Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 17. listopadu 2019

Archív: Rozšíření svozu bioopadu má potíž

Publikováno: 22.12.2012
Rubrika: Publicistika
<< zpět do archívu

NEPODAŘILO SE SEHNAT ADMINISTRÁTORA SOUTĚŽE

Likvidátor biologického odpadu v Kolíně bude znám později. Do soutěže na administrátora výběrového řízení se totiž přihlásil jediný zájemce. Město ji proto zrušilo a vypsalo 2. kolo. "Jestli projeví zájem více uchazečů, bude soutěž platná," konstatoval starosta Vít Rakušan s tím, že pak bude moci být vypsáno výběrové řízení na provozovatele svozu bioodpadu, které se má v rozšířené verzi uskutečnit od jara.

V září 2012 kolínští radní schválili návrh na zavedení plošného sběru biologicky rozložitelného komunálního odpadu na další území města. Radnice tak chce navázat na úspěšný projekt realizovaný pouze v Kolíně II a v Sendražicích. Svoz bioodpadu se má zatím rozšířit do oblastí s rodinnými domy.

"Občané Kolína II a Sendražic si už natolik na svoz biologicky rozložitelného opadu zvykli, že si nedokážou představit konec projektu. Druhým důvodem je zjištění, že se tam, kde mají domácnosti možnost ukládat bioodpad zvlášť, snížilo množství tuhého komunálního odpadu. To by mělo jednou vést k úspoře nákladů za likvidaci odpadu. Například jsme zjistili, že v Kolíně II a v Sendražicích bylo v době od června do prosince 2009 odvezeno 331 tun směsného komunálního odpadu, zatímco za stejné období roku následujícího, když už tamní domácnosti mohly využít biopopelnic, bylo vyvezeno 146 tun směsného komunálního odpadu a vytříděno 145 tun biologického odpadu. Třetí pohnutkou je očekávání, že jak Evropská unie, tak Česká republika zavedou mnohem přísnější pravidla pro města a obce ohledně sběru biologického odpadu. Je možné, že již v roce 2013, ale nejpozději v roce 2014 vstoupí v platnost novela, jež bude městům a obcím ukládat povinnost v určitém procentu vykazovat třídění bioodpadu. Proto přicházíme s preventivním řešením, abychom nebyli zaskočeni předpokládanou novelou," zdůvodnil rozhodnutí městské rady starosta Vít Rakušan.

Do roku 2014 se musí Kolíňáci dostat ze současných 114 kilogramů směsného komunálního odpadu na jednoho obyvatele na 74 kilogramy. Po Kolíně a jeho příměstských částech má být navíc rozděleno cca 3,5 tisíc bionádob. V Kolíně žije přibližně 11 tisíc lidí v rodinných domech a 19 tisíc v bytových domech.
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM