Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 26. dubna 2019

9. Mezinárodní Dada festival se uskuteční v Kolíně v historické vile Na Petříně

Dada festival je kočovnou přehlídkou nekomerčního současného umění, která probíhá mezi Zurichem a Českou Republikou. Od roku 2002 je iniciován a spoluorganizován Markem Divem a d.i.v.o. Institutem, o.s. se sídlem v Kolíně. Pátý dada festival se konal v roce 2008 v Kolíně a mnozí z místních na něj rádi vzpomínají, protože vnesl trochu veselí i do ulic.

9. Mezinárodní Dada festival se uskuteční v Kolíně v historické vile Na Petříně
Pozvánka na Dadafestival do KolínaFoto: Archiv KP
 
Publikováno: 10.9.2015 v 6:00, Aktualizováno: 9.9.2015 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

Od festivalového probuzení v roce 2002, kterou bylo krátké znovuotevření historického Kabaretu Voltaire v Zurichu, je cílem festivalu prozkoumávat kulturní úpadek a hladovějící umělce Evropy. Každoročně se festival nachází v opuštěném prostoru či zařízení, na kterém pak dočasně po deset dní parazituje. Na minulých dada festivalech byly jako hostitelské využívány periferní či chátrající prostory.

Kolínské vzkvétající městské prostředí nabídne sociálně, politicky a umělecky signifikantní trajektorii pro letošní ročník festivalu. Město má historii uměleckého a intelektuálního liberalismu: bylo inkubátorem chemického průmyslu a během středověku sídlem široké židovské populace. Dnešní Kolín je díky sídlu automobilky TPCA jedním z ekonomicky a technologicky nejrozvinutějších měst Středočeského kraje. Bohaté, rychle se rozvíjející a z jistého úhlu pohledu nehezké městské prostředí dává 9. dada festivalu možnost kriticky zkoumat globální témata vztahující se k procesu urbanizace, veřejnému prostoru a společnosti a přehodnocovat role, které v těchto procesech může umění hrát.

Co se bude dít?
Festival se koná od 11. do 19. září v d.i.v.o. Institutu v Kolíně – ve historické vile v ulici Na Petříně. D.i.v.o. Institut je místem, kde je umění vystavováno, vytvářeno a diskutováno. Institut funguje od roku 2009, je financován převážně soukromými dotacemi. Umělci jsou pozváni k pobytu ve vile, mohou také kempovat na zahradě institutu, mají objednaný cateringový servis se snídaní/brunchem a večeří. Jejich úkolem je vytvářet site-specific instalace kolem vily a v zahradě. Cílem festivalu je zaplnit Institut uměním, jak jen to bude možné. Souběžně s výstavou poběží projekce mezinárodního videoartu v mezinárodní dadaVideo lounge. Lounge bude umístěna v prvním patře vily a pro veřejnost otevřena denně od 12 do 18 hodin. Projekce se dočká i sbírka filmů Institutu. Během let D.i.v.o. Institut nashromáždil kolekci uměleckých děl od různých autorů, podílejících se na projektech zde pořádaných. Tato díla budou také vystavena ve vile a zahradě. Letošní ročník nastartuje projekt interaktvních soch. Pro tuto příležitost jsou pozváni sochaři, kteří vytvoří site specific díla v zahradě. V zahradě se budou též performance, projekce filmů a veřejná čtení, během víkendu pak koncerty pražských kapel a Djs.
Vstup na festival je volný. Výstava v expozici uvnitř a kolem domu je otevřena denně od 12.15 do 21:45 h. (v pondělí je zavřeno). Grilování na zahradě se koná denně od 18:30 do 19:30 h.

/Vytavující tvůrci a účinkující umělci: Micheal Schmacke (D), Punk is dada (GB), Alice Morey(GB), Silas Parry (UK), Dan Vlcek(CZ), No show museum (CH), Marketa Jachimova (CZ), Petr Motiska (CZ), Adam Stanko and Helena Sequens (CZ), Jakub N Rusek (CZ), Kerim Seiler (CH), Sarah Kreuter /Unkraut/ und Urs Leemann /Biopop/ (CH), Mickrey drei (CH), El Frauenfelder (CH), Mark Divo (Lux), Dima Bulnegyn (Rus), Franziska Koch (CH), Lucia Novakova (CZ), Pascal Häusermann (CH), Jana Orlova (CZ), Ondra Trnka (CZ), Kuba Taus (CZ), Petr Vrana (CZ) a mnozí další./

Program:
11.9. Pátek
19 h. Mark Divo: zahájení
20 h. Zdeněk Filipec – piano – koncert na zahradě
21 h. Sladkovol- rap z Kolína
22 h. DJ artsyfartsy - arty music z truhlice pokladů

12.9. Sobota
20 h. The Syndicate – jazz
22 h. „Talk like an alien“ - živé čtení (Louis Armand,Thor Garcia aj.)
23 h. Dada taneční lekce s Dr. Eggem

13.9. Neděle
15-19 h. Dada bleší trh na parkovišti

14.9. Pondělí
dada je fuč

15.9. Úterý
20 -02 h. Dadavisions – postapokalyptické projekce, filmová noc Marka Diva.

16.9. Středa
20 h. Kritická dada večeře - rozprava na téma „Proč jsou kulturní iniciativy na okraji velkoměst tak potřebné, ale beznadějné“.

17.9. Čtvrtek
20 h. Performace Jany Orlové.
21 h. Kolin sounds - Edoshův Kur-ník & Qbeat

18.9. Pátek
22 h. DJ 64, DJ Xannax and DJ Ultramarin

19.9. Sobota
20 h. Kontroll - hard sound z Kolína
21 h. Performance from Zürich: „The no show museum“
21 h. DJs Augustin, Mr. Moustache, Robotones

Autor článku: Mark Divo, Markéta Susová, Vladimír Sládek
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM