Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 18. června 2019

První narozeniny Bezobalu z Rynku

Na Pašince u Kolína, přímo na návsi, byl před rokem otevřen obchod s potravinami. V širokém regionu se stal výjimečným tím, že veškerý sortiment poskytuje nebalený, sklenice a pytlíky si sem zákazníci vozí sami.

 První narozeniny Bezobalu z Rynku
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 1.10.2018 v 7:00, Aktualizováno: 30.9.2018 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Prodejnu nazvanou "Bezobalu z Rynku" provozují na pašineckém rynku Veronika Rišianová a Jitka Trutnovská. Ptali jsme se jich, na zkušenosti prvního roku.

* Jak jste přežily první rok? Musely jste nějak slevit ze své vize? Běželo vše tak, jak jste si představovaly? Dokáže vás obchůdek Bezobalu otevřený dva dny v týdnu uživit?

Ten náš první rok utekl jako voda. Naše počáteční představy o tom, jaké to je, vést obchůdek s váženými potravinami, se záhy ukázaly jako lehce naivní a my jsme se za běhu musely mnohdy hodně rychle učit. Ale vážně jsme si ten rok užily. Když jsme obchůdek otevíraly, měli jsme jasnou představu o tom, co chceme – chtěly jsme svým rodinám a všem, kteří se k nám budou chtít připojit, zajistit kvalitní potraviny, za rozumné ceny a s minimálním dopadem na životní prostředí. To si troufáme říci se nám podařilo a za to jsme moc vděčné. A jestli nás obchůdek uživí? To opravdu ne. Vše, co jsme za rok utržily, jsme do obchůdku zcela vrátily. Rozšířily jsme sortiment a investovaly do vybavení.

* Lze nějak změřit, jaký má vaše snaha vliv na životní prostředí? Předpokládám, že nelze vyčíslit, kolik jste za ten první rok ušetřili plastů, skla či papíru?

Úplně náš pozitivní vliv na životní prostředí vyčíslit nedokážeme, ale přece jen alespoň u některých položek. Například všechny naše oleje i ocet nakupujeme ve vratných obalech. Z naší strany tak nevzniká žádný odpad a celkem jsme za ten jeden rok společně s našimi zákazníky dokázali ušetřit téměř 600 litrových plastových lahví. Mandle například nakupujeme v obří, 22 kg kartonové krabici. Všechny naše přebytečné krabice vozíme k dalšímu využití do kolínského e-shopu, kde si je s vděčností odeberou. Opět tak u nás nevzniká žádný odpad a bezobalovým prodejem jsme tak dokázali ušetřit téměř 1.600 plastových sáčků (200 g) mandlí a další skoro tisícovku plastových sáčků (500 g) jsme ušetřili prodejem ovesných vloček, které nám vždy chodí ve velkých 25 kg papírových pytlích. Takové papírové pytle si od nás s radostí odnáší holčina z Kolína, která z nich potom sama vyrábí papírové tašky či batůžky.

* Přicházejí k vám i noví lidé nebo okolo rynku vznikla komunita stálých zákazníků, kteří si přicházejí i popovídat?

Máme moc rády naše stálé zákazníky, přichází k nám ale i noví lidé. Jejich první věta často bývá: „Jsem u vás poprvé a nevím, jak to chodí.“ Je skvělé, že překonají nejistotu, kterou přirozeně každý z nás cítí, když zkouší něco nového a přijdou. Věnujeme se jim potom tak dlouho, jak sami potřebují, aby pro ně bylo nakupování co nejjednodušší.

* Začínali jste s nabídkou čočky, rýže, koření, sušeného ovoce, mouky, ořechů a kávy. Jak se během roku váš sortiment rozšířil?

V říjnu 2017 jsme měly v nabídce 80 položek, dnes jich je téměř 250. Zákazníci u nás mohou čepovat tři druhy oleje, rozvažujeme těstoviny – klasické, bezvaječné, bezlepkové i v BIO kvalitě a koupit u nás můžete třeba i kukuřici na výrobu popcornu. Oblíbené jsou sušenky z BIO pekárny Zemanka či pečené müsli z Janovy pece. Rozšířily jsme nabídku sortimentu Zero waste – tj. bez odpadu. Patří sem například sáčky z bavlny či síťoviny pro bezobalové nakupování, krásné pratelné dámské vložky či vložky do podprsenky pro maminky. V nabízených potravinách jsme se celkově posunuly více k BIO kvalitě a k českým produktům.

* O které komodity je největší zájem?

Nejčastěji si zákazníci odnáší třeba ovesné vločky, pohanku a nejrůznější druhy mouky, dále také mandle, koření, či třtinový cukr a mořskou sůl.

* Prý vám poskytují potraviny bez obalu i vaši dodavatelé. Roste v republice počet těch, kteří toho jsou schopní?

Ano, významné množství našeho zboží nakupujeme ve vratných obalech. Mnoho našich dodavatelů nám vychází vstříc, někteří mají již dokonce vypracovaný systém bezobalového zásobování. Ti místní se s námi s touto problematikou často setkávají poprvé, ale jsou fantastičtí. Hlavní je nebýt k problému hromadícího se odpadu lhostejný, pak se cesta vždy najde.

* Slyšel jsem, že zavážíte zboží i do míst tak vzdálených jako jsou Poděbrady či Český Brod. Vyplatí se to?

Vycházíme vstříc aktivním maminkám, které si kolem sebe vytvoří skupinku podobně smýšlejících, dokáží shromáždit nádoby na plánovaný nákup na jednom místě a potom zajistit distribuci nádob plných. Zatím takto skutečně vozíme nákupy vždy jednou měsíčně do Českého Brodu i Poděbrad.

* Kromě prodeje potravin pořádáte na rynku i setkávání zaměřená na alternativní životní styl a výchovu dětí. Jaký mají tato setkání ohlas a co máte do konce roku ještě naplánované?

Naši zákazníci si rádi dělají na věci svůj vlastní názor a my jim prostřednictvím našich setkání předáváme informace. Věříme, že setkání jsou inspirací a povzbuzením do každodenního žití. Do konce roku máme přichystaná tři setkání s podtitulem "O škole u čaje". První na téma "Domácí škola" proběhlo v září, 18. řijna bude tématem "Unschooling". Obojí z pohledu rodičů, kteří učí děti doma. V listopadu potom plánujeme setkání o domácím vzdělávání z pohledu Judity Kapicové – prezidentky asociace domácího vzdělávání. 
V prosinci určitě opět vytvoříme prostor těm, kteří si na Rynek budou chtít přijít připravit své bezobalové Vánoce.

* Chystáte nějakou oslavu prvního výročí Bezobalu z Rynku?

První rok oslavíme. A zveme všechny, kteří se budou chtít k nám přidat na návštěvu našeho obchůdku ve čtvrtek 4. řijna, kdy bude na Rynku otevřeno celý den, tedy od 9 do 19 hodin. Pro naše zákazníky jsme připravily krom rozšířené bezobalové nabídky zboží i několik setkání s našimi dodavateli v průběhu celého dne. Vystřídá se u nás Pomalá domácnost, Kávy pitel, Lozano&Červenka, Voňavé tvoření a Řepkový olej od Kolína. Bude se ochutnávat a občerstvovat. Děti si budou moci celý den pohrát v improvizované herničce či se s rodiči realizovat v kreativním koutku a navíc si v 10 a 17 hodin zabubnovat se zvířátky na Drumben.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM