Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 17. června 2019

A pozor, ženy se mi stále líbí!

V Kolíně jsou každoročně udělovány dvě výroční ceny pro osobnosti, které se svou prací už za svého života zapsaly do dějin města. První z nich, Osobnost Kolína, uděluje porota Spolkové obce Kolín a jejím držitelem za rok 2017 se stal oblíbený kolínský gynekolog Jiří Dvořák.

A pozor, ženy se mi stále líbí!
Foto: František Stráník
 
Publikováno: 25.3.2018 v 6:00, Aktualizováno: 20.3.2018 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Jiří Dvořák absolvoval v roce 1985 Fakultu všeobecného lékařství I v Praze. Nejprve pracoval na I. gynekologicko porodnické klinice VFN Praha, později na gynekologicko-porodnickém oddělení v Berouně. V roce 1989 nastoupil na gynekologicko-porodnické oddělení kolínské nemocnice. Od roku 1994 provozuje soukromou praxi, je předsedou revizní komise Sdružení soukromých gynekologů ČR a členem výkonného výboru České gynekologicko-porodnické společnosti. U příležitosti udělení výroční ceny ho Pres vyzpovídal.
 
* Když jste absolvoval fakultu všeobecného lékařství před třiatřiceti lety v Praze, jaké to bylo potom v praxi? Myslím, že někteří vaši kolegové mají problém se vyrovnat skutečností, která je čeká. Měl jste nějaké další lékaře, kteří vám podali pomocnou ruku?
Vyrůstal jsem v rodině lékařů - otec výborný chirurg a maminka oblíbená obvodní lékařka v Berouně. Protože rodiče neměli po ruce žádné babičky, tak jsem často trávil čas v jejich práci. Nebylo mi divné, že jsem víkendy trávil v nemocnici nebo že mě maminka vozila sebou na návštěvy. Byl jsem vychováván, že lékař nepracuje od - do, ale že jeho práce je součástí jeho vlastního života bez ohledu na finanční ocenění.
 
* Většina Kolíňáků netuší, jaké byly vaše začátky. V roce 1989 jste nastoupil na gynekologicko-porodnické oddělení nemocnice v Kolíně, kam dodnes docházíte jako externě spolupracující lékař. Co bylo předtím?
Jako voják základní služby jsem pracoval na vojenské ošetřovně v pozici praktického lékaře. Tehdy jsem se učil všeobecnou medicínu, což mi pomohlo se nyní dívat se na pacientku jako na organický celek. Na obor porodnictví jsem se připravoval již jako medik - člen zájmového porodnického kroužku u Apolináře. Po vojně jsem proto mohl nastoupit právě na I. gynekologicko - porodnickou kliniku k Apolináři jako porodník. V Praze jsem však potkal slečnu z Kolína, která mne uhranula, a tak jsem se stěhoval.
 
* Ordinaci máte v kolínské Smetanově ulici, pak i v Kouřimi a docházíte do kolínské nemocnice a centra Pronatal. Jak se to dá stihnout?
Ráno obvykle začínám před 7. hodinou například na operačním sále a domů se vracívám po 19. hodině. Zatím mi zdraví slouží a díky tolerantní rodině se nerozvádím.
 
* Dokážete říct, kolik nyní máte pacientů?
V ambulanci máme registrováno 6 tisíc pacientek. Na péči se se mnou podílejí ještě Doc. MUDr. Vojen Güttner a MUDr. Barbora Kohoutková. Jsme včetně sestřiček výborný tým, sám bych to nezvládl.
 
* Co byste označil jako největší problémy současné gynekologie?
K oboru mě přivedlo kouzlo pomáhat, přivádět na svět nový život. Okamžik narození je úžasný! Bohužel, kvůli porodům jsem v oboru začal pracovat a kvůli porodům jsem přestal sloužit. Mediální masáž populace v popředí s nezodpovědnými zdravotními i nezdravotními pracovníky z porodu udělali live show. Přitom porod je jeden z nejnebezpečnějších okamžiků života ženy, kdy během okamžiku se z pohody může stát horor. A když nastane komplikace, skoro vždy to končí právní dohrou. Za co se dříve lékařům děkovalo, za to jsou dnes žalováni.
 
* Tento obor se vyvíjí, zároveň některé zkušenosti stále platí. Lze vůbec v té rychlosti obstát?
Kdo chvíli stál, stojí opodál. Máte pravdu. Snažím se držet krok s moderní medicínou. Pravidelně se účastním seminářů a konferencí i v zahraničí, často aktivně přednáším, píšu odborné články do médií. V souladu s poznatky dovybavuji ambulanci přístrojovým vybavením - stojí to nemalé peníze, ale mě to prostě baví.
 
* Lékaři často oprávněně říkají, že nemají čas na pacienta, ale na dokumentaci si ho najít musí. Vede z toho cesta ven?
To je ale chyba. Pacientka je u mě vždy na prvém místě, zepteje se mé manželky. Bohužel legislativa nás tlačí do pozice úředníka. Kontroly orgánů, které mají ve svém názvu zcela jiné zaměření než léčbu, vysloveně terorizují zdravotnická zařízení. Takže například lékař s dvěma atestacemi a více jak 30 lety praxe musí mít po ruce písemný návod v češtině k použití nůžek, aby mohl střihnout stehy.
 
* Doktor Hnízdil opakuje, že většina chorob je způsobena stresy, životosprávou a přetížením organismu. Pozorujete to na pacientkách?
Zeměkoule se otáčí asi stále rychleji. Ale nemyslím si, že choroby jsou způsobeny jenom stresem. Mnoho chorob jsme dříve ani neuměli diagnostikovat. Vždyť se prodloužila průměrná doba života, výrazně se zvýšila úspěšnost léčby. Ti, kteří s láskou vzpomínají na socialistické zdravotnictví, by si měli také vzpomenout, že brufen a celaskon byly podpultové zboží.
 
* Velmi dobře vyděláváte, což v dnešní době většinou chápe veřejnost jako zasloužené. Přesto, nemáte myšlenky věnovat se někdy třeba něčemu jinému?
Všimněte si - vyděláváte. Na rozdíl od některých politiků, kteří bohatnou. Otec mi vštípil "drž se svého kopyta". Jsem vděčný osudu, že mohu pracovat v oboru, který mě baví a přitom i dobře živí, Ano je to za cenu času a někdy i osobní svobody. Nemám ambice být ředitelem, politikem, bankéřem či spekulantem na burze.
 
* My, laická veřejnost, vnímáme zdravotnictví třeba jako nekonečný proud peněz neznámo kam. Jste předsedou revizní komise Sdružení soukromých gynekologů ČR a členem výkonného výboru České gynekologicko-porodnické společnosti. Máte určitě nějaké recepty, jak situaci zlepšovat.
Celý svět upřednostňuje systém ambulantní léčby, protože je to prostě levnější. Jenom v ČR je ambulantní péče brána jako podřadná. A přitom právě v ambulancích se často rozhoduje o zdraví a včasné léčbě pacientů. Na setkání s kolegy z nemocnice se snažím vysvětlovat, že jejich a naše péče je trochu odlišná, ale přitom se vzájemně doplňuje. Nejsme si konkurenty.
 
* Rád jsem si s vámi zazpíval kdysi na Sázavě u kytary a vím, že jste šikovným hráčem. Máte určitě i další koníčky.
Nejsem zrovna operní zpěvák, spíše potulný pěvec. Ale přežít mi pomáhá i sport - střídavě kolo, tenis, golf. Rád cestuji a poznávám nové kraje. A pozor, ženy se mi stále líbí!

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM