Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 24. září 2017

29 stolpersteinů do kolínské dlažby

Kolín je po Praze druhým českým městem, kde se pamětní kameny - stolpersteiny začaly roku 2008 vsazovat do dlažby chodníků. Připomínají místa, kde žily oběti nacistické genocidy za druhé světové války.

29 stolpersteinů do kolínské dlažby
 
Publikováno: 20.3.2017 v 16:00, Aktualizováno: 19.3.2017 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

Stejné kameny, jen s jinými jmény, byste mohli najít v chodnících velkého počtu evropských měst. Původní projekt německého výtvarníka Guntera Demniga nyní žije v Kolíně již svým vlastním životem. Na organizaci pokládání pamětních kamenů se podílí odbornice na kolínské židovské dějiny Miroslava Jouzová z městské knihovny a stavební škola. Kameny financují Židé z celého světa, některé i přeživší potomci z Kolína, záštitu nad projektem drží kolínská radnice.
V pondělí 6. března bylo položeno v ulicích Na Hradbách, Karoliny Světlé, Kouřimské, Kutnohorské a Zámecké třináct nových kamenů příslušníkům rodin Adlerů, Hybšů, Abelesů, Hofmannů, Schwarzů, Weignerů, Procházků a Reissů, kteří nepřežili holocaust. Umístění kamenů doprovázela vyprávěním o jednotlivých rodinách Miroslava Jouzová. Události se účastnili místostarosta Michael Kašpar, studenti stavební školy a žáci 2. základní školy.
Další kameny budou v Kolíně pokládány ve středu 22. března. Začne se v 10 hodin před domem v Pražské ulici čp. 6 (vedle bývalé Rybárny) a postupně se položí 16 kamenů před domy na Karlově náměstí. Veřejnost je zvána ke spoluúčasti na tomto aktu. Tentokrát se bude jednat o příslušníky rodiny Weissbergerů, Krausů, Weissů, Lustigů, Fleischnerů, Roubíčků a Arnsteinů.

Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedlKateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekord
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM