Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 27. července 2016 a svátek má Věroslav.

Zdeněk Burian: Malíř ztraceného času. Výstava v Městské knihovně v Kolíně

Zdeněk Burian: Malíř ztraceného času. Výstava v Městské knihovně v Kolíně
 
Publikováno: 20.8.2014 v 16:00, Aktualizováno: 19.8.2014 v 14:00
Rubrika: Kultura

Okolo 150 obrázků geniálního českého ilustrátora Zdeňka Buriana mohou Kolíňáci vidět do 28. srpna na výstavě Malíř ztraceného času ve výstavním sále Městské knihovny v Husově ulici. Dílo Zdeňka Buriana se víc jak třicet let po jeho smrti těší velké popularitě, originály jeho kvašů můžete na aukcích koupit za 20- 30 tisíc, leckdy vyskočí i výš.

V knihovně samozřejmě originály nevystavují, pořadatelům výstavy se ovšem, ve spolupráci s Josefem Ptáčkem a Památníkem národního písemnictví, podařilo shromáždit působivou kolekci reprodukcí. Patří k tomu nejlepšímu, co knihovna kdy vystavila.

Zdeněk Burian: Malíř ztraceného času. Výstava v Městské knihovně v Kolíně
Jeden z vystavených kvašů Zdeňka Buriana.
Foto: Archiv KP

Zdeněk Burian (1905-1981 Praha), malíř a ilustrátor dobrodružných knih vytvořil za svůj život na 14 tisíc knižních, časopiseckých a kalendářových ilustrací. Mezinárodně proslulým se stal díky svým paleontologickým rekonstrukcím vymřelých zvířat a rostlin, na nichž pracoval společně s profesorem Josefem Augustou. Českou knižní kulturu obohatil o ilustrace k pěti stům knih, přispěl k popularitě Jaroslava Foglara, Rudyarda Kiplinga, Jacka Londona, Karla Maye, Eduarda Štorcha či Julese Verna.

Knihovna představuje pouze malé torzo malířova díla, a to zejména dějové ilustrace z dobrodružné literatury, vyvedené různými technikami. Burian byl nepřehlédnutelným virtuózem zejména v oblasti kvašové malby na mokrý podklad, s čímž návštěvníkům výstavy nezbývá než souhlasit. V průběhu dvou let jde již o druhou výstavu Burianova díla v kolínské knihovně, loňská prezentace měla stejný název, obrázky byly však jiné. Pokud někoho Burian nadchne, může si v knihovně na památku koupit nově vydané knihy s jeho ilustracemi, plakáty, nástěnné kalendáře atd.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Hradenínskou tvrz ocenili památkáři. Pochvala míří k Vladimíru RišlinkoviKateřina Šafránková bojuje v IAAF World Challenge. V Maďarsku obsadila 7. místoKolín podpořil poskytovatele sociálních služeb. Ne všem bylo vyhověnoBasketbalisté Bojan Bakić a Adam Číž se upsali Kolínu na tři roky
Kalendář akcí: Červenec
Po
 
4
11
18
25
Út
 
5
12
19
26
St
 
6
13
20
27
Čt
 
7
14
21
28
1
8
15
22
29
So
2
9
16
23
30
Ne
3
10
17
24
31
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Zvířata (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM