Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 17. října 2017

Vyhnívací nádrže kolínské čistírny odpadních vod jsou po 16 letech v havarijním stavu

Vyhnívací nádrže kolínské čistírny odpadních vod jsou v havarijním stavu. Tato skrytá závada se ukázala v průběhu právě vrcholící rekonstrukce čistírny při detailním průzkumu nádrží. Nádrže podlehly agresivním látkám. Jejich vrchlíky netěsní, zařízení není schopno správně fungovat. I bez vyhnívacích nádrží by mohla být „čovka“ provozována, nicméně se ztrátou cca 1,2 miliony korun ročně. Podle odborníků je moudré nádrže opravit do zimy, aby z nich mohl být využit bioplyn nutný k vytápění čistírny a výrobě elektřiny.

 Vyhnívací nádrže kolínské čistírny odpadních vod jsou po 16 letech v havarijním stavu
 
Publikováno: 19.7.2014 v 6:00, Aktualizováno: 15.7.2014 v 17:00
Rubrika: Zpravodajství

Rekonstrukce „čovky“ je jednou z nejvýznamnějších investičních akcí posledních let v Kolíně. Začala v říjnu 2012 a je aktuálně rozpracována na 88 procent. Termín dokončení 31. srpna 2014 by měl být dodržen. K tomuto datu bude zařízení plně funkční, vyhnívací nádrže by měly být opraveny dodatečně po kolaudaci, zhruba do konce října. Stavba jejíž náklady jsou vyčísleny na téměř 100 miliónů korun, je z 85 procent hrazená z dotací Evropské unie, 5 procent přidal Státní fond životního prostředí ČR.

Čistírna odpadních vod se rekonstruuje podle dokumentace z roku 2008, práce však byly zahájeny až o pět let později. Těch pět let bohužel stačilo na to, aby byly opotřebovány další části zařízení. S tím město naštěstí počítalo a vytvořilo si pro tento případ rezervu 10 miliónů korun na nutné vícepráce. Oproti původnímu zadání byly například vyměněny některé celé technologické celky včetně strojovny. Teď se ukázalo nutné investovat i do vyhnívacích nádrží. Žádné další skryté problémy v podzemích částech ani v technologii již se nepředpokládají.

Kolínská “čovka“ byla poprvé uvedena do provozu v září 1998. Stavbu provedl Metrostav, základní kámen stavby byl položen v říjnu roku 1995. Čistírny zřizované všude po republice přispěly k výrazné proměně českých řek. Na Labe se například vrátili stulíky (stulík žlutý je vytrvalá vodní rostlina vyskytující se ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách), raci, koupající veřejnost a rekreační lodě.

Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolínští fotbalisté opět nepotěšili své fanoušky a doma odevzdali bodyHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí Kohouty
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM