Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 29. července 2016 a svátek má Marta.

Mladí kolínší atleti a atletky na „gigantu“ těžili české zlato ve velkém! Ze všech oddílů v republice jsou na 3. místě!

Na letošní „gigant“, tedy Mistrovství České republiky dorostu a juniorů, se sjelo do Třince více než 800 závodníků ze 113 oddílů. Kolínská výprava čítala 11 závodníků, a ti předvedli představení, jaké ještě kolínská atletika nepamatuje!

Publikováno: 6.7.2014 v 12:00, Aktualizováno: 30.6.2014 v 10:00

Jako první nastoupila ke svému finálovému běhu už v sobotním dopoledni Martina Šuková na trati 1.500 m. Tato nová posila kolínské atletiky, která se připravuje v Nymburce pod vedením Petra Müllera, si v prvním životním startu na republikovém mistrovství vedla více než zdatně. Vylepšila si osobní rekord na 5:09,09 min. a zahájila kolínskou bilanci 8. příčkou. Hned po ní se na start stejné trati postavily svěřenkyně Jany Šedinové, juniorky Kateřina Procházková a Renata Vocásková. Zatímco Kateřině čas 5:11,39 min. stačil jen na 15. příčku, Renata předvedla parádní podívanou. V rychle vedeném závodě nastoupila 200 m před cílem a po dalších 50 metrech už nebylo pochyb, kdo že je v současnosti nejrychlejší Češkou na této trati. V osobním rekordu 4:38,40 min. vybojovala svou první životní zlatou medaili a pro kolínské barvy první titul mistryně ČR!

Jako čtvrtý se představil na nejkratší stometrové trati dorostenec Aleš Moravec. V obrovském protivětru, který bohužel provázel boje sprinterů po oba dva dny a okrádal je o kvalitní časy, doběhl v třetím rozběhu jako třetí a čas 11,43 s mu zajistil postup do osmičlenného finále. V něm proti většinou o rok starším soupeřům svěřenec trenéra Ivana Kargera zabojoval a v čase 11,46 s doběhl mezi nejrychlejšími Čechy na výborném 7. místě.

Po tomto finále nastoupila už ke svému druhému závodu čerstvá šampiónka Renata Vocásková, tentokrát však k rozběhu na 800 m. A zcela rozptýlila pochyby, zda dva těžké závody v krátkém časovém rozmezí zvládne. Ve svém rozběhu hladce zvítězila za 2:18,81 min. a postoupila do nedělního finále. O totéž se o chvíli později pokoušel v závodě dorostenců také Martin Coubal. Ve třetím rozběhu sice doběhl až čtvrtý, ale protože tento rozběh byl nejrychlejší ze všech, posunul ho čas 2:02,65 min. jako posledního postupujícího mezi nejlepší osmičku.

K soutěži dorosteneckých kladivářů poté nastoupili Matěj Svoboda a Jan Balát. Zatímco pro o rok mladšího Honzu byl osobní rekord 46,16 m a postup do finále, v němž skončil osmý, velkým úspěchem, byl Matěj po výkonu 47,64 m a 5. místě trochu zklamaný, neboť osobní rekord za hranicí 50 metrů ho opravňoval k tomu, aby pošilhával i po medaili.

Do osmičlenného finále se probojoval i svěřenec Květoslava Paříka Jiří Kunt, který v běhu na 400 m přek. obsadil postupové 2. místo za 57,28 s.

V podvečer nastoupila ke svému prvnímu startu na mistrovství Helena Jiranová. Svěřenkyně Ratislava Šediny se navzdory silnému větru pokusila už v rozběhu na 400 m splnit limit pro start na mistrovství světa juniorů v americkém Eugene, ale po suverénně nerychlejším čase z rozběhů 54,68 s jí k limitu 42 setinek chybělo!

Jako poslední se v sobotu na běžeckém oválu představila v běhu dorostenek na 1.500 m přek. Barbora Janůrková. Ta po velmi rychlém začátku nakonec protnula cílovou čáru za 5:44,02 min. na 7. místě, což znamenalo nejlepší umístění v její prozatímní kariéře.

Závěr prvního dne šampionátu obstarala soutěž ve skoku o tyči dorostenek se žhavým kolínským želízkem Zuzanou Pražákovou. V souboji s kladenskými sestrami Pöschlovými si svěřenkyně svého otce Vladimíra zažila horkou chvilku na výšce 360 cm, kterou zdolala až napotřetí. Protože však v ostrém protivětru, který soutěži tyčkařek rozhodně neprospěl, na 375 cm uspěla už jako jediná a přidala i 385 cm, byla na světě druhá kolínská zlatá! Radost novopečené mistryni kazilo jenom to, že i přes vysokou sportovní formu jí nepříznivé počasí nedovolilo překonat další postupnou výšku 400 cm, která by znamenala limit pro juniorské MS.

Nedělní program začal hned ráno dalším velkým úspěchem kolínských atletů. Postaral se o něj dorostenecký koulař Matěj Svoboda, který své pětikilogramové náčiní poslal do vzdálenosti 14,46 m a vybojoval svou první medaili z koulařského sektoru – bronzovou. Během jeho soutěže absolvovala Martina Šuková nejdelší běžeckou disciplínu kategorie dorostenek, závod na 3.000 m, a vedla si ještě lépe než v sobotu, když po výborném závěru finišovala jako pátá za 11:45,02 min. Hned poté absolvovala Helena Jiranová první závod svého nedělního nesmírně těžkého programu. Z rozběhu na 200 m naprosto bez problémů postoupila v čase 25,26 s.

Pak již přišel další z vrcholů kolínského vystoupení, běh juniorek na 800 m. Renata Vocásková si sice 200 m před cílem nechala soupeřky poodskočit, ale skvělým závěrem v cílové rovince útočila na jednu medailovou pozici za druhou, ale nakonec ji od zisku druhého mistrovského titulu dělilo v čase 2:16,67 min. pouhých 6 setinek sekundy. I tak je ale druhá medaile, tentokrát stříbrná, obrovským úspěchem talentované kolínské běžkyně.

V závodě dorostenců na stejné trati se ve velmi dobrém světle představil také Martin Coubal, který finišoval v novém výrazném osobním rekordu 2:00,14 min. na 6. místě. V koulařském sektoru se pak představila Zuzana Pražáková. To, že zcela neobvykle dokáže na vysoké úrovni kombinovat skok o tyči s vrhy, dokázala výborným osobním rekordem 13,01 m. Až do předposlední série se držela na bronzové příčce, ale v konečném účtování jí ze 4. místa chybělo k medaili 36 cm.

Poté se již začalo schylovat ke třetímu kolínskému zlatu. V závodě dorosteneckých diskařů se sice svěřenec Jiřího Tučka Matěj Svoboda hodně pral s technikou a většinu hodů posílal mimo vymezenou výseč, ale nakonec výkonem 49,56 m dokázal, že má letos mezi českými diskaři suverénní postavení, a zvítězil o více jak 6 metrů! V průběhu tohoto závodu se finále běhu na 400 m přek. vydařilo Jiřímu Kuntovi. Ten, ačkoli vinou zranění musel vynechat téměř dva měsíce přípravy, bojoval ještě při náběhu do cílové rovinky o medaili a nakonec z toho bylo 6. místo v kvalitním čase 55,87 s.

A pak již přišlo galapředstavení Heleny Jiranové. Nejprve zaklekla k finále na 400 m, které se stalo její „one woman show“. Jen pohled na cílovou tabuli jí přinesl zklamání. Nový kolínský historický rekord, kterým překonala osm let starý výkon Veroniky Jelínkové, má nyní hodnotu 54,43 s, tedy 0,17 s za limitem pro start na mistrovství světa! To by jí ale nemělo i tak uniknout, protože čtvrtkařky i díky tomuto času součtem výkonů splnily limit pro start ve štafetě na 4x400 m! O pouhých 40 minut později už stála již čtvrtá kolínská mistryně na startu běhu na 200 m. Do cílové rovinky vbíhala až jako čtvrtá, ale jejímu závěru nedokázala žádná ze soupeřek odolat, a tak Helena Jiranová vybojovala časem 24,75 s své druhé a v pořadí již páté kolínské zlato!

Ale to ještě nebylo všechno. Zuzana Pražáková si v diskařském sektoru počínala skvěle. Své náčiní poslala do vzdálenosti nového osobního rekordu 39,23 m a na tento výkon nedokázala žádná ze soupeřek odpovědět. Zuzana tak vybojovala šestou kolínskou zlatou medaili! Svou diskařskou soutěž ani nemohla v klidu dokončit, protože pospíchala na start posledního kolínského vystoupení, štafety juniorek na 4x400 m. Kvarteto ve složení Kateřina Procházková, Renata Vocásková, Zuzana Pražáková a Helena Jiranová vybojovalo časem 4:06,60 min. poslední finálové umístění, když doběhlo na 8. místě.

Jedenáctka mladých kolínských atletů tak měla na třineckém šampionátu skvělou bilanci, na níž se podíleli všichni členové výpravy. Šest zlatých, jedna stříbrná a jedna bronzová medaile spolu s 10 umístěními ve finálové osmičce znamenaly v medailovém pořadí mezi 113 českými kluby fantastické 3. místo! Lepší bilanci měli jen atleti pražské Slavie, kteří vybojovali 7 titulů, a ostravských Vítkovic, kteří získali také šest zlatých, ale větší počet stříbrných a bronzových medailí. Navíc si všichni čtyři kolínští mistři republiky vybojovali právo startu na mezistátních utkáních v kategoriích dorostu a juniorů, která proběhnou o následujícím víkendu.

Autor článku: j. tuček

Provozovny v historickém centru Kolína a jeho okolí se mění příliš rychle. Za pouhý půlrok jsme zaznamenali změnu hned u pěti občerstvoven20 metrů vysoký věžový vodojem v Zibohlavech bude opravenOtevřená ulice se u chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně konala už posedmnáctéKolín podpořil poskytovatele sociálních služeb. Ne všem bylo vyhověno
Kalendář akcí: Červenec