Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 8. prosince 2016 a svátek má Květoslava.

Retrospektiva malíře Jana Kubíčka: Dílo kolínského malíře završuje velká výstava a monografie

Velká retrospektivní výstava kolínského malíře a grafika Jana Kubíčka (1927-2013) byla zahájena 22. dubna v Galerii hlavního města Prahy - v Městské knihovně na Mariánském náměstí. Pro retrospektivu se podařilo shromáždit práce z českých i evropských sbírek. Jde o počin, který by mohl vést k plnému docenění umělce, který patří spolu se Zdeňkem Sýkorou, Karlem Malichem a Radkem Kratinou k nejdůležitějším představitelům českého konstruktivismu.

Retrospektiva malíře Jana Kubíčka: Dílo kolínského malíře završuje velká výstava a monografie
 
Publikováno: 3.5.2014 v 12:00, Aktualizováno: 29.4.2014 v 15:00
Rubrika: Kultura

Kurátorem výstavy se stal Kubíčkův německý přítel Hans Peter Riese. Tento umělecký kritik (Frankfurter Allgemeine Zeitung) působil také jako politický zpravodaj a zahraniční dopisovatel v Praze, Moskvě a ve Washingtonu a pobýval i v dalších zemích, kde doplňoval svou sbírku a psal o místním umění. Část jeho sbírky zaměřená na umělce z tehdejší ČSSR je jednou z nejobsáhlejších kolekcí československého umění 60. a 70. let v zahraničí. Druhým kurátorem je o dvě generace mladší odborník na konstruktivní tendence v českém umění Pavel Kappel.

Retrospektiva v prostorách městské knihovny chronologicky představuje díla, která vznikala v Kubíčkově ateliéru na Kampě od 50. let. Největší část výstavy představuje pochopitelně systematickou fázi Kubíčkova díla završenou velkoformátovými obrazy. Výstava ovšem představí i autorovy kresby, fotografie, reliéfy, plastiky či instalace z barevného plexiskla.
Konstruktivně-konkrétní umění není v České republice tak populární jako například v Německu, Švýcarsku či v Holandsku.

Kubíčkovo dílo zastoupené ve význačných německých galeriích se v reprezentativním přehledu představuje českému publiku poprvé. Je příznačné, že se tak stává až po autorově smrti. U příležitosti otevření výstavy, která potrvá do 10. srpna, připravilo nakladatelství KANT Kubíčkovu monografii. Vázaná kniha velkého formátu (28x24 centimetrů) má 264 stran a jejím autorem je opět Hans-Peter Riese, který Kubíčkovo dílo v knize zařazuje do mezinárodního kontextu. Nechybí životopisný portrét umělce s využitím jeho deníků a rodinných fotografií.

Takto vypadá obálka exkluzivní monografie, kterou u příležitosti výstavy vydalo nakladatelství KANT.
Foto: KANT
Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Pivo z Kutné Hory se vrátíVe městech můžeme potkat mnohdy víc zvířat než na venkověBetlémské světlo bude letos na VodárněStoku proti záplavám stále budují
Kalendář akcí: Prosinec
Po
 
19
Út
 
27
St
 
7
21
Čt
1
22
29
16
23
30
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Pronájmy (3 inzerátů)
Prodej (5 inzerátů)
Koupě (3 inzerátů)
Zvířata (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM