Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 28. května 2017 a svátek má Valdemar.

Elektrický midibus EVC v karosérii Rošero-P byl čtrnáct dní testován v Kolíně

 Elektrický midibus EVC v karosérii Rošero-P byl čtrnáct dní testován v Kolíně
 
Publikováno: 16.4.2014 v 12:00, Aktualizováno: 15.4.2014 v 16:00
Rubrika: Zpravodajství

Elektromobily či hybridy jsou východiskem pro smogem stíhané metropole přeplněné auty. Prosazovat se ovšem mohou i v menších městech typu Kolína. Právě zde byl 9. dubna ukončen čtrnáctidenní test malokapacitního elektrobusu EVC, který jezdil na městské lince č. 5 mezi okrajovými částmi města - z Vinic do Polep. Svoje maximum 90 kilometrů za hodinu bus v městském provozu nevyužil. Denně najezdil 120 až 130 kilometrů, v noci se nabíjel z běžné motorové šestnáctiampérové zásuvky.

Místostarosta Tomáš Růžička uvedl, že podobný autobus by mohl být pro Kolín užitečný. Vzhledem k tomu, že pojme pouze 31 cestujících, mohl by sloužit na méně exponovaných trasách, jako jsou linky č. 5, 10 či 33. Cena midibusu, 5 miliónů korun, je proti stejným vozům se spalovacím motorem zatím dvojnásobná. Příští rok možná budou vypsány dotační programy, které by mohly nákup zvýhodnit. Kolín bude připraven. 1. zástupce starosty požádal společnost Arriva Východní Čechy, která městskou veřejnou dopravu v Kolíně provozuje, o souhrn dat ze zkušebního provozu.

Autobus EVC v karosérii Rošero-P je postavený na sériově vyráběném podvozku Iveco Daily. Vozidlo ujede na jedno nabití až 190 kilometrů. Dvoudveřový midibus má sníženou zadní část pro pohodlný nástup rodičů s kočárkem či invalidů. Vozidlo je prakticky bezúdržbové, nejdiskutovanější součást pohonu - baterie - by měla podle výrobce vydržet 10 let provozu. K jednoznačným přednostem elektrobusu patří tichý chod motoru a plynulá jízda. Řidičům stačí jeden den, aby si na jízdní vlastnosti midibusu zvykli.

Kolínské uživatele městské autobusové dopravy vozil čtrnáct dní elektrický midibus. Nasazen byl na linku č. 5. z Vinic do Polep. Denně najezdil 120-130 km, v noci se nabíjel z běžné motorové šestnáctiampérové zásuvky. Jednalo o zkušební provoz v městském provozu, o nákupu vozidla pro Kolín se zatím nejednalo.
Foto: Vladimír Sládek
Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Fotbalistům Poříčan se nedařilo, Velim si zastřílela, Polepy rozhodly na penaltyNesvadba vítězem závodu Českého poháru v Peci pod SněžkouŠpičkové mládežnické výkony na Youth Athletics v Kolíně
Kalendář akcí: Květen
Po
1
8
15
Út
2
9
St
3
10
Čt
4
11
 
5
12
 
So
6
 
Ne
7
21
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (2 inzerátů)
Prodej (13 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM