Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 25. února 2017 a svátek má Liliana.

Hlohy zkrášlí městské centrum, mají užší tvar koruny a měly by snášet zadlážděná stanoviště

Konec září a říjen v Kolíně je ve znamení sázení stromů a obnovy zeleně. Zbylé stromy v chodnících městského historického centra byly plošně odstraněny a na jejich místě bylo podle sdělení AVE Kolín vsazeno 16 hlohů obecných a 9 trnovníků akátu. Jde o největší výsadbu v centru za poslední roky. Nových stromů se dočká i mnoho dalších kolínských lokalit. Podrobnosti nás sdělil Martin Gregor, vedoucího oddělení ochrany přírody a krajiny Odboru životního prostředí a zemědělství Městského úřadu v Kolíně.

  Hlohy zkrášlí městské centrum, mají užší tvar koruny a měly by snášet zadlážděná stanoviště
 
Publikováno: 11.10.2014 v 6:00, Aktualizováno: 8.10.2014 v 17:00
Rubrika: Zpravodajství

* Podle čeho byly lokality vybírány?

Lokality pro výsadbu stromů jsou průběžně vyhledávány a prověřovány z hlediska existence inženýrských sítí a celkové vhodnosti daného taxonu na dané lokalitě. Lokality pro ošetření stromů jsou vybírány také průběžně na základě pravidelných výjezdů zaměstnanců odboru životního prostředí a zemědělství a společnosti AVE Kolín, buď z vlastního zjištění nebo na základě podnětů občanů. Dále vycházíme z dat pořízených v rámci projektu Stromy pod kontrolou. Vedle této průběžné, systematické činnosti jsou realizovány projekty, jejichž součástí je výsadba dřevin. Jedná se o projekty v kompetenci odboru regionálního rozvoje a územního plánování MÚ Kolín (např. hřiště pro seniory v Družstevní ulici nebo Šachovnice Na Magistrále).

* Do městského centra jste nově navrhli odolnější hlohy s menšími korunami?

Ano. Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna Stricta), má užší tvar koruny a měl by snášet zadlážděná stanoviště. Vzhledem k blízkosti a tvaru lamp veřejného osvětlení v Kouřimské ulici a ulici Karoliny Světlé bude nutné provádět pravidelné úpravy korun těchto dřevin. To je další skvělá vlastnost tohoto kultivaru, snáší poměrně hluboký řez.

* Kolik stromů celkem má být tento podzim v Kolíně vsazeno?

V Kolíně má být letošní podzim vysazeno cca 60 stromů a cca 100 keřů.

* Prý se chystá velká obnova březové aleje v ulici Plynárenské. Jde o největší akci letošního roku? Půjde o prořezy, kácení a nové sázení?

V Plynárenské ulici chystáme ošetření většiny dřevin, jehož hlavním důvodem je zajištění provozní bezpečnosti. Břízy zde mají často velmi špatné podmínky pro svůj růst a vývoj (velmi malý prostor pro kořenový systém, trpí suchem, zasolováním, mechanickým poškozováním, exhalacemi...), a proto nadměrně prosychají a poměrně brzy odumírají.
Ošetřeno bude cca 55 bříz, 8 jich bude muset být z důvodu velmi špatného zdravotního stavu (silného prosychání, napadení hnilobou, nebezpečné dutiny) vykáceno. S výsadbou nových dřevin se v letošním roce bohužel nepočítá, a to především z důvodu nedostatku prostoru - v lokalitě jsou velmi úzké nebo dokonce chybějící zelené pásy a ochranná pásma inženýrských sítí, která je nutno respektovat. Z tohoto důvodu jsou v současné době káceny opravdu pouze stromy suché nebo ve velmi špatném zdravotním stavu.
Ze stejného důvodu se dočkají ošetření i další problematická březová stromořadí, a to v ulicích V Břízách a Míru. Zde má být celkem ošetřeno cca 80 bříz.
Rád bych zdůraznil, že ošetřování dřevin je v současné době naší prioritou, takže výchovné řezy, tvarovací řezy, řezy zdravotní a bezpečnostní probíhají na dřevinách průběžně a budou probíhat během celého podzimu.

Výměna stromů v městském centru. Zmizely košaté prosychající koruny a nahradily je odolnější hlohy. Foto z ulice Na Hradbách, kde se dnes tyčí tři nové kmínky.
Foto: Vladimír Sládek
Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kalendář akcí: Únor
Po
 
6
13
20
27
Út
 
7
21
St
1
 
Čt
23
 
 
Ne
5
12
19
26
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (2 inzerátů)
Blahopřejeme (1 inzerátů)
Byty (2 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (3 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (5 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (2 inzerátů)
Různé (3 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM