Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 29. srpna 2016 a svátek má Evelína.

Vyšla básnická sbírka „Jsou různá ticha“ z pozůstalosti známého malíře F.K. Foltýna

První kolínskou knihou letošního roku se stala drobná básnická sbírka F.K. Foltýna nazvaná Jsou různá ticha. Jde již o čtvrtý svazek edice Polabští básníci z produkce pardubického nakladatelství Vespero. Sbírka doplněná kresbami z autorova skicáře vyšla za finačního přispění Města Kolína v nákladu 500 kusů a bohužel je neprodejná.

Vyšla básnická sbírka „Jsou různá ticha“ z pozůstalosti známého malíře F.K. Foltýna
 
Publikováno: 21.2.2014 v 15:26, Aktualizováno: 18.2.2014 v 15:26
Rubrika: Kultura

František Karel Foltýn (1937-2000) je v regionu i za jeho hranicemi známý především jako malíř a nezměnila na tom nic ani povedená Knížka pana malíře Foltýna o ptákách, mlýnech klapáčích, zrzavých jesepech a o Polabí vůbec, kterou roku 1992 vydaly Kolínské noviny. Nyní, 14 let po autorově smrti se objevují Foltýnova "různá ticha" jako pozoruhodné překvapení z autorovy pozůstalosti.

Marie Mlejnková, která sbírku k vydání připravila v předmluvě uvádí: "Učinit výběr z básní Františka Karla Foltýna byl úkol neočekávaně nesnadný, neboť se ukázalo, že Foltýnova tvorba nejen básnická, ale obecněji vzato literární, je velmi rozsáhlá. Je pobídkou pro editování dalších titulů. Tato útlá knížka přináší výběr ze tří dostupných básnických sbírek (Plavební cesta, Zpovědi, Reminiscence)."

Sbírka obsahuje okolo 25 básní, v druhé polovině knihy živě vykreslují autorův portrét vzpomínky několika přátel. Knížka byla slavnostně pokřtěna 7. února u příležitosti zahájení autorovy výstavy v Polabském muzeu v Poděbradech.

Miloš Kim Houdek křtí v Polabském muzeu v Poděbradech básnickou sbírku svého přítele F.K. Foltýna.
Foto: Ondřej Mlejnek
Související články:
Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolínské posvícení začíná ve čtvrtek 25. srpnaMěstský společenský dům v Kolíně má nové osvětlení sálu s LED diodami a plynulým stmívánímNa XXXI. Světové dny mládeže do Krakova se Šárovcovi z Předhradí vypravili autostopemZáří v Kolíně je doslova nabité nejrůznějšími akcemi
Kalendář akcí: Srpen
Po
1
8
15
22
29
Út
2
9
16
23
30
St
3
10
17
24
31
Čt
4
11
18
25
 
5
12
19
26
 
So
6
13
20
27
 
Ne
7
14
21
28
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Vzpomínáme (3 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Seznámení (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM