Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 29. června 2016 a svátek má Petr a Pavel.

Nepořádek vládne Kolínu, vedení města se to bude snažit změnit

Zamoření Kolína odpadem je podle mnohých už delší dobu neúnosné. Na jaře si toho obyvatelé všímají víc než kdykoliv jindy a svoje poznatky komentují například na sociálních sítích. Nejde ani tak o střed města, kde se pravidelně uklízí, jako o jeho okrajové části.

Nepořádek vládne Kolínu, vedení města se to bude snažit změnit
 
Publikováno: 22.4.2015 v 6:00, Aktualizováno: 21.4.2015 v 9:00
Rubrika: Ostatní

Jako jeden z mnoha příkladů by mohla sloužit severozápadní periférie na Pražském předměstí. Kolem Teska a OBI se povalují hromady odpadků, podobné, i když v menší míře, je tomu mezi stěnou sídliště Kasárna a silnicí na Prahu. Jako na většině takových travnatých míst převládají velké PET láhve. Jednak je odhazují pijáci, a také parkující řidiči nákladních vozidel, nezřídka využívající láhve coby pisoár. Dalším hitem skládek je stavební odpad. Z něj byste na Polandě, kde se nacházejí cihly, beton či tvárnice, domek postavili. "Výborným" nápadem je vzít auto s přívěsným vozíkem a vysypat odpad za město. A na oplátku si odvézt nějaké dříví na topení. Dalším znakem skládek jsou plasty, zbytky aut či izolace z kabelů, zatímco kovy se vytratily do sběren.

Většina z nás odpad třídí a odhazuje na správná místa, alespoň podle odhadu sdružení Eko-Kom. Jedná se až o 70 procent Čechů. Co je to platné, když pár neurvalců ničí životní prostředí tak, že se zdá, že třídění nikam nevede a odpad zamořuje každou byť trochu volnou plochu. Dobrovolnické akce typu Ukliďme Česko jsou sice přínosem, ale jen v rámci možností.

Možná by pomohly i jiné obranné mechanismy. Proč třeba nezálohujeme PET láhve jako třeba Němci? Jak to funguje ve skutečnosti, popisuje František Bouška: "Ženuška si nějak oblíbila nakupování v Němcích, vono vo nic nejde, já se tam taky občas ukážu s Kateřinkou, vždyť po dálnici to máte třeba do Pirny 20 minut, tak co. No, a tenhle pán nasbíraný flašky nacpe do auta, zasedne, dojede k tamnějšímu WallMartu. Zatím co jeho milovaná žena lítá po krámě, on v pohodě prázdné láhve nahází do výkupního automatu, projde pokladnama, dostane svejch 20 euro, sedne si ke stánku, dá si dva bockwursty, fazolovej salát z velkoplodých fazolek, kterej chutná nesmírně i mě, a nějaký to jejich docela slušný pivko. Zpátky přeci řídí ona." Škoda, že z Kolína by to bylo poněkud z ruky. V "Raichu" vyhozené petky kolem měst neuvidíte, naopak odpad různého druhu se z Německa valí k nám. Města zkouší například fotopasti, ale je těžké území vůbec pokrýt a pak zrovna tak obtížné pachatele usvědčit.

Že nepořádek v Kolíně je, uznává i starosta Vít Rakušan. "Nepořádek nás trápí a kritice lidí rozumím," prohlásil na tiskové konferenci s pisálky minulé úterý. "V neděli 12. dubna jsem měl soukromou návštěvu a byli jsme na Karlově náměstí. Nevypadalo skutečně dobře, nebylo to místo, které by mě lákalo k nedělnímu korzování," uvedl starosta.
Dále řekl, že se hledáme řešení, co smlouva s AVE městu umožňuje. "Chceme ještě důkladněji kontrolovat firmy AVE, chceme dále jednat jednat o tom, co se dá vylepšit, vytipovat lokality, kde jsou zanedbané přespříliš," dodal.

Město chce zároveň využívat party veřejně prospěšných prací. Do práce na úklidu by se měly pustit 4. května. Jedná se o 24 osob (4 čety po 6 lidech) z úřadu práce a peníze na ně jsou do konce října. Příští týden by se měla uskutečnit první koordinační schůzka.

"My na městě na základě našich zkušeností a vašich podnětů a podnětu z Lepšího místa budeme posílat lidi z veřejně prospěšných prací na inkriminovaná místa, kde nepořádek je," zmínil Vít Rakušan. Radnice si od toho slibuje, že lidé z veřejně prospěšných prací město se uklidí.

"Ještě je zde jedna výhoda: Pokud firmě AVE řekneme, že pole, které je v soukromých rukou, je plné papírků, igelitových sáčků apod. AVE řekne, tak dobře, uděláme to pro vás, ale zaplaťte nám to. Zatímco když pošleme pracovat party veřejně prospěšných prací uklízet lokalitu u supermarketu, tak se na nás nikdo nebude zlobit a nebude to tak drahé," podotkl starosta.

Především poukázal na bordel u příjezdových cest do Kolína (Třídvorská, Lučebka). "Samozřejmě je to tak, že lidé nejsou pořádkumilovní. "Uvědomujeme si, že to je slabina Kolína. Chceme se o tom bavit s AVE a chceme využít všech možných prostředků, kterých k většímu pořádku na veřejných prostranstvích můžeme použít," doplnil Vít Rakušan.

Dodejme, že podle vyjádření Martina Prokopa, který má zkušenosti, lidé na veřejně prospěšných prací u organizace Prostor Plus v podstatě mohou dělat různé pomocné práce veřejně prospěšného charakteru - uklízet, zametat, hrabat listí, něco opravovat, natírat apod. Jde jen o to, že jejich práce nemůže být komerční, nesmí být za ni fakturováno, tvrdí. Pro město je proto jejich práce výhodná, na rozdíl od objednávky u AVE.

Autor článku: Michal Černý, Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Blesk zapálil v noci na neděli 26. června dům v DoubravčicíchKruhová křižovatka u kolínského Lidlu má být bezpečnějšíV Horních Krutech odhalili pamětní desku, na památku odsunutých židovských rodinReprezentanti 3. ZŠ Kolín získali bronz na republikovém finále v atletickém čtyřboji ZŠ
Kalendář akcí: Červen
Po
 
6
13
20
27
Út
 
7
14
21
28
St
1
8
15
22
29
Čt
2
9
16
23
30
3
10
17
24
 
So
4
11
18
25
 
Ne
5
12
19
26
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Nemovitosti (4 inzerátů)
Pronájmy (3 inzerátů)
Prodej (3 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Zvířata (1 inzerátů)
Seznámení (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM