Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 24. září 2017

Ani předloni se senátor Lebeda v utrácení peněz daňových poplatníků nežinýroval

Nejen někteří pravicoví politici, jak se rádo, ale nepřesně tvrdí, žijí rozmařilým a neuctivým životem v porovnání s běžným životem většiny občanů v této zemi. Pozadu nejsou ani ti, kteří zastupují stranu, která má v názvu slovo sociální. Senátor Pavel Lebeda, reprezentující Kolínsko a Poděbradsko, není výjimkou.

Ani předloni se senátor Lebeda v utrácení peněz daňových poplatníků nežinýroval
 
Publikováno: 4.2.2014
Rubrika: Zpravodajství

Nejenže rád během jednání kolínského zastupitelstva, jehož je členem, moralizuje na různá témata, finanční nevyjímaje, přitom sám pumpuje stát, a tedy i nás, o statisíce, aniž by někdy veřejnosti prozradil, za co a jakou práci ve prospěch nás všech vůbec vykonává. Možná si spíš myslí, že je potřebné pohrdavě hovořit o obyvatelích partnerského města Rimavské Soboty, jak to ostatně udělal na veřejnosti 18. listopadu, než lidem sdělit, jaké hodnoty vlastně vytvořil a jak přispěl k snesitelnějšímu životu obyvatel.

Skoro přesně na den jsme před rokem otiskli článek, jenž vznikl na základě údajů z Přehledu čerpání paušálních náhrad a náhrad prokázaných výdajů senátorů za rok 2011. Nemohli jsme si nechat ujít ani rok následující a proto na dalších řádcích najdete přehled za rok 2012.

Hned v první kolonce se senátor Lebeda, stejně jako rok předtím, nešidil. Víceúčelovou paušální náhradu na reprezentaci a stravování při tuzemských cestách vyčerpal do poslední koruny. Roční limit činil 99.600 korun před zdaněním a utratil 99.600 korun. Nepředstavitelná suma pro ty, kterým musí během roku stačit na potraviny mnohokrát nižší částka.

Nežinýroval se ani při víceúčelové paušální náhradě na dopravu podle vzdálenosti obce trvalého bydliště nebo senátorské kanceláře od sídla Senátu. Limit pro něho dosahoval 279.600 korun. A přesně tolik také vyčerpal. Doplňme, že tato paušální náhrada je určena nejen na cestu senátora z místa trvalého bydliště či senátorské kanceláře do sídla Senátu, ale i na tuzemské cesty spojené s výkonem funkce. Ovšem ujet každý den cca přes 300 kilometrů standardním autem, klobouk dolů. Leda že by sociálnědemokratický (pardón, nezávislý) politik po Čechách létal letadlem.

V přehledu se rovněž dočteme, že Pavla Lebedu stojí nájem kanceláře a vybavení 21 tisíc korun měsíčně. Pronajímatel si tak ročně přijde na 252 tisíc korun. Ty mu v klidu pošle stát. Z našich poznatků vyplývá, že tak drahou kancelář a vybavení abys v Kolíně v kupce sena pohledal.

Ani předloni se senátor Lebeda v utrácení peněz daňových poplatníků nežinýroval
Senátor Pavel Lebeda má díky své funkci téměř všechny dveře otevřené
Foto: Archiv KP

Náhrada senátorových prokázaných výdajů za přechodné ubytování vyšplhala na 192 tisíc korun. Stejně jako v roce 2011, což je i případ předchozích náhrad. Ovšem tentokrát roční limit, který činil 204 tisíc korun, nevyčerpal celý.

"Náklady na služby asistenta", jak se položka oficiálně nazývá, dosáhly 420 tisíc korun. Senátor má však pomocnice dvě, takže při spravedlivém rozdělení by si každá vydělala 17,5 tisíce měsíčně hrubého.

Náhrada Lebedových výdajů za telefonní linky a Internet za rok 2012 dosáhla hodnoty 53.436 korun. Mohl se přitom rozšoupnout na úctyhodných 84 tisíc korun, jak umožňoval limit. I tak je útrata málem 4,5 tisíc během měsíce úctyhodná. Na druhou stranu je fakt, že byli v senátu tací, co museli mít trvale červené ucho od telefonování, když opravdu vykázali, že provolali nebo probrouzdali celou určenou sumu.

Jediná položka, která možná stojí za větší útratu, pokud má smysl, je náhrada prokázaných výdajů za odborné a administrativní práce. Jenže zrovínka v tomto případě Pavel Lebeda šetřil a utratil směšných 10.196 korun. Roční limit přitom dovoloval 155.196 korun. Teoreticky třikrát vyšší potřebu odborné a administrativní práce měl senátor v roce 2011.

Dále je nutno přidat mzdu senátora, která ročně daňové poplatníky přijde na minimálně 600 tisíc korun.  

Pravda je, že Pavel Lebeda není mezi senátory výjimkou. Drtivá většina jeho kolegů utratí, co se dá. Pokud by senátoři měli limit na reprezentaci a stravování rovný milion a mohli-li by utratit za cestování v Čechách další milion, bez uzardění by je utratili. Senát je zbytečná kavárna, kde se snadno utrácejí naše/vaše peníze. Není jasné, proč se tvrdí, že je pojistkou demokracie, když takovou není, a proč jej nezrušit. Vůbec nic by se nestalo. Kolíňák Pavel Lebeda bohužel nic na tomto názoru nemění. I on je zbytečnou zátěží pro státní rozpočet, přestože si myslí, že jeho práce a zvolení musí být pro naše město a jeho obyvatele čest, jak uvedl, když před 3 lety obhajoval žádost o prominutí ročního poplatku ve výši 20 tisíc korun za vyhrazené parkovací místo před senátorskou kanceláří. Zopakujme si, že činnost senátora Lebedy nás stojí nejméně cca 2 miliony korun. Poděkovat plátcům daní by měl spíš on, že více cca 2 miliony korun nelze použít daleko prospěšněji.
 

Sociálnědemokretický senátor Pavel Lebeda (vpravo) se na tomto snímku nechal zvěčnit vedle svého osobního přítele a ideového odpůrce Pavla Kárníka (TOP 09).
Foto: Archiv MKK
Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 1

mimozemstan - čtvrtek 6.2.2014, 22:49
Pan senator Lebeda je pouze dalsi v rade nadich politiku, kteri nam obycejnym obcanum ukazuji, jak bezmezna je jejich nenazranost a jak se da ze statni kasy vypumpovat co nejvic.

Nepřehlédněte...
Kateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekordKolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedl
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM