Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. října 2017

Andrejsková a Jiranová braly zlaté, Šafránková byla stříbrná, Andrejsková pojede navíc na ME!

Letošní vrchol domácí atletické sezóny, mistrovství České republiky mužů a žen, hostila v poněkud nezvyklém termínu Ostrava. Uprostřed času dovolených a prázdnin se nejlepší čeští atleti utkali o tituly proto, že 12. srpna zahajuje v Curychu mistrovství Evropy a národní šampionát je tradičně poslední šancí splnit limity pro účast na tomto nejdůležitějším letošním mezinárodním vrcholu.

Andrejsková a Jiranová braly zlaté, Šafránková byla stříbrná, Andrejsková pojede navíc na ME!
 
Publikováno: 6.8.2014 v 16:00, Aktualizováno: 5.8.2014 v 9:00
Rubrika: Sport

Na základě vysoké výkonnosti se mezi čtyři stovky vybraných atletů ze sedmi desítek oddílů probojoval oktet kolínských atletů. Angína sice vystavila stopku mladé běžkyni Renatě Vocáskové, ale zbylá sedmička předvedla na rekonstruovaném stadiónu ve Vítkovicích parádní představení.

Jako první nastoupila do tyčkařského sektoru ještě dorostenka Zuzana Pražáková. Svou základní výšku 340 cm zdolala napoprvé, ale na 360 cm musela jedenkrát opravovat, a protože další postupnou výšku 380 cm již překonat nedokázala, právě tato oprava ji připravila o dvě příčky a obsadila mezi českou špičkou 7. místo. V průběhu její soutěže zahájila také disciplína, kde Kolín měl první medailové želízko v ohni – kladivo žen. Kateřina Šafránková, která již měla jistotu startu na ME díky jarnímu výkonu 70,79 m, nastupovala k soutěži po několikatýdenních zdravotních problémech, a ty se také na jejím vystoupení projevily. O zlato si hned v prvním pokusu řekla Tereza Králová hodem 67,49 m, který ještě později vylepšila na 68,34 m. Také první pokus Kateřiny 64,67 m znamenal již téměř jisté stříbro. Kolínská kladivářka pak předvedla velmi vyrovnanou sérii, když všech šest hodů poslal do rozmezí pouhých 99 cm! Ani nejdelší hod 65,66 m ale první pozici dlouholeté rivalky tentokrát neohrozil, a tak mnohonásobná nejlepší kolínská sportovkyně vybojovala pro klub první medaili na mistrovství, a to stříbrnou.

Rozběh na 100 m pak absolvovala Helena Jiranová, která se jen 5 dnů před šampionátem vrátila z juniorského mistrovství světa v USA, a po 3. místu v rozběhu se jí podařilo časem 12,17 s postoupit do finále ze 7. příčky. V něm pak ještě 6 setinek ubrala, ale i tentokrát to znamenalo 7. pořadí. Jen o půl hodiny později už klečela znovu v blocích, tentokrát rozběhu na 400 m. S aklimatizačními problémy se vyrovnala na výbornou a v čase 57,57 s naprosto lehce postoupila do nedělního finále z první pozice. Mnohem méně se dařilo ve skoku vysokém jednomu z favoritů na medaili Matyáši Daleckému. Svou základní výšku 197 cm sice překonal napoprvé, ale hned na další výšce 202 cm kvůli chybám v rozběhu překvapivě vypadl a obsadil až dělené 6. místo.

Andrejsková a Jiranová braly zlaté, Šafránková byla stříbrná, Andrejsková pojede navíc na ME!
Andrejsková splnila limit pro účast na ME v Curychu.
Foto: J. Kucharčík

Největší drama se poté odehrálo v sektoru oštěpařek. Při absenci Barbory Špotákové, která kvůli drobným zdravotním problémům dala přednost nerušené přípravě na evropský šampionát, bylo na startu hned pět adeptek na tři medaile, z nichž i Nikol Ogrodníková již měla zajištěný start v Curychu. Petře Andrejskové se podařilo znovu to, co před rokem v Táboře, kde získala díky osobnímu rekordu hned v úvodním hodu zcela překvapivý titul. Opět jako loni dokázala poslat oštěp za 53 m ( 53,54 m) a všechny soupeřky dostala pod tlak. Vydržela tak na čele po tři série, zvláště když se ve třetím pokusu zlepšila na 54,35 m, ale letos je český oštěp tak kvalitní, že tentokrát se alespoň některé soupeřky dokázaly z překvapení oklepat. Jako první Petru přehodila bývalá juniorská mistryně světa Jarmila Jurkovičová, vracející se po mateřské pauze, když poslala ve čtvrté sérii náčiní na 55,39 a v páté dokonce na 56,94 m. V 5. pokusech se trefila do hodu i Irena Šedivá a bylo z toho 54,56 m a o hod později i 55,13 m. V posledním hodu celé soutěže ale kolínská atletka předvedla, že je obrovská bojovnice. Oštěp z její ruky nabral ideální trajektorii a zabodl se na hodnotě nového osobního i kolínského rekordu 57,48 m! Petra se znovu stala českou šampiónkou a výbuch její radosti byl o to větší, že tímto výkonem splnila o 8 cm limit pro účast na „Evropě“! Oslava tohoto obrovského úspěchu byla spontánní a originální – Petra před zraky kamer a fotoaparátů bez váhání skočila do vodního příkopu! Sobotní kolínské vystoupení pak zakončil v tropickém vedru v běhu na 5.000 m Milan Janoušek. Ten se postupně propracovával startovním polem a po u něj nevídaném finiši obsadil v čase 15:33,34 min. 7. příčku.

V neděli byla ve hře ještě trojice v modrobílých kolínských dresech. Pozornost se nejvíce upírala k finále běhu na 400 m. A v něm Jiranová, svěřenkyně Ratislava Šediny, předvedla, že její letošní sezóna je excelentní. Po čtyřech halových titulech, dvou zlatých medailích z juniorského šampionátu a účasti v semifinále mistrovství světa juniorů předvedla parádní výkon i v prozatím nejdůležitějším tuzemském startu v její kariéře. Po volnějším začátku se již v polovině trati dostala do čela závodu a od té chvíle nebylo pochyb, kdo vybojuje titul. V cílové rovince již bojovala jenom s časem, a když za cílovou čarou otočila hlavu na světelnou tabuli, věděla, že zaběhla nejrychlejší čtyřstovku v životě. Cílová kamera naměřila Heleně nový osobní a kolínský rekord 54,29 s a po Renatě Hoppové, Kateřině Šafránkové a Petře Andrejskové se stala čtvrtou kolínskou vítězkou ženského šampionátu pod otevřeným nebem v historii.

Jako předposlední se představila Martina Uvizlová na trati 1.500 m. Ta trochu doplatila na to, že největší favoritky této dramatickou podívanou slibující disciplíny zvolily na úvod „pochodové“ tempo, což Martině jako tempařce vůbec nevyhovovalo. A tak když 450 m před cílem překvapila všechny soupeřky drtivým nástupem pozdější mistryně Kristiina Mäki, začala se kolínská běžkyně polem propadat. Nakonec jí v cíli patřila 8. příčka za čas 4:45,37 min. V závěru mistrovství si Zuzana Pražáková spravila chuť po ne zcela vydařené soutěži tyčkařek ve své druhé disciplíně – hodu diskem. Nejprve se jí překvapivě podařilo výkonem 38,51 m ze 3. série proniknout do elitní české osmičky a v následujícím pokusu dokonce poprvé v životě překonala hodem 40,59 m hranici 40 m a vybojovala stejně jako v sobotu 7. místo.

Ani jediné z devíti kolínských vystoupení neskončilo umístěním mimo finále! Sokol Kolín-atletika se zásluhou dvou zlatých medailí, jedné stříbrné a šesti dalších umístění ve finálové osmičce stal sedmým nejlepším klubem v republice!

Helena Jiranová si běží pro vítězství v závodě na 400 metrů.
Foto: J. Kucharčík
Autor článku: Jiří Tuček
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolín bude mít další podzemní kontejneryDraslovka získala souhlas k přestavběZačíná přestavba Pražské uliceKolínští hasiči slaví 150 let
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM