Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 29. května 2017 a svátek má Vilém.

Vyhnívací nádrže kolínské čistírny odpadních vod jsou po 16 letech v havarijním stavu

Vyhnívací nádrže kolínské čistírny odpadních vod jsou v havarijním stavu. Tato skrytá závada se ukázala v průběhu právě vrcholící rekonstrukce čistírny při detailním průzkumu nádrží. Nádrže podlehly agresivním látkám. Jejich vrchlíky netěsní, zařízení není schopno správně fungovat. I bez vyhnívacích nádrží by mohla být „čovka“ provozována, nicméně se ztrátou cca 1,2 miliony korun ročně. Podle odborníků je moudré nádrže opravit do zimy, aby z nich mohl být využit bioplyn nutný k vytápění čistírny a výrobě elektřiny.

 Vyhnívací nádrže kolínské čistírny odpadních vod jsou po 16 letech v havarijním stavu
 
Publikováno: 19.7.2014 v 6:00, Aktualizováno: 15.7.2014 v 17:00
Rubrika: Zpravodajství

Rekonstrukce „čovky“ je jednou z nejvýznamnějších investičních akcí posledních let v Kolíně. Začala v říjnu 2012 a je aktuálně rozpracována na 88 procent. Termín dokončení 31. srpna 2014 by měl být dodržen. K tomuto datu bude zařízení plně funkční, vyhnívací nádrže by měly být opraveny dodatečně po kolaudaci, zhruba do konce října. Stavba jejíž náklady jsou vyčísleny na téměř 100 miliónů korun, je z 85 procent hrazená z dotací Evropské unie, 5 procent přidal Státní fond životního prostředí ČR.

Čistírna odpadních vod se rekonstruuje podle dokumentace z roku 2008, práce však byly zahájeny až o pět let později. Těch pět let bohužel stačilo na to, aby byly opotřebovány další části zařízení. S tím město naštěstí počítalo a vytvořilo si pro tento případ rezervu 10 miliónů korun na nutné vícepráce. Oproti původnímu zadání byly například vyměněny některé celé technologické celky včetně strojovny. Teď se ukázalo nutné investovat i do vyhnívacích nádrží. Žádné další skryté problémy v podzemích částech ani v technologii již se nepředpokládají.

Kolínská “čovka“ byla poprvé uvedena do provozu v září 1998. Stavbu provedl Metrostav, základní kámen stavby byl položen v říjnu roku 1995. Čistírny zřizované všude po republice přispěly k výrazné proměně českých řek. Na Labe se například vrátili stulíky (stulík žlutý je vytrvalá vodní rostlina vyskytující se ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách), raci, koupající veřejnost a rekreační lodě.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Špičkové mládežnické výkony na Youth Athletics v KolíněNesvadba vítězem závodu Českého poháru v Peci pod Sněžkou
Kalendář akcí: Květen
Po
1
8
15
Út
2
9
St
3
10
Čt
4
11
 
5
12
 
So
6
 
Ne
7
21
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (2 inzerátů)
Prodej (13 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM