Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 8. prosince 2016 a svátek má Květoslava.

Mokrá středa 29. května 2014: Kolín se změnil v město tisíce mělkých jezer

Z "obyčejných" zatažených mraků se ve středu 28. května odpoledne strhla pohroma. Varováním předem mohly být Tatce, kde po mocném dešti v úterý začala přitékat voda z přilehlých polí. Naplnila retenční nádrž, která začala přetékat. Protože akutně hrozilo vylití vody do obce, vyjeli na místo hasiči z Peček. Pomocí bagru bylo následně vyhloubeno koryto, kterým voda z polí stékala na níže položené území, kde nikoho neohrožovala.

Mokrá středa 29. května 2014: Kolín se změnil v město tisíce mělkých jezer
 
Publikováno: 4.6.2014, Aktualizováno: 3.6.2014 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

Do Kolína přišly přívalové lijáky následující den okolo 17. hodiny a zaplavily ulice. Zpočátku to vypadalo na krátkou bouři křižovanou občasnými blesky. Teenagerští řidiči zprvu projížděli s radostí a rychlostí ulice rozstřikujíce vodopády na liduprázdné chodníky. Situace posléze začala být hrozivá, průtrž mračen neustávala a sílila, silnice se změnily v řeky, níže položená místa v jezera. Voda z přeplněných kanalizací vyrazila vpustě a gejzíry zaplavily chodby, dvory a sklepy a výtahové šachty domů, také zahrádky, restaurace, obchodní domy. Lidé se místy brodili po pás ve vodě ke svým autům či velocipédům.

Podle zjištění kolínské radnice bylo nejvíce nahromaděné vody v lokalitě u Starých lázní a Futura, v ulicích Dolní a Rorejcova, dále u Základní umělecké školy v ulici Sokolská. Na předměstích byla jezera u Draslovky v ulici Havlíčkově, na Zálabí pak v ulici Ovčárecké a u otočky autobusu v ulici K Vinici.

Řeka přívalového deště zaplavila podjezd pod tratí ke Starým Lázním. Mnoho lidí si tam fotilo škodovku potopenou až pod střechu, průjezd pod mostem se stal možným pouze pro ponorky. Vodotrysky z kanálů zaplavily obchodní dům Futurum a jeho okolí, pohyblivé schody končily uprostřed vodní plochy, vypadla elektřina, zákazníci "Fíčka" museli k výše položenému východu do Kutnohorské ulice. Zaplavený byl i Kaufland, který přerušil prodej. V Sokolské ulici bylo vody nad pás. Dvě třídy umělecké školy živel vyplavil. Nedaleko na Kollárově náměstí vzniklo jezero a vyplavilo částečně centrum Kolárka. Tady pracovníci Vodosu zasahovali ještě při dešti.

Mnoho ulic připomínalo brouzdaliště pro malé děti voda se vylívala přes obrubníky v Sadové, Na Magistrále i jinde. V Benešově ulici lidé zvažovali, zda se brodit k autobusu městské dopravy, byly zaplaveny blízké podúrovňové garáže. Výhodu měly třeba ulice Masarykova či Táboritská, tam díky sklonu voda bez větších problémů protekla a odtekla. Horší to bylo v místech, kde vznikla jezera. Na Vinicích se kalná tekutina vlila do sklepů a souvisle zaplavila vnitroblokové zahrady. Stalo se jim to v blízké době již podruhé a lidé zde mluví o tom, že budou požadovat zvýšení obrubníků a podají stížnost.

Mokrá středa 29. května 2014: Kolín se změnil v město tisíce mělkých jezer
Záhadný cyklista se neohroženě pustil do řeky na světelné křižovatce ulic Žižkova a Jaselská.
Foto: HANA ČERVÍNOVÁ

Kolín měl tentokrát štěstí v tom, že se voda rychle po katastrofě vsákla či odtekla, zůstaly pouze závoje bahna. Příčinu pohromy vidí mnozí v nefunkční kanalizaci, která nestačila vodu pojmout. Mluvčí radnice Jiřina Holubová nás ujistila, že vpusti dešťové kanalizace jsou čištěny pravidelně, a to v rámci blokového čištění a dále i mimo to ve všech lokalitách, které to vyžadují. O aktualizaci stavu dešťových vpustí a jejich průběžné čištění se z pověření města stará AVE Kolín.

Podle radnice bylo příčinou středečního "vodokvasu" obrovské množství srážek v krátkém čase a skutečnost, že kanalizace v původních částech Kolína není historicky dimenzována na takovéto extrémní přírodní události. Kdyby byly kanalizační vpusti ucpané, těžko by z nich mohli stříkat gejzíry, které lidé ve všech níže položených lokalitách pozorovali, bylo nám vysvětleno.

Štěstím je, že na konci roku 2013 bylo zdvojeno potrubí na odlehčovacím místě městské kanalizace v lokalitě Na Polandě. Pokud by se tak nestalo, bylo by podle vyjádření správce městské vodohospodářské infrastruktury na mnoha místech v Kolíně o 50 cm vody více.

Desítky Kolíňaček si toho dne večer sušilo na ramínku své šaty, o botách ani nemluvě.
Foto: Vladimír Sládek
Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Atletka Natálie Olivová předvedla český výkon roku!Šachisté Sokola Kolín zahájili novou sezónu. Dokázali porazit Písek i s velmistrem a mezinárodním mistremHokejoví Kozlové zdolali na domácím ledě postupně České Budějovice a Jindřichův Hradec
Kalendář akcí: Prosinec
Po
 
19
Út
 
27
St
 
7
21
Čt
1
22
29
16
23
30
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Pronájmy (3 inzerátů)
Prodej (5 inzerátů)
Koupě (3 inzerátů)
Zvířata (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM