Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 24. ledna 2019

25 tisíc kolínských voličů prezidenta

Tento víkend půjdou i Kolíňáci k volebním urnám. První kolo přímé volby prezidenta ČR se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna. Případné druhé kolo pak s odstupem 14 dnů, tedy v pátek 26. a v sobotu 27. ledna.

25 tisíc kolínských voličů prezidenta
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 12.1.2018 v 6:00, Aktualizováno: 9.1.2018 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Podle zákona se volby konají vždy v pátek od 14 do 22 a v sobotu od 8 do 14 hodin. Voleb se může zúčastnit každý svéprávný občan České republiky, který dosáhl v době konání voleb věku 18 let.
Prezidentské volby v České republice se konají každých pět let a platí dvoukolový většinový volební systém. Prezidentem bude zvolen kandidát, který získá v prvním kole volby nadpoloviční většinu všech platných odevzdaných hlasů. Pokud k tomu nedojde, uskuteční se za čtrnáct dní druhé volební kolo, kde se rozhodne mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty z kola prvního.
Na organizační podrobnosti jsme se dotazovali na kolínské radnici. Odpovídala nám Jana Kramářová, vedoucí Odboru správních činností a přestupků.
 
* Kolik žije v Kolíně lidí, kteří mají právo účastnit se prezidentských voleb a kolik bude volebních místností?
K 3. lednu bylo v Kolíně zapsáno celkem 24.625 voličů a na území města se nachází 29 volebních okrsků.
 
* Kdo bude do schránek občanů roznášet volební lístky a kdy nejpozději bychom je ve schránce měli najít? Budou případně roznášeny i lístky pro druhé kolo?
Hlasovací lístky musí být dodány voličům nejpozději tři dny přede dnem volby prezidenta, tedy do úterý 9. ledna a roznáší je zapisovatel okrskové volební komise (1. kolo). Hlasovací lístky pro případné 2. kolo už nebudou voličům roznášeny, voliči je obdrží přímo ve volebních místnostech.
 
* Budou se prezidentské volby organizačně nějak lišit od těch posledních parlamentních?
Organizačně jsou podobné, až na pravděpodobné 2. kolo volby.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM