Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 22. září 2019

Archív: Za vykradení obchodu pojišťovna neručila

Publikováno: 22.12.2012
Rubrika: Publicistika
<< zpět do archívu

ZÁMKY PACHATEL POŠKODIL, ALE NEZNÁMÝM ZPŮSOBEM - Asi znáte obchůdek s rybářskými potřebami v centru Kolína ve Sladkovského ulici. Třikrát jej vykradli přes všechna zabezpečení. Naposledy se tak stalo o loňském víkendu 10. až 12 září. Majitel je přesvědčen, že pojišťovna by měla zaplatit podle smlouvy 807 tisíc korun. Ta ovšem plnila jen 49 tisíc korun a věc považuje za vyřízenou. Jak se případ měl stát?

Na začátku byla výzva čtenáře. "Měl bych pro vás námět na článek o tom, jak se pojišťovna zachovala k pojistné události, kterou bylo vykradení mého obchodu, přitom si vymýšlí stále nějaké důvody, které vůbec nejsou zahrnuty v jejich pojišťovacích podmínkách a dělají vše, aby mi nemuseli nic platit a o policii, jak to vyšetřovali. Tímto bych vás chtěl požádat o pomoc, protože už nevím jak dál a jde mi hlavně o to, aby se něco podobného také nestalo jiným poškozeným klientům této pojišťovny," napsal nám majitel obchodu s rybářskými potřebami Roman Krása.

Ten přišel po víkendu 13. září 2011 do prodejny a zjistil, že je vypáčená mříž u vstupních dveří. Pachatel překonal i zámky a za dveřmi se povaloval rozbitý alarm. Ztratily se pruty, navijáky, ale i krmivo a další zboží v hodnotě 800 tisíc korun. Vloupání poškozený nahlásil na obvodní oddělení Policie ČR i pojišťovně. Dostavil se policejní technik a místo činu zdokumentoval. Další vyšetřující policisté podle slov majitele dovnitř ani nevstoupili.

Pojišťovna Allianz sdělila, že jejich likvidátor se dostaví do tří dnů. "Bál jsem se uklidit, aby se nepoškodily stopy. Likvidátor ovšem vůbec nepřišel. Po pěti dnech na moje mailové dotazy reagovali, že chtějí doklady od zboží. A před loňskými Vánocemi přišlo vyrozumění, že do obchodu bylo vniknuto neznámým způsobem. Na zámcích nebylo podle mechanoskopické expertízy provedené kriminalisty Policie ČR v Kladně poškození, které by ukazovalo jednoznačně na použití planžety nebo podobného způsobu," popisuje Roman Krása.

"Na funkčních částech uzamykacího mechanismu cylindrické vložky nebyly mimo stop po běžném používání klíče zjištěny žádné stopy, které by svědčily o manipulaci cizím předmětem, například přípravkem na vystavování stavítek tzv. planžetou v prostoru klíčového otvoru cylindrické vložky," uvádí ve zdůvodnění pojišťovna Allianz.

Ovšem v odůvodnění pojišťovna zmínila jenom ty pasáže policejního zkoumání, které svědčí o "nepoškozených" zámcích. U zámkové vložky č. 3 například policisté konstatovali, že zjištěné stopy velmi výrazně vybočují nad rámec stop vytvářených klíčem při běžném používání, nevykazují specifické znaky po použitém nástroji a proto nejsou způsobilé k provedení individuální identifikace použitého nástroje. V místě působení dorazu klíče byly zjištěny stopy zhmožděného charakteru. Zámek poškozen jednoznačně byl! Pojišťovna tvrdí, že předpokladem a podmínkou k vyplacení náhrady škody však je překonání násilí. Je ovšem přece známo, policisté to však připouští pouze mezi čtyřma očima, že existují metody, jak otevřít zámek, aniž by zpětně bylo možné zjistit použitý způsob. Odborné vyjádření policistů připouští, že byly zjištěny stopy, které svědčí o násilném působení blíže neurčeného nástroje. Roman Krása podal i stížnost na usnesení policie, která věc přešetřila, ale nijak zásadně nezměnila.

Roman Krása se pokoušel jednat s pojišťovnou doteď. Poslední její vyjádření je ze srpna, kde Allianz uvádí, že věc je ukončena, pokud se neobjeví nové skutečnosti. "Na základě šetření jsme nuceni po několikeré potvrdit správnost původního stanoviska a vaší žádosti o poskytnutí doplatku pojistného plnění nemůžeme vyhovět," píše v posledním dopisu vedoucí oddělení pojišťovny Allianz Václav Fořt.

My jsme ho požádali o vysvětlení, tiskový mluvčí Václav Bálek nám po prodlení napsal, že potřebuje notářsky ověřený souhlas pojištěnce. To bylo poprvé, kdy jsme se s podobnou podmínkou setkali. Souhlas jsme opatřili, po dalším zpoždění přišla odpověď, kterou požaduje pojišťovna otisknout v plném znění. Obrázek si můžete udělat sami. Komu uvěříte?

Zajímavé je, že u předcházejících dvou vloupání pojišťovna vyplatila plnění ve sjednané výši. Od té doby majitel zlepšil zabezpečení obchodu i nad rámec sjednaný s pojišťovnou.

"Už nevím kudy kam. Najal jsem si právníka, ale doteď to vypadá na marnou snahu," dokončil Roman Krása.

-----

Stanovisko pojišťovny Allianz

Posílám Vám vyjádření Allianz pojišťovny k případu pojistné události pana Romana Krásy. Věřím, že z něho nevytrhnete pouze jednu, dvě věty, ale necháte jej zaznít celé. Jak jsem slíbil - nejde o stejný text, který už od nás p. Krása dostal a který vám tedy dal k dispozici.

Každoročně platíme tisíce pojistných událostí a pokud odpovídají pojistným podmínkám, není důvod, abychom klientům celou náhradu škody neuhradili. To však bohužel není případ pana Krásy. Dokonce i pan Krása u naší pojišťovny už před několika lety nemalou pojistnou událost uplatnil, a proto nemůže tvrdit, že právě Allianz by byla pojišťovnou, která své závazky neplní. Předpokládám, že vám bude zdůrazňovat především tu část odborného vyjádření oddělení kriminalistické techniky Policie ČR, ve které se píše, že "... mikroskopickým zkoumáním povrchů čel obou částí cylindrické vložky byly v místě působení dorazu klíče obou válců cylindrické vložky zjištěny stopy zhmožděného charakteru..." - a z toho tedy usuzuje, že šlo o překonané násilí. Toto vyjádření však pokračuje konstatováním, že "... na funkčních částech uzamykacího mechanismu cylindrické vložky NEBYLY mimo stop po běžném používání klíče zjištěny žádné stopy, které by jednoznačně svědčily o manipulaci cizím předmětem, např. přípravkem na vystavování stavítek tzv. planžetou v prostoru klíčového otvoru... a NEBYLY zjištěny žádné mechanickoskopické stopy, které by jednoznačně potvrzovaly použití jiných, tzv. dynamických metod překonávání cylindrické vložky".

Netvrdíme, že p. Krása neměl objekt zabezpečený. Předpokladem a podmínkou k vyplacení náhrady škody však je PŘEKONÁNÍ NÁSILÍ a k tomu opravdu nedošlo. Stopy o zhmoždění čela zámku o něm nesvědčí. A nic jiného bohužel ani odborné vyjádření odboru kriminalistické techniky a expertizy krajského ředitelství Policie ČR nepopisuje. Celé znění tohoto vyjádření vám mohu poskytnout, ale předpokládám, že jej má i p. Krása.

Pan Krása měl všechna zdůvodnění od nás k dispozici, z čehož mi vyplývá, že podnětem k tomu, proč se obrací na vaši redakci, není nedostatek informací, ale snaha zatlačit prostřednictvím médií na naši pojišťovnu a přimět ji nedodržet všeobecné podmínky, které jsou rozhodující pro vyplácení pojistných událostí.

Tomuto tlaku podlehnout nemůžeme, protože by to nebylo spravedlivé vůči těm klientům, kteří náhradu škody uplatňují v souladu s pojistnými podmínkami. Tyto podmínky jsou pro všechny stejné a následná mailová korespondence (např. s redakcí Kolínského Presu) je měnit nemůže. Je to stejně nemyslitelné, jako kdyby chtěl pan Krása měnit svým zákazníkům Reklamační podmínky, jež má vystavené na svém webu, podle toho, zda se obracejí na média či nikoliv. Jistě se mnou bude souhlasit, že ani to by nebylo spravedlivé.

Zdraví Vás

PhDr. Václav Bálek, vedoucí interní a externí komunikace tiskový mluvčí Allianz pojišťovna.
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM