Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 17. listopadu 2019

Archív: Zdravotníci nesmí nosit na rukou šperky

Publikováno: 22.12.2012
Rubrika: Publicistika
<< zpět do archívu

NOVÁ VYHLÁŠKA ZAPOVÍDÁ NOSIT I HODINKY

Lékaři, sestry a další zdravotnický personál v Oblastní nemocnici (ONK) se čílí. Od října vstoupilo v platnost nařízení, které zakazuje nosit prsteny, hodinky či umělé nehty. To samozřejmě mnohým pracovníkům není po chuti. Námitky, že někteří nepřijdou s krví do styku, že hodinkami se měří tep, prsteny nelze sundat a ruce mají být upravené, jsou liché. Hygienici plnění vyhlášky kontrolují a hrozí postih. Na podrobnosti jsme se zeptali ředitele kolínské nemocnice Petra Chudomela.


* Kdy toto nařízení vzniklo, kdo jej vydal? Proč?
Toto nařízení vychází z platné legislativy a to konkrétně z vyhlášky MZ ČR č. 306/2012 Sb., o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče, což je prováděcí vyhláška k zákonu č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Tato vyhláška vstoupila v platnost 1. října letošního roku, tedy před šesti týdny.


* Na koho přesně se vztahuje?
Vyhláška, jak patrno už z jejího názvu, se vztahuje mimo jiné na provoz všech zdravotnických zařízení, tedy bez rozdílu, zda se jedná o zdravotnické zařízení ambulantního nebo lůžkového typu.


* Jedná se jen o prsteny či hodinky, nebo třeba o řetízky, piercing atd?
V souladu s touto vyhláškou nesmí zdravotničtí pracovníci nosit na zmiňovaných pracovištích na rukou žádné šperky, v praxi nejčastěji prsteny a náramky. Nošení hodinek je striktně zakázáno v souladu s touto vyhláškou v operačních provozech. Přirozené nehty musí být upravené, krátké a čisté. Gelové dlouhé nehty jsou zapovězeny. Problematiku piercingu tato vyhláška explicitně neřeší.


* Jak se bude kontrolovat?
Dodržování platné legislativy a tím i kontroly výše uvedených opatření náleží do gesce orgánu ochrany veřejného zdraví, konkrétně odborným pracovníkům protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Středočeského kraje, územní pracoviště Kolín. Navíc budou prováděny průběžné namátkové kontroly ústavním hygienikem.


* Co hrozí personálu, pokud bude nosit uvedené doplňky?
Za nedodržování platné legislativy hrozí Oblastní nemocnici Kolín finanční postih od Krajské hygienické stanice.


* Mají o nařízení povědomí všichni zaměstnanci?
Oblastní nemocnice Kolín aktualizuje v souladu s výše uvedenou vyhláškou provozní řády všech oddělení. S jejich konkrétním zněním budou seznámeni všichni zaměstnanci. Považujeme za velkou výhodu, že právě k datu účinnosti zmiňované vyhlášky nastoupila na pozici ústavního hygienika Oblastní nemocnice Kolín. dlouholetá ředitelka Krajské hygienické stanice MUDr. Jaroslava Jirků, která se v dané problematice fundovaně orientuje. Veškerá opatření mají za cíl snížit riziko nemocničních nákaz u našich pacientů a zvýšit kvalitu poskytované péče, zejména její bezpečnost. Jedná se o celosvětový trend, který bude uplatňovat i Oblastní nemocnice Kolín jako nemocnice, která chce být bezpečná, kvalitní a přitom specializovaná, nadregionální. Jedním slovem moderní.
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM