Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 26. května 2016 a svátek má Filip.

Vyžaduje Kmochův ostrov, lokalita mého srdce, restart? Rozbít beton nebo jej jen polidštit?

Už víc jak před rokem nechalo město Kolín zpracovat architektonickou studii proměny Kmochova ostrova. Nyní radnice věc popostrčila do veřejné diskuze. Cílem je vznik všeobecně přijatelné vize, která by se v dalších letech, či desetiletích mohla - bez ohledu na střídání politických elit na radnici - naplňovat.

Vyžaduje Kmochův ostrov, lokalita mého srdce, restart? Rozbít beton nebo jej jen polidštit?
 
Publikováno: 29.8.2014 v 6:00, Aktualizováno: 26.8.2014 v 22:00
Rubrika: Ostatní

Plusem je skutečnost, že diskuzi odstartovala architektonická vize od kolínské patriotky arch. Dany Jirovské. Zájmem radnice je chválihodná snaha potlačit to, co předchozí, "betonová revitalizace" napáchala. Paní architektka dokázala chyby velice dobře popsat v doprovodném textu studie. Bohužel její snaha vyrovnat se s dědictvím minulosti je málo radikální. Spokojuje se s polidštěním betonu, slova o demolici amfiteátru a vytrhání zámkové dlažby z jejích úst bohužel neslyšíme.

Debatéři, kteří o budocnosti ostrova mluví, by asi neměli začítat tím, zda se jim líbí maják na jeho špici či restaurace v jeho středu. Zásadní otázka totiž zní: K čemu by měl ostrov sloužit?

Předložím zde svoji vizi. Domnívám se, že Kmochův ostrov by měl zůstat v první řadě parkem. Doplňky jako rockové arény, discgolfová hřiště, půjčovny šlapadel jsou věcí momentální módy. Dětská hřiště, restaurace apod. mohou stát kdekoli jinde v Kolíně. Přírodní tišinu obtékanou řekou má však Kolín pouze jednu. Místa klidu budou v příštích cca 20 letech ceněna víc než dnes a ostrov by takovým místem mohl být. Areál se obejde bez jakýchkoliv doplňků, není nutné ho nazdobovat a přidávat pro každého něco. Naopak, elegantnější se zdá přístup odebírání.

O názor jsme požádali i Aleše Barryho Bureše. Není sice architekt, ale ostrov mu přirostl k srdci a od devadesátých let zde pořádá různé kulturní akce, dětskými dny počínaje a rockovým megafestivalem Natruc konče.

Barry říká: "Ostrov ztratil hodně ze svého kouzla především vybudováním amfiteátru, dále vybudováním hlavní cesty z betonové zámkové dlažby a zděným WC domečkem u altánku. V prvé řadě bych zboural amfiteátr, který násilně rozděluje ostrov, je v mnoha ohledech nefunkční a architektonicky nerespektující místo, kde se nachází, a to i přesto, že by byl obložen dřevěnou lamelou. Návrh paní architektky je hezký. Problém je, že u takových jednorázových investic potom chybí peníze na údržbu, na udržitelný rozvoj. Je tam hodně dřeva, hlavně u oplocení. To podléhá rychlé zkáze. Takže se bojím podobného osudu jako u dětských hřišť v Borkách, nebo podobných staveb."
Proměna Kmochova ostrova je největším tématem kolínského léta a komentáře a příspěvky do diskuze najdete v Presu zřejmě i v dalších vydáních.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
V kolínském Kině 99 vyroste kavárnaKmochův Kolín za necelý měsíc. Magnetem programu jsou nejen dechovky, ale i Čechomor a Marie RottrováSvětlo naděje Heleny Kohoutové. Pozvánka na literární podvečer do Dvořákova muzeaRockeři podpořili aktivity seniorů v jejich domově prostřednictvím festivalu Noty na pomoc v Městském společenském domě Kolín
Kalendář akcí: Květen
Po
 
2
9
16
23
30
Út
 
3
10
17
24
31
St
 
4
11
18
25
 
Čt
 
5
12
19
26
 
 
6
13
20
27
 
So
 
7
14
21
28
 
Ne
1
8
15
22
29
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (5 inzerátů)
Prodej (6 inzerátů)
Koupě (3 inzerátů)
Seznámení (2 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM