Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. ledna 2017 a svátek má Vladislav.

Retrospektiva malíře Jana Kubíčka: Dílo kolínského malíře završuje velká výstava a monografie

Velká retrospektivní výstava kolínského malíře a grafika Jana Kubíčka (1927-2013) byla zahájena 22. dubna v Galerii hlavního města Prahy - v Městské knihovně na Mariánském náměstí. Pro retrospektivu se podařilo shromáždit práce z českých i evropských sbírek. Jde o počin, který by mohl vést k plnému docenění umělce, který patří spolu se Zdeňkem Sýkorou, Karlem Malichem a Radkem Kratinou k nejdůležitějším představitelům českého konstruktivismu.

Retrospektiva malíře Jana Kubíčka: Dílo kolínského malíře završuje velká výstava a monografie
 
Publikováno: 3.5.2014 v 12:00, Aktualizováno: 29.4.2014 v 15:00
Rubrika: Kultura

Kurátorem výstavy se stal Kubíčkův německý přítel Hans Peter Riese. Tento umělecký kritik (Frankfurter Allgemeine Zeitung) působil také jako politický zpravodaj a zahraniční dopisovatel v Praze, Moskvě a ve Washingtonu a pobýval i v dalších zemích, kde doplňoval svou sbírku a psal o místním umění. Část jeho sbírky zaměřená na umělce z tehdejší ČSSR je jednou z nejobsáhlejších kolekcí československého umění 60. a 70. let v zahraničí. Druhým kurátorem je o dvě generace mladší odborník na konstruktivní tendence v českém umění Pavel Kappel.

Retrospektiva v prostorách městské knihovny chronologicky představuje díla, která vznikala v Kubíčkově ateliéru na Kampě od 50. let. Největší část výstavy představuje pochopitelně systematickou fázi Kubíčkova díla završenou velkoformátovými obrazy. Výstava ovšem představí i autorovy kresby, fotografie, reliéfy, plastiky či instalace z barevného plexiskla.
Konstruktivně-konkrétní umění není v České republice tak populární jako například v Německu, Švýcarsku či v Holandsku.

Kubíčkovo dílo zastoupené ve význačných německých galeriích se v reprezentativním přehledu představuje českému publiku poprvé. Je příznačné, že se tak stává až po autorově smrti. U příležitosti otevření výstavy, která potrvá do 10. srpna, připravilo nakladatelství KANT Kubíčkovu monografii. Vázaná kniha velkého formátu (28x24 centimetrů) má 264 stran a jejím autorem je opět Hans-Peter Riese, který Kubíčkovo dílo v knize zařazuje do mezinárodního kontextu. Nechybí životopisný portrét umělce s využitím jeho deníků a rodinných fotografií.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kaplana z Konga představily Hospodářské novinyZemřel kolínský vikář Bedřich Blažek Linda Nováková: Tancování pro ženy Tři koncerty jako bonus
Kalendář akcí: Leden
Po
 
2
9
16
23
30
Út
 
3
10
17
St
 
4
11
25
 
Čt
 
5
12
26
 
 
6
 
So
 
7
 
Ne
1
8
15
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (2 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Auto-moto (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM