Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 26. května 2016 a svátek má Filip.

Středověkou husitskou bitvu na kolínské jízdárně navštívilo 800 spokojených diváků

19. ročník historické bitvy, která se pod názvem Kříž a kalich"uskutečnila 24. května za kolínskou jízdárnou, přilákal 800 diváků. Netradičně dlouhý, dvouhodinový program byl plný šermu, střelby a navíc nabídl i atraktivní rytířské turnaje na koních. Šermíři, kterých bylo na 300, se dobře bavili i doprovodný program či řemesla (např. kovář, věštec, obuvník) měli své publikum... Mirkovi Horáčkovi z pořádající skupiny historického šermu Páni z Kolína jsme položili několik otázek.

Středověkou husitskou bitvu na kolínské jízdárně navštívilo 800 spokojených diváků
 
Publikováno: 3.6.2014 v 14:00
Rubrika: Kultura
* Letošních 800 diváků je návštěvnickým rekordem?

Rekord to rozhodně není, ale vzhledem k tomu, jaké panovalo počasí v pátek a k nejisté předpovědi na sobotu, jsme byli účastí velmi potěšeni.

* Kolik kaskadérů jste na turnajové souboje najali?

Jezdců (filmových kaskadérů) jsme měli šest, ale k tomu je třeba připočíst i pěší kaskadéry, kteří se souborem Terra Historia spoluúčinkovali. Mimo nich se na bitevním poli utkalo na 300 šermířů, a to za působivé dělostřelby, která si vyžádala pěkných pár kilogramů střelného prachu. Kvůli turnajům jsem poupravil a poněkud zkrátil scénář jezdeckého vystoupení, aby rámcově zapadal do našeho prvoplánového příběhu z husitské éry. Akce se připravovala skoro 9 měsíců. Výsledkem byly - mimo jiné - i nové kulisy středověkého města s pětimetrovou věží s funkční bránou.

* Brána byla branou města Kolína?

Ano, obecně známá fakta o bitvě u Lipan jsme obohatili podrobnostmi o málo známých, pohnutých dějinách našeho města, kdy zde z bitvy prchající husité hledali útočiště. Diváci se na našich akcích vždy dozví něco zajímavého z české historie či z historie z jiných zemí. Poutavý příběh není žádnou nudnou hodinou dějepisu.

* Kdo ztělesnil Žižku a kdo Zikmunda?

Postavu Jana Žižky z Trocnova ztělesnil člen naší skupiny, lektor dobových tanců, Ivo Knížek a jeho soupeře na poli cti a slávy - tedy císaře Zikmunda Lucemburského - si zahrál pan Krajíček, herec divadla v Českém Krumlově, jinak též představitel Karla IV. při každoročního vinobraní na hradě Karlštejn. Oba tito pánové se měli možnost kolínskému publiku již několikrát představit a návštěvníci je spatří i na Císařském dni na Kmochově ostrově, který pořádáme v srpnu.

* Bylo to opravdu poslední bitva na Jízdárně nebo se teprve uvidí?

O tom zda byl letošní ročník na kolínské jízdárně opravdu poslední, nechci spekulovat. Vzniklo nedorozumění, které to naznačovalo, ale doufáme, že pominuly a že širokou veřejnost nepřipravíme o tento druh kultury, která - troufám si říci- v Kolíně zakořenila. Již dvě desítky let mají milovníci historie spojenu kolínskou jízdárnu s květnovou akcí plnou historie, lesklých zbrojí, krásných kostýmů, statečných rytířů, trhů vonících kořením a medovinou a se spoustou řemesel. Stále vymýšlíme nová témata, aby se tato akce, neokoukala,, a návštěvníci mohli vidět nový příběh v jiných kulisách. Je mnoho důvodů, proč v těchto akcích na kolínské jízdárně pokračovat. Mimo jiné proto, že příští ročník bude již dvacátý a naše skupina historického šermu a dobové hudby Páni z Kolína zároveň oslaví i čtvrtstoletí svého působení v našem městě a tomto kraji.

* Stihli si šermíři odskočit na volby do europarlamentu?

Jestli stihli účastníci kolínské bitvy dojít k volbám do europarlamentu, opravdu nevím. Ale řekl bych, že lidé s podobným zájmem o historii uznávají spíše Jiřího z Poděbrad, který chtěl před 550 lety Evropu skutečně sjednotit pro blaho všech (kvůli příliš velké moci papeže a kvůli rozpínavosti islámu), než dnešní loutky z Bruselu, které za nic nenesou zodpovědnost. V té době byl asi jedinou měnou platící v celé Evropě český (pražský) groš, jakési stříbrné "euro středověku".

 

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Středočeský kraj má peníze na dostavbu hlavního sídla Regionálního muzea v KolíněStarší i mladší žáci SK Volejbal Kolín postoupili do finále domácího šampionátu a umístili se v Top 10Kolínská radnice hledá městského architekta, přihlášku je nutno podat do 17. červnaVýsledky a tabulky fotbalových soutěží od kraje po IV. třídu
Kalendář akcí: Květen
Po
 
2
9
16
23
30
Út
 
3
10
17
24
31
St
 
4
11
18
25
 
Čt
 
5
12
19
26
 
 
6
13
20
27
 
So
 
7
14
21
28
 
Ne
1
8
15
22
29
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (5 inzerátů)
Prodej (6 inzerátů)
Koupě (3 inzerátů)
Seznámení (2 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM