Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 27. května 2016 a svátek má Valdemar.

Mladý atlet Hampl letošním osmým kolínským mistrem republiky. Starší žáctvo pzískalo ještě 3 stříbrné a 1 bronzovou medaili

Posledním individuálním mistrovstvím České republiky na dráze byl v letošním roce šampionát starších žáků a žákyň, který se uskutečnil v předposlední víkend na krásném novém stadiónu plzeňské Škodovky. Do jeho výsledků výrazně promluvily také kolínské atletické naděje.

Publikováno: 4.10.2014 v 10:00, Aktualizováno: 30.9.2014 v 10:00

V sobotním programu se jako první představil tyčkař Jindřich Semotam. V průběhu jeho soutěže musel být šampionát pro hustý déšť na půl hodiny přerušen a bohužel i po znovuzahájení soutěží zůstal trvalým atributem bojů. Kolínský tyčkař překonal v nepříznivých podmínkách nakonec na první pokus 330 cm a to mu vyneslo mezi o rok staršími soupeři výborné 4. místo.

Po něm se představili v rozbězích na 60 m Štěpán Hampl a ještě mladší žák Dominik Holub. Zatímco Hampl si časem 7,21 s pohodlně doběhl pro postup do semifinále, Holubovi po času 7,64 s tři příčky mezi nejlepší šestnáctku chyběly. V mezibězích si pak znovu vedl skvěle Štěpán Hampl, když vylepšil vlastní kolínský rekord na 7,12 s a postoupil do finále. V něm pak svedl dramatickou bitvu s největším favoritem disciplíny, kladenským Krskem, kterému těsně podlehl až v posledních 20 metrech a vybojoval stříbrnou medaili za skvělých 7,11 s!

V závodě na 1.500 m žákyň se představila Kateřina Doudová. Ve velmi kvalitním závodě jí ani čas 5:07,86 min. na hranici osobního rekordu nevynesl lepší umístění než 11. příčku. O místo níže skončila při svém mistrovském debutu proti o dva roky starším soupeřkám diskařka Sára Blehová, která poslala své náčiní do vzdálenosti 29,69 m. V rozbězích na 300 m startoval Matěj Čapek. V prvním ze tří běhů obsadil v osobním rekordu 38,04 s třetí příčku, a to mu, jak se o chvíli později ukázalo, vyneslo postup do nedělního osmičlenného finále.

Další kolínská medailová radost přišla v konci sobotního programu. Nejprve Adam Hruška v chůzi na 3.000 m vyrazil na bronzové pozici a udržel ji i přes ataky soupeřů až do cíle, kam dorazil v osobním rekordu 17:52,11 min. Byla to první chodecká medaile v historii kolínské atletiky v této kategorii. Vrchol dne přišel až za šera. To se na start závodu štafet na 4x60 m postavila čtveřice Čapek, Bezucha, Holub a Hampl a po velmi vydařených předávkách svedla v cílové rovince dramatický souboj s chlapci z Olomouce. Ti nakonec o 4 setiny překonali český rekord časem 27,40 s a kolínské kvarteto vybojovalo stříbrné medaile, když za olomouckými sprintery zaostalo o pouhých 13 setinek, a tím o 9 setin za stávajícím českým rekordem. Svěřenci trenérů Antonína Morávka a Martina Radikovského tak udělali krásnou tečku za prvním dnem programu.

Nedělní disciplíny se už obešly bez deště, ale pro kolínské barvy nezačaly úplně šťastně, když Jan Jína ve skoku vysokém nedokázal překonat základní výšku a skončil bez umístění. Mnohem více se čekalo po sobotních medailových úspěších od rozběhů na 150 m, kde do bloků zaklekl stříbrný ze šedesátky Štěpán Hampl. Svou distanci prolétl poprvé v životě v čase pod 17 vteřin (16,95 s) a v novém kolínském rekordu postoupil hladce do finále. Po něm si své první životní finále prožil v běhu na 300 m Matěj Čapek a předvedl výborný výkon. Své osobní maximum ze sobotního rozběhu posunul o více než půl vteřiny na 37,48 s a vybojoval 7. místo. Ve skoku dalekém si teprve třináctiletý Dominik Holub vyzkoušel poprvé silnou konkurenci o dva roky starších nejlepších českých dálkařů a bylo z toho velmi dobré 11. místo za výkon 576 cm, když do finále mu chybělo 16 cm.

Závěr celého mistrovství se kolínským závodníkům povedl. Nejprve zaklekl do bloků na startu finálového závodu na 150 m Štěpán Hampl, do cílové rovinky vletěl jako první, a i když mu v závěru trati síly rychle ubývaly, uhájil o 4 setinky sekundy vítězství a v novém kolínském rekordu 16,89 s se stal už letošním osmým kolínským atletickým mistrem České republiky!

Jediný boj o kolínskou medaili v dívčím podání poté předvedla oštěpařka Markéta Hartmanová. Hned prvním hodem jen několik centimetrů pod osobním maximem (36,54 m) si zajistila po třech pokusech finále, kam postoupila ze 6. místa. Ve 4. sérii spadla o příčku níž, ale v pátém pokusu polepšila svůj osobní rekord na 37,57 m a posunula se na 5. místo. V posledním pokusu vylepšila kolínské historické maximum na 38,08 m a na konečné „bramborové“ pozici jí k bronzu chybělo jen 37 cm.

Závěr celého šampionátu obstaraly štafety na 4x300 m. Zatímco dívčí kvarteto v sestavě Jurečková, Tichá, Peerová, Doudová obsadilo v čase 3:07,95 min. až 21. místo, chlapci ve stejné sestavě jako o den dříve na trati 4x60 m, tedy Čapek, Holub, Bezucha a ve svém sedmém startu během 24 hodin Hampl, napsali nádhernou tečku za velmi vydařeným šampionátem, když ve výborném čase 2:34,55 min. nestačili pouze na žáky z Opavy!

Kolínští závodníci tak v konkurenci 533 závodníků ze 114 klubů, z nichž 50 získalo alespoň jednu medaili, vybojovali jednu zlatou, tři stříbrné a jednu bronzovou medaili. Více cenných kovů nasbírali pouze atleti pražské Slavie, podle kvality medailí obsadil Sokol Kolín-atletika výbornou 7. příčku. Tento šampionát také rozhodl, že pokud jde o mistrovství ČR, stala se 114. sezóna kolínského klubu tou nejúspěšnější v historii, neboť už teď získali závodníci v modrobílém letos 28 mistrovských medailí (nejlépe dosud v roce 2007 jich bylo 26), z toho 16 zlatých!

Autor článku: j.tuček

Kolínská radnice hledá městského architekta, přihlášku je nutno podat do 17. červnaSvětovou literaturu uvedli žáci Základní umělecké školy v kolínském divadélku Pro 33V kolínském Kině 99 vyroste kavárnaZvláštní vlaky vyjedou na výstavu modelových kolejišť v Pečkách a na dětskou pouť
Kalendář akcí: Květen