Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 22. září 2019

Archív: Kolín 2012: Žijeme v době mnoha zvratů, do popředí vystupují i efemérní jevy

Publikováno: 24.12.2012
Rubrika: Publicistika
<< zpět do archívu

STŘÍDMÉ OHLÉDNUTÍ ZA PODIVUHODNÝM UPLYNULÝM ROKEM

Rok 2012 se do kolínských kronik slavně zapíše dokončením silničního obchvatu, znovuotevřením největší místní kulturní památky - chrámu sv. Bartoloměje a bohužel i kvůli neslýchaným korupčním aférám s místostarostou Pekárkem či chobotnicí na odboru dopravy.


Naším sebevědomím zatřásl i fakt, že Kolín zůstává nejzadluženějším městem a kvůli "bezpečnosti" se mu přezdívá středočeské Palermo. Pozitiva? Radnici se podařilo najít cestu k rozšíření čističky odpadních vod. Kmochův Kolín nezmrzl, ale jde dál. Může být ke cti, že basketbal se v Kolíně hraje znovu výborně a máme i vynikající atletky, muzikantky a tanečníky. Níže si dovolujeme všeliké události připomenout a poukázat na některé typické trendy a jevy s životem města související.


Živí i mrtví

Starosta Vít Rakušan upevnil svoji veřejnou oblíbenost. Vystupováním se stále drží v úrovni vysoké elegance a etiky, nemá rétora sobě rovného. V Kolíně si letos mohl potřást rukou například i s kardinálem Dominikem Dukou či liechtensteinským princem Constantinem.

Nejznámější politik vzešlý z Kolína, expremiér Miloš Zeman, se stal jedním z favoritů přímé volby prezidenta ČR. Kolínskému hrdinovi Václavu Morávkovi, od jehož smrti uplynulo 70 let, vzdali v Kolíně hold i předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Miroslava Němcová a 1. místopředseda Senátu Poslanecké sněmovny ČR Přemysl Sobotka. Jen o schůdek menších poct se dostalo protikomunistickému bojovníkovi Borisovi Volkovi, od jehož popravy uplynulo 60 let. U jeho pamětní desky na Průmyslovce promluvil mimo jiné i ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Zemřel tatínek "medvědů od Kolína" Břetislav Pojar, Kolíňáci mu spontánně nosili kytičky k pomníku medvědů v Borkách.

Uplynulo 100 let od smrti legendárního kapelníka Františka Kmocha (1848-1912), mnohými považovaného za největšího Kolíňáka všech dob. Během roku mu bylo věnováno několik koncertních poct a např. i výstava v muzeu. K 70. výročí úmrtí jiného velkého Kolíňáka, Josefa S. Machara, vydalo brněnské vydavatelství Host sbírku jeho nejstarších básní. Kolínští profesionální hasiči slavili 70. a jejich dobrovolní kolegové 145. výročí od založení. Základní umělecká škola si připomenula 80 let, Městská hudba Františka Kmocha 140 let a Sokol Kolín dokonce 150 let existence. Padesát let od zrodu Dechového orchestru ZUŠ Kolín je proti tomu jako nic. FK Sparta Kolín se dožila též 100 let. Fotbalistou sparťanského století byl vyhlášen Jaroslav Košnar (1930-1987). Má nově i sochu za brankou na "rodném" hřišti ve Štítarech, řetězovou pilou ji vyřezal motorový sochař Tůma. Podobně dobrou zprávou je i 80. výročí kolínského hokeje.


Manchester vzkvétá či chřadne?

Lidé komunikují spíše s displeji a tloustnou, ale štěstí neroste a společnost se nadále virtualizuje. Kolín - český Manchester je out, uživit se službami jest sci-fi. Největší zaměstnavatel, automobilka TPCA, musela propouštět. Chybí odbyt a může za to krize. Dmeme se pýchou, když potkáme ve Walesu či Turecku kolínské (japonské) Aygo, stejně však vypluje otazník, co jsme z toho cirkusu se jménem fabrika vlastně měli? Obavy, že zvýšenou kriminalitu, jsou zcela na místě. Spory na ubytovnách, somráci, potloukající se lapkové, to přece jiná města nemají... Svědčí o tom i policejní a úřednické zprávy...

Čím se můžeme v Kolíně těšit? Radnice umístila o prázdninách na Kmochův ostrov koše pro discgolf, fandí cyklostezkám. Tím se ale těžko podaří vyhrát volby, pokud srovnáme s díly minulými, jako Buřičovou lávkou nebo pekárkoplašilovským atletickým stadiónem, obnovou zimáku či Vodním světem. Můžeme ovšem věřit, že voliči pochopí, že utrácet lze jen zodpovědně. V tom nám zasadila sekeru do hlavy někdejší Zemanova sociálnědemokratická vláda, kdy za vytvoření bytů automobilky uvrhla Kolín do dlužnického inferna.

Dalším vysavačem našich peněženek se mohou zdát služby AVE. Rakouské firmě patří Vodos, tepelné hospodářství a svoz odpadů (co víc člověk moderní doby potřebuje?). Úroveň služeb AVE bezesporu zlepšila. Otazníky jsou nad skládkováním bioodpadu, přetrvává pachuť monopolu. Někteří sousedé Kolína dokázali ku prospěchu občanů smlouvy s monopolisty vypovědět.

I přes krizi se do města nasouvají nové finanční služby. Poradci přes prachy vlámali své vysoké "akvárium" do historického domu vedle "pracáku", v sousedství radnice se usadilo finanční centrum.

Z gastro novinek můžeme jmenovat turecký Kebab Istanbul v Mostní ulici či italskou pekárnu v ulici Politických vězňů. Tradiční pekařství U Lukešů přenechalo post Hradecké pekárně a první místní pečivové samoobsluze nazvané citoslovečně Mňam, mňam. V Pražské ulici v průchodu otevřela restaurace Café bar Eden s nekompromisně domácí kuchyní. Českou tradici v Kolíně posílily lidová vývařovna "U Kučerů" na Zálabí a Nádražní restaurace. Se specialitou v podobě degustací čajů, kávy či čokolády přišla Čajovna Setkání.


Obchvácené město

Z hlediska vzhledu se Kolín příliš nepřeonačil. V prosinci otevřený obchvat odvedl část dopravy z města. Vznikl severo-jižní silniční průtah po ulici Polepské a Novém mostě. V Kolíně přibylo parkovacích míst - množí se však rychleji než počty aut?

Bytové i činžovní domy byly zateplovány a barveny osazovány plastovými okny, ovšem není to trend nijak nový. Po renovaci prokoukly některé historické fasády, pochvalovaná byla zejména "Stavba roku", secesní vila firmy Asys v Heverově ulici. Vznikly rozcestníky ukazující cestu k mnoha kolínským památkám. Většina novinek vyrostla z grantů. Diakonie veřejnosti otevřela svůj romantický dvorek - Zahrádku pod věží. Leží v magickém místě těsného sousedství chrámu.

Ne vše v centru ovládají banky, "ouřady" a další umrtvující elementy. Zahradu za záchytkou přebudovalo sdružení Prostor v přístupný parčík, škoda že leží mimo obvyklé chodecké trasy. Prý se ale pod pergolou v závětří kamer drogy užívají dobře. Lokalitu u nádraží proměnila do podoby "ocelového města" výstavba energetického komplexu Bioenergo. Novou dominantou nádražní části města budiž její lesklý komín.


Korupční tsunami

Korupční aféry spláchly hejtmana Davida Ratha a bývalého kolínského místostarostu Romana Pekárka. O obou by se dalo říci, že pýcha předcházela pád. Oba exemplárně potrestaní se prohlásili za nevinné oběti.

Koncem roku se zatýkalo na Dopravním inspektorátu. O podplácení se rovněž roky hovořilo. Šlo o různé korumpovatelné službičky, ovšem legalizace kradených aut a životu nebezpečných vozidel je strašidelná kategorie. Jiří Jeřábek následně rezignoval na post vedoucího. Policie sledovala chobotnici kolem odboru dopravy několik let, než kriminálka zaťala čakan.


Volby nevoličů

Říjnové krajské volby měly na Kolínsku ostudnou účast 36 %. Vyhráli Komunisté těsně před ČSSD, přičemž obě strany získaly přes 22 procent. Třetí TOP 09 měla jen 14 procent. Ve vlastním Kolíně ovšem získali největší podporu TOP 09 a Starostové pro Středočeský kraj, kterým přálo 23,61 procenta voličů. Rozhodla popularita starosty Rakušana. Získal 3.349 hlasů včetně záplavy hlasů preferenčních, což ho katapultovalo do krajského zastupitelstva. Z Kolínska tam s ním usedli ještě Marek Semerád, Lenka Mlynářová (oba ČSSD) a Josef Polák (ODS). Do křesla středočeského hejtmana usedl Josef Řihák z Příbrami (ČSSD). Na rozdíl od vazebního Ratha, který byl v Kolíně jako doma, jsme ho nezahlédli ani při velkých událostech konce roku. Podle prvních náznaků bude kraj zájmy opozičního Kolína ignorovat.


Špitál multiinvestic

Podle poslední známé studie Kolíňáci moc nesportují, pijí alkohol a kouří. Je jisté, že nejen cigarety, ale i jiné drogy nesvědčící kondici. Proto snad potěší, že nemocnice byla jedním z mála míst v Kolíně, kde se investovalo. Byly otevřeny dva nové pavilony. Čtyřpatrový pavilón "N" se chlubí odděleními Neurologie, Ortopedie a Klinické biochemie, pětipatrový pestrobarevný pavilon "D" je určený dětským pacientům. Je považovaný za poslední kostičku do mozaiky obnovených budov jedné z nejmodernějších středočeských nemocnic. V budově interny navíc přibylo Miniinvazivní terapeutické multidisciplinární pracoviště. Mini-tera-multi stálo několik desítek "mili". Co se týče na špitál navazujících služeb, můžeme připomenout firmu Jeřábek - Pohřebnictví s nálepkou kvality, která oslavila stoleté výročí.


Židovský akcent

Kolín si v červnu připomenul smutné 70. výročí transportů Židů do Terezína a celý rok byla židovská kultura zde i akcentována. Velký podíl na tom měla Městská knihovna Kolín a nově zvolená "Osobnost města" Miroslava Jouzová. Do Kolína přijížděly desítky Židů z Evropy i USA, přeživší či jejich potomci, významné osobnosti a hosté. Nechyběl londýnský rabín Andrew Goldstein, Kolín "navštívila" i tóra přivezená z Arizony. V Ovčárecké ulici byla instalována deska na památku transportů. V synagoze se uskutečnily dvě vzpomínkové výstavy, na parkánu za synagogou byla znovuvysazena vinná réva - Vinohrad souznění. V Kině 99 se konala filmová část festivalu Devět bran, Vlak Lustig přivezl na odstavnou kolej nádraží výstavu i divadelní představení. Modlitba pro Annu Horowitzovou se stala událostí prázdnin. Přes minimální propagaci si diváci ve městě, kde jsou židovské stopy obzvláště silné, cestu na poslední kolej našli. Dále v Kolíně hostovalo divadlo Shapira a konal se koncert k svátku Chanuka. Roman Šulc zahájil natáčení filmu "Kolín - Jeruzalém na Labi". V sousedství synagogy byly znovuobjeveny židovské rituální lázně - mikve. Brána od starého židovského hřbitova byla odeslána k odborné restauraci. Do dlažby Kmochovy ulice byly vsazeny pamětní kameny manželům Mendlovým.


Kniha až do domu

Společnost si libuje v dekadentních radostech. Oblíbené jsou travesti show, tleská se břichaté parodii na balet - Rasputinovi, velký úspěch kromě Gurmánfestu zaznamenal i jeho mladší bratr Kolínský Octoberfest. Mezi pop festivaly kraloval Kmochův Kolín mimo jiné s Václavem Neckářem a vrcholem slovenského folklóru - Lúčnicí, standardním tahákem byl rockový Natruc.

Stojí za zaznamenání, že do fáze evoluce vstoupila Kolínská filharmonie. V dubnu odehrála v divadle koncert s folkovými Nezmary, v druhé polovině roku se do jejího čela postavila půvabná dirigentka a modelka Kristina Štanclová. Po dívkách z orchestru Archi a hráčích Big bandu se Kolín může chlubit další generací muzikantů. Postigdyžácký bejbypankáčský projekt Kašpárek v rohlíku dokázal, že vyprodá pražskou Lucernu, kdy se mu zamane. Škoda hravého orchestru KoKoSy, který už žádné filmové hity v divadle nezahraje - rozpadl se.

Regionální muzeum otevřelo dobře vypracovanou archeologickou výstavu nálezů z obchvatu a nově začalo vyvážet své kolínské příznivce na vlastivědné výlety, knihovna zahájila po vzoru pizzy rozvoz knih. Galerie V Zahradě oslavila 20 let činnosti. Zakladatel a kurátor této galerie Pavel Rajdl slavil 70 let, v rámci velkého bienále Keramického setkání se mu podařilo adaptovat pro výstavní účely sklepy pod radnicí. Podobně své síly investoval Miloš Kim Houdek, který zorganizoval v osmi kolínských galeriích výstavní projekt Cesta světla odkazující k vývoji umění v Čechách za poslední desetiletí. Pro příležitostné výstavy zpřístupnil také část komnat městského zámku. V zámecké kapli se konala po sto letech první mše svatá. Renesance literátů v Kolíně se projevila v pořádání několika literárních výstav, vyšly první dvě knihy nové knižní edice "Polabští básníci", autorská čtení se konala na zámku i v Malé galerii.

Kolíňačka Jolana Burešová, stojící za úspěchy tanečních souborů Kocour Modroočko a Rasputin, převzala v Poděbradech ocenění za rozvoj regionální kultury. Je autorkou několika celovečerních představení. Taneční komiks Garfield obsazený i dětmi z dětských domovů se hrál na prknech českých divadel. Úspěšných dětských tanečnic má Kolín celou řadu ať už v kategorii mažoretek či jiných. Nevýrazněji uspěla Taneční škola CrossDance. Její svěřenkyně provozující latinoshow přivezly olympijské zlato z Moskvy a tituly mistryň světa z Liberce.


Jeden prsten vládne všem

Skvělých úspěchů dosáhli kolínští atleti. Družstva Sokola Kolín - atletika zaznamenala nejlepší výsledky za celou historii místní atletiky. Tým žen byl jako nováček extraligy její senzací, když po 5. místě v základní části poskočil dokonce na 4. příčku ve finálovém mistrovství České republiky! Kousek od senzace bylo i družstvo mužů, které jen kvůli diskvalifikaci štafety v baráži o nejvyšší soutěž po remíze (!) s ostravským týmem přišlo o účast v extralize v příštím roce. Medailovou korunku soutěžím družstev nasadily juniorky, bronzové v mistrovství ČR a stříbrné v mistrovství Čech. Mezi nejlepší týmy se dostali i junioři, kteří po bronzových medailích v mistrovství Čech skončili pátí a starší žákyně, které vybojovaly 6. pozici v tuzemsku.

Výborně se dařilo kladivářce Kateřině Šafránkové. V reprezentačním dresu se zúčastnila Evropského poháru v zimních vrzích, který se konal v černohorském Baru a dosáhla zde největšího úspěchu své kariéry. Nejenže obsadila vynikající 4. místo a s budoucí olympijskou vítězkou Lysenkovou prohrála jen o metr a půl, ale vytvořila nový český rekord, když výkonem 71,16 metru poprvé překonala hranici 70 metrů! A právě tento výkon jí nakonec vynesl nominaci na olympijské hry v Londýně, jako vůbec první Kolíňačce v historii, i na mistrovství Evropy v Helsinkách. První olympiáda pro ni znamenala především získávání zkušenosti na pro sportovce největší vrcholné události.

Skokan do výšky Matyáš Dalecký se stal halovým mistrem republiky v juniorské kategorii. Na letním mistrovství ČR dorostu a juniorů získali zlato oštěpař Jan Kubeš, výškař Matyáš Dalecký, sprinterka Helena Jiranová a štafeta juniorek na 4x400 metrů ve složení Žaneta Sovadínová, Petra Sotonová, Karolína Novotná a Helena Jiranová. Na žákovském šampionátu se zaskvěla dvěma tituly Zuzana Pražáková, která vyhrála skok o tyči i hod diskem. Matyáš Dalecký v září dosáhl na mistrovství mužů a žen do 22 let už třetí titul šampióna ve skoku vysokém v jednom roce.

Vynikající sezónu zažili kolínští basketbalisté. V květnu vybojovali bronzovou medaili v Mattoni NBL a stali se třetím nejlepším klubem v republice. Fotbalisté FK Kolín v červnu zvítězili v jedné ze skupin divize a postoupili do České fotbalové ligy, třetí nejvyšší soutěže u nás. Výsledky obou týmů v aktuálním ročníku zatím dokazují, že nešlo o náhodný sukces. Báječně se na jaře vedlo juniorskému celku kolínských korfbalistů, když si ve finále nejvyšší ligy pořídili zlaté medaile. Jejich dospělí kolegové dobyli na celostátní úrovni stříbro. Lední hokejisté SC Kolín v dokončeném ročníku skončili ve čtvrtfinále play-off své skupiny II. NHL (třetí nejkvalitnější soutěže v Česku). Do vyřazovacích bojů míří po polovině základní části i nyní.

-----

Fotografie kolínských událostí 2012 najdete na www.stranik.cz/fotopres
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM