Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 17. listopadu 2019

Archív: Nechodí k nám jen duševně nemocní

Publikováno: 22.12.2012
Rubrika: Publicistika
<< zpět do archívu

DUŠEVNÍ TRÁPENÍ MÁ VÝCHODISKO JMÉNEM PSYCHOTERAPIE

Občanské sdružení Prostor poskytuje od loňského podzimu na Kolárce v Kolíně psychoterapeutické služby pro veřejnost, tedy pro kohokoli z nás. Oslovili jsme jednotlivé členy odborného týmu, aby nám tyto služby přiblížili ze svého pohledu. Tomáš Haken je vystudovaný psycholog, sociolog a dále se vzdělává v rámci dlouhodobého psychoterapeutického výcviku akreditovaném pro zdravotnictví. V rámci spolupráce s klinikou při institutu systemické zkušenosti v Praze rozvíjí metodiku systemické a narativní psychoterapie.


* Kdo se na vás nejčastěji obrací?
Veřejnost si občas myslí opak, ale psychoterapii si jako léčebnou metodu vybírají zejména lidé, které by ani oni sami ani jejich okolí neoznačilo za duševně nemocné. Zpravidla ke mně přicházejí lidé, kteří se aktuálně potýkají s psychickými potížemi, smutky až depresemi, úzkostmi, partnerskými problémy, potížemi rodinného charakteru, na které buď nestačí sami nebo si přejí řešení problémů s pomocí psychoterapie urychlit. Častou zakázkou také bývá řešení obtížných životních okamžiků, závažných rozhodnutí nebo zvládání životních krizí. Systemická a narativně zaměřená psychoterapie, kterou praktikuji, je vhodná jak pro dospělé ženy a muže tak pro páry, rodiny i děti. Přicházejí ke mně také často klienti na doporučení lékaře, ať už dětského, obvodního nebo specialisty, který odhalí, že jejich potíže jsou více duševního než "tělesného" rázu.


* Co je to psychoterapie, jak se liší od jiných forem pomoci? Jak spolupráce s vámi probíhá?
Psychoterapie zpravidla probíhá jako série na sebe navazujících konzultací. Jejich náplní je rozvíjející se rozhovor, který směřuje ke změně. Optimálně vede nejen ke změně aktuálních symptomů - například problém doma, ve škole, v práci, potíží tělesného rázu - ale i ke změně dlouhodobého charakteru, která eliminuje situace, které klienta do psychoterapie přivedly. Kromě metodicky vedeného rozhovoru funguje ve prospěch terapie bezpečné prostředí a důvěryhodný profesionální vztah mezi klientem a terapeutem. Takové prostředí umožní ventilovat i negativní zážitky a emoce a probrat témata, která by člověk v jiném prostředí a za jiných okolností neotevřel.


* Co od vás mohou lidé očekávat?
Kromě vlídného přijetí mohou očekávat domluvení si termínu a setkání se na tzv. "nulté" konzultaci. Jejím cílem je probrat situaci klienta, ale dává mu také možnost poznat mě jako terapeuta a můj způsob práce. Pokračování spolupráce po nulté konzultaci je zcela nezávazné, a proto je nultá konzultace také zdarma. Domluva termínů je poměrně flexibilní a zpravidla je slučitelná s každodenními povinnostmi klienta.

-----

Kontakt: Mgr. Tomáš Haken; tomas.hakenQgmail.com; + 420 723 255 934

Komunitní centrum Kolárka, Na Pustině 1068, Kolín 2
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM