Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 24. dubna 2018

29 stolpersteinů do kolínské dlažby

Kolín je po Praze druhým českým městem, kde se pamětní kameny - stolpersteiny začaly roku 2008 vsazovat do dlažby chodníků. Připomínají místa, kde žily oběti nacistické genocidy za druhé světové války.

29 stolpersteinů do kolínské dlažby
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 20.3.2017 v 16:00, Aktualizováno: 19.3.2017 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

Stejné kameny, jen s jinými jmény, byste mohli najít v chodnících velkého počtu evropských měst. Původní projekt německého výtvarníka Guntera Demniga nyní žije v Kolíně již svým vlastním životem. Na organizaci pokládání pamětních kamenů se podílí odbornice na kolínské židovské dějiny Miroslava Jouzová z městské knihovny a stavební škola. Kameny financují Židé z celého světa, některé i přeživší potomci z Kolína, záštitu nad projektem drží kolínská radnice.

V pondělí 6. března bylo položeno v ulicích Na Hradbách, Karoliny Světlé, Kouřimské, Kutnohorské a Zámecké třináct nových kamenů příslušníkům rodin Adlerů, Hybšů, Abelesů, Hofmannů, Schwarzů, Weignerů, Procházků a Reissů, kteří nepřežili holocaust. Umístění kamenů doprovázela vyprávěním o jednotlivých rodinách Miroslava Jouzová. Události se účastnili místostarosta Michael Kašpar, studenti stavební školy a žáci 2. základní školy.

Další kameny budou v Kolíně pokládány ve středu 22. března. Začne se v 10 hodin před domem v Pražské ulici čp. 6 (vedle bývalé Rybárny) a postupně se položí 16 kamenů před domy na Karlově náměstí. Veřejnost je zvána ke spoluúčasti na tomto aktu. Tentokrát se bude jednat o příslušníky rodiny Weissbergerů, Krausů, Weissů, Lustigů, Fleischnerů, Roubíčků a Arnsteinů.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM