Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 17. listopadu 2019

Archív: Pekárek byl odsouzen na pět let do káznice

Publikováno: 22.12.2012
Rubrika: Publicistika
<< zpět do archívu

NÍŽE SE DOČTETE, CO ZAZNĚLO U VRCHNÍHO SOUDU

Bývalý kolínský místostarosta a poslanec Roman Pekárek (exODS) stráví 5 let za mřížemi. K vězení ho šest dní před Štědrým dnem odsoudil Vrchní soud v Praze, kam se jmenovaný odvolal s tvrzením, že je nevinný. Navrch mu soud naložil peněžitý trest 250 tisíc korun a pětiletý zákaz výkonu funkce v samosprávě, mimo poslanecký mandát. Roman Pekárek odcházel ze soudní síně značně zklamán, média psala, že měl v očích slzy. Jeho první slova, která mohl slyšet každý, byla, že neví, co bude dělat a že je to hrozné.

Soud ho potrestal za to, že v roce 2009 měl nabídnout podnikateli Petru Ličkovi, že mu za milionový úplatek u města zařídí prodej pozemků v průmyslové zóně Šťáralka. Tuto "skutečnost" měla dokázat nahrávka, kterou nejspíš pořídil Petr Lička, jenž pozemek koupil. Prodej za 15 milionů korun odsouhlasilo kolínské zastupitelstvo. Znalec přitom hodnotu pozemků vyčíslil na 41 milionů korun. Jestli ale šlo o reálnou cenu v době, kdy už v Česku řádila finanční krize, to ví asi jen Mayové...

Do odvolacího soudu vkládal Roman Pekárek velké naděje. Ačkoliv do tohoto procesu mlčel, policii ani krajskému soudu nic neřekl, tentokrát se rozhodl vypovídat. "Byl jsem vždy proti korupci, klientelismu a zneužívání moci a teď tu stojím v situaci, která je pro mě šokující. Je to zlý sen. Je to zneužití mého hlasu za účelem mého poškození a zničení, nikoliv za účelem poukázání na trestný čin, protože ten se nestal," tvrdil během soudního jednání odsouzený. V soudní síni pochopitelně mluvil nejen o své nevině, ale také o komplotu proti jeho osobě (více z jeho vyjádření před soudem najdete na str. ?). Jenže neuspěl - Vrchní soud v Praze ho nejenže neosvobodil, ale srazil mu pouhý jeden rok. Uznal ho tedy za korupčníka. Malá útěcha.

Na druhou stranu se Romanu Pekárkovi dostalo od novinářů tolik pozornosti, jako málokterému Kolíňákovi, odmyslíme-li si Miloše Zemana. V úterý 18. prosince na obrazovkách televizních stanic zastínil i roční výročí smrti Václava Havla. Česká televize mu v hlavní zpravodajské relaci věnovala úvod, stejně jako v nočních Událostech, komentářích. Nova ho dala v 19.30 hodin jako první upoutávku. Není divu, Roman Pekárek přepsal historii. Je prvním činným poslancem, který byl odsouzen nepodmíněně do vězení.

Do 21. prosince, do uzávěrky tohoto čísla, neuznal za vhodné, aby jako pravomocně odsouzený rezignoval na poslanecký mandát. Soudem uznaný korupčník ale s odkazem na "pochybné rozhodnutí soudu" odejít odmítl. Nejen jeho straničtí kolegové z dolní komory Poslanecké sněmovny ho k tomu tlačili, jak jen mohli. Avšak žádnou páku v takových případech nemají. "Zákaz práce v samosprávě se na Poslaneckou sněmovnu nevztahuje. Poslanec Pekárek sněmovnu opustí pouze tehdy, složí-li sám funkci," řekla Aktuálně.cz bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Bývalý zástupce starosty Jiřího Buřiče by tak mohl pobírat poslanecký plat (kolem 60 tisíc korun hrubého měsíčně) až do příštích řádných voleb v roce 2014 (nebudou-li vzhledem k odchodu strany LIDEM z vládní koalice předčasné volby), přestože se jednání vzhledem ke svému trestu nebude moci účastnit. "Jediným řešením by mohla být pouze změna zákona a také ústavy, která by vydání takového zákona zmocnila," řekl Václav Pavlíček, profesor Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Ve svém věku výborný běžec a slušný bubeník se s rozsudkem smířit odmítá. "Určitě využiji všechny právní prostředky," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Má za to, že měl být "odsouzen za každou cenu. Stal jsem se obětí soudního systému". Přiznal sice, že na nahrávce je jeho hlas, ale podle něho ji někdo upravil. "Nic o penězích ve skutečnosti nezaznělo. Doteď, ani u soudu, nikdo neřekl, jak vznikla," dodal s tím, že "celá věc sloužila od počátku k mému vydírání". Ve stejném interview připustil, že by mohl Poslaneckou sněmovnu opustit, pokud mu nepomůže dovolání.

Odsouzení neznamená jedinou komplikaci pro spolumajitele firmy Decibel Production. Jak už starosta Vít Rakušan předeslal, město Kolín po něm hodlá vymáhat sumu, o kterou mohlo přijít za "levný" prodej městského pozemku na Šťáralce - tedy o 26,5 milionu korun. Radnice se o to samé snažila již při prvoinstančním soudu. Soudkyně Alexandra Chrdlová z Krajského soudu v Praze to však neudělala s vysvětlením, že by to bylo příliš složité. "Bude namístě se pustit do občanskoprávního sporu," potvrdil Hospodářským novinám místostarosta Kolína Tomáš Růžička.

Roman Pekárek se stal pro ODS přítěží. Prozatím si pozastavil činnost v této partaji, ale řešilo se, jestli to stačí. V té chvíli přichází nová hvězda. Předseda kolínské organizace "ptákostrany" Martin Smetana. Své role se ujal s grácií. "Protože má pozastavené členství a nemá šanci být přijat zpátky, tak se místní sdružení otázkou jeho členství zřejmě dál nebude zabývat," uvedl Martin Smetana pro ČTK. Jiní významní členové ODS Ve Středočeském kraji to však tak jasně neviděli. "My ho vyloučit nemůžeme, pokud má pozastavené členství," mínil Martin Smetana, podle něhož Roman Pekárek v té době v podstatě nebyl členem ODS a může se jím stát pouze tehdy, když mu to místní rada povolí. "Kdyby se chtěl stát členem, musí o to písemně požádat a místní rada místního sdružení ho musí přijmout," podotkl Martin Smetana s tím, že Roman Pekárek "už víceméně není členem a asi nikdy ani nebude." Zároveň ovšem neváhal prohlásit: "Škodí nám to, protože je s námi stále spojován".

Ještě víc začala hvězda šéfa místní ODS zářit poté, co podepsal petici na podporu Romana Pekárka. "Ano, petici jsem podepsal. S Romanem Pekárkem jsme prakticky sousedé, cítil jsem potřebu ho lidsky podpořit. Pět let je hodně přísný trest," řekl Martin Smetana serveru IHned.cz. Na otázku, jaký trest by tedy byl odpovídající, však nechtěl odpovědět. Stejně jako na to, zda je podle něj Roman Pekárek vinen či nevinen. "Takovými otázkami mě zaháníte do kouta a to se nenechám," řekl jen. Martin Smetana zároveň odmítl, že by webovou petici sám založil. "To ne. Přišel mi do mailu odkaz, tak jsem na něj kliknul a podepsal," tvrdí, aniž by prý věděl, kdo za peticí stojí.

Někdejší místostarosta, který vládní koalici pomohl protlačit daňovou reformu a církevní restituce, nakonec z ODS vystoupil. "Byl jsem pod velkým tlakem, proto stranu opouštím," zdůvodnil náhlé prozření.

-----

Co zaznělo u Vrchního soudu

Roman Pekárek se 18. prosince se u Vrchním soudem v Praze rozpovídal kvůli údajnému přijetí milionového úplatku.

"Pro mě je ta situace děsivá, šokující. V jaké situaci se člověk může ocitnout, aniž by cokoliv udělal".

"Jsem celou věcí poněkud emočně zaskočen. Málokdo si umí s ohledem na medializaci přestavit, že se ocitne v takové situaci, aniž by udělal cokoliv, co mu obžaloba klade za vinu".

"Kvůli nahrávce jsem postaven do role korupčníka, zloděje. Já se ničeho nedopustil a nikoho jsem o úplatek nežádal, ani jsem žádný nedostal".

"Byl jsem vždy proti korupci, klientelismu a zneužívání moci a teď tu stojím v situaci, která je pro mě šokující. Je to zlý sen. Je to zneužití mého hlasu za účelem mého poškození a zničení, nikoliv za účelem poukázání na trestný čin, protože ten se nestal".

Politik na otázky soudce, žalobce a obhájce uvedl, že si neumí vysvětlit, proč někdo nahrávku manipuloval. Nevzpomíná si, že by slova z nahrávky kdy řekl a pokud je řekl, pak neví, komu byla určena. Rozhodně prý ale takto nemluvil s podnikatelem Petrem Ličkou.

Pekárek popřel, že by s Ličkou o prodeji pozemků jednal. Lička ale mluvil jinak. "Potkali jsme se na nějakém odpočívadle, nebo možná ne, " řekl váhavě na otázku soudce, kde Pekárek s podnikatelem jednal. Pak doplnil, že šlo o odpočívadlo s restauraci někde u dálnice mezi Prahou a Kolínem.

"Ztráta společenského postavení, poskvrnění a poškození mé rodiny je nevratná".

Před soudci se hájil tím, že návrh na prodej pozemku nepředložil on, ale vedoucí kompetentního odboru kolínského městského úřadu. Navíc právě tento odbor připravoval prodej. "Do mé kompetence nic nepatřilo. Jako místostarosta jsem dohlížel nad odborem, který prodej připravoval. Tento odbor ale pracuje nezávisle a samostatně".

Podle něho položka v rozpočtu města ve výši 20 milionů korun je hypotetická. Proto prodej pozemku za 15 milionů městu žádnou škodu nepřinesl, je přesvědčen. "Není pravda, že jsem ovlivnil cenu pozemku. Cena byla jedna, ta navrhovaná kupcem a o žádné jiné se nikdy nemluvilo".
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM