Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 22. září 2019

Archív: Sdružení bojuje proti hluku

Publikováno: 22.12.2012
Rubrika: Publicistika
<< zpět do archívu

AKCE MÁ ZVRÁTIT KONTROVERZNÍ VLÁDNÍ ROZHODNUTÍ

Jak jsme se již zmínili, členové sdružení Kolínsko přinesli na otevření obchvatu 7. prosince 2012 petici s názvem Stop nadměrnému hluku a všem výjimkám z hygienických hlukových limitů včetně staré hlukové zátěže od roku 2013. Protest je namířen hlavně proti navýšení hygienických hlukových limitů na základě nařízení vlády 272/2011 Sb. Autoři požadují také zrušit všechny výjimky týkající se hladiny hluku. Každá výjimka podle nich někoho preferuje a jiného diskriminuje.

"Dnes trestně stíhanému bývalému Hlavnímu hygienikovi ČR Michaelu Vítovi se, zřejmě na něčí objednávku, podařilo v nestřeženém okamžiku již tak velmi vysoké hygienické hlukové limity zvýšit na více než dvojnásobné povolené dávky na naše zdraví. A stačilo málo. Traduje se, že toho dne, 24. srpna, byla půlka vlády, včetně ministra Leoše Hegera, na dovolené. Ministerstvo zdravotnictví na vládě zastupoval Hlavní hygienik ČR Michael Vít. Jedním z bodů programu bylo sesouladit měření a hodnocení hluku a vibrací na pracovištích podle evropských pravidel. Když se projednávání chýlilo ke konci, navrhl bývalý hlavní hygienik členům vlády ještě drobný zásah do metodiky hodnocení hluku v životním prostředí. Jen tak, mimochodem, doporučil, aby v části šesté, Způsob měření a hodnocení hluku a vibrací, v paragrafu 20, odst. 3, pásmo nejistoty měření, bylo oproti dosavadnímu přičítání od výsledku měření odečítáno. Tato na první pohled nevýznamná změna, na kterou žádný z ministrů přirozeně nedokázal reagovat, ovšem znamenala zvýšení hygienického hlukového limitu 2,23krát, což je astronomický posun. A stačilo zaměnit jediné slovo!" uvádí petice.

Napravit navrhuje sdružení zákon jednoduše záměnou jediného slova "odečtení" za správné slovo "přičtení". Petiční archy budou rozšířeny po celé zemi a podepsat je lze až do 24. dubna 2013. Pak budou adresovány Poslanecké sněmovně Parlamentu.

Předseda sdružení Josef Novák s dalšími členy bojuje od roku 2004 za snížení hluku z kolínského letiště. Řadu výhrad má sdružení i k hlučnosti dopravy vzhledem ke zprovoznění obchvatu. Například v Polepské už předtím byla překročena povolená norma o 10 decibelů. Protihlukové stěny na novém obchvatu jsou podle členů sdružení problematické na několika místech.

"Jsou už i lidé, kteří mě napadají, že hodlám zavřít obchvat, ale víte sám dobře proti čemu vzdoruji. Problémy s hlukem jsou podceňovány, přitom lékaři konstatovali, že v České republice 50 úmrtí ročně má na svědomí hluk," řekl Josef Novák.
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM