Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 27. září 2016 a svátek má Jonáš.

Statici doporučují zbourat most v Klášterní Skalici poškozený vloni povodní

Statici doporučují zbourat most v Klášterní Skalici poškozený vloni povodní
 
Publikováno: 28.9.2014 v 7:00, Aktualizováno: 25.9.2014 v 12:00
Rubrika: Ostatní

Česká televize zveřejnila informaci, podle níž statici doporučují zbourat most v Klášterní Skalici, který loni poškodila loňská povodeň.

"Kraj již demolici a stavbu nového mostu připravuje, ale část místních obyvatel chce operaci zabránit. Mají i podporu odborníků, kteří poukazují na historickou hodnotu poškozeného mostu. Chtějí, aby stát stavbu prohlásil za kulturní památku," uvedla státní televize. Most je totiž postavený z kamenů kláštera, který byl rozebíraný na konci 18. století, což je považováno za hodnotné.

"Nyní hledají odpůrci demolice zastání u ministerstva kultury a chtějí, aby mostu ochranu přiznalo. Most, který má spojovat dvě části obce, však nyní její obyvatele rozdělil. Skupina Skaličanů, ke které patří i starosta Jaroslav Lukeš tvrdí, že most není možné zachovat - v současném stavu omezuje dopravu a navíc představuje nebezpečí, pokud se zvedne voda. Podle náměstka Krajské správy a údržby silnic Josefa Rabocha je také údržba nové konstrukce levnější. Středočeský kraj již vyhlásil soutěž na stavební firmu, která starý most zbourá a postaví nový železobetonový, ale poté, co přišel návrh na vyhlášení starého mostu kulturní památkou, musel plány odložit.

Zatím je jasné, že se přestavba nestihne do konce roku. Silničáři musí počkat, jak rozhodne komise, která bude během září posuzovat památkovou hodnotu mostu. Podle starosty Lukeše tak přetrvá především problém s omezenou nosností poškozeného starého mostu a obec tak zůstane rozdělená na dvě části - nejenom fyzicky, ale i symbolicky. Památkáři chtějí v nejbližší době vytipovat i další mosty na toku Výrovky, které by si podle nich také zasloužily památkovou ochranu," řekla reportérka České televize Lucie Rosí.

Gotický most přes Výrovku v Klášterní Skalici před opravou.
Foto: Z televizní reportáže ČT
Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Černé židle obohatí kolínské Podskalské nábřeží. Obdivuhodná matematika: Za jednu rozbitou tři novéAtletické juniorky z Kolína skončily ve finále republikového šampionátu čtvrté!Basketbalisté BC Kolín uzavřeli vítězně přípravnou sérii před zahájením NBLAtletičtí žáci ze Sokola Kolín na republikovém šampionátu zazářili
Kalendář akcí: Září
Po
 
5
12
19
26
Út
 
6
13
20
27
St
 
7
14
21
28
Čt
1
8
15
22
29
2
9
16
23
30
So
3
10
17
24
 
Ne
4
11
18
25
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Auto-moto (2 inzerátů)
Prodej (5 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM