi barevných obrazů Karla Štědrého.
Foto: Archiv www.designmagazin.cz
Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolínská automobilka TPCA přijímá zaměstnance, nabízí nadprůměrné finanční ohodnoceníKolínští florbalisté bojují o čelo tabulkyDům pomoci narkomanům prodajíNa Labi v Kolíně se opravovalo
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
3
10
17
24
31
Út
 
4
11
18
25
 
St
 
5
12
19
26
 
Čt
 
6
13
20
27
 
 
7
14
21
28
 
So
1
8
15
22
29
 
Ne
2
9
16
23
30
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Blahopřejeme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (12 inzerátů)
Koupě (3 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (4 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM