Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 23. září 2017

Atleti Andrejsková a Dalecký mistry republiky! V kategorii do 22 let předčili všechny své soupeře

Poslední dva prázdninové dny byly v atletickém kalendáři vyhrazeny mistrovství České republiky mužů a žen do 22 let, které se konalo v Jablonci nad Nisou. Pro kolínské atlety byl tento šampionát nejen jedním z hlavních vrcholů roku, ale také poslední přípravou před mistrovstvím republiky družstev, které mají v domácím prostředí. Díky letošní velmi úspěšné sezóně vybrali techničtí delegáti ke startu 12 závodníků v modrobílém.

Atleti Andrejsková a Dalecký mistry republiky! V kategorii do 22 let předčili všechny své soupeře
 
Publikováno: 7.9.2014 v 5:00, Aktualizováno: 5.9.2014 v 15:00
Rubrika: Sport

Jako první se na ploše stadiónu Na Střelnici představili kladiváři Miroslav Novotný a Jaroslav Bečka. Druhý jmenovaný předvedl v soutěži tři vyrovnané, ale velmi opatrné hody, z nichž nejdelší měřil 42,87 m a stačil mu pouze na 11. místo. S většími ambicemi nastupoval Novotný, který v týdnu před šampionátem polepšil své osobní maximum na 49,10 m. První dva pokusy ale měl nezdařené, i když ten druhý poslal dokonce za 50metrovou hranici. Ve třetí sérii se ale v soutěži zachránil hodem, kterým o jediný centimetr zaostal za čerstvým osobním rekordem. Tento hod pak zůstal jeho nejdelším i po finálových pokusech a vynesl mu 7. příčku.

Hned poté zahájila soutěž diskařek s teprve šestnáctiletou Zuzanou Pražákovou. Ta navzdory únavě, když se teprve den před mistrovským závodem vrátila z olympijských her mládeže v Číně, předvedla výborný výkon a sváděla boj o medaili. Nakonec skončila hodem z poslední série 39,09 m na výborném 4. místě, když ke stříbru jí chyběl metr. V průběhu její soutěže zaklekla k rozběhu na 100 m Helena Jiranová a postoupila do finále kvalitním časem 12,06 s. Protože však při běhu pocítila zdravotní problémy s nohou, k finálovému běhu poté již nenastoupila. Nový talent kolínského sprintu, patnáctiletý Aleš Moravec, pak skončil v rozbězích na 100 m na 21. místě za 11,53 s.

Dalším velkým kolínským želízkem v ohni byl výškař Matyáš Dalecký, kterému se v této sezóně zatím příliš nedařilo a chtěl smůlu protrhnout. A to se mu podařilo dokonale! Na první pokus zdolal 195, 202 i 205 cm, v tu chvíli zůstali v soutěži už jen tři soupeři a Matyáš závod spolu s Martinem Heindlem vedl. Nechtěl ale dopustit opakování loňského šampionátu, kdy během jediné postupné výšky propadl z vedení na konečné 4. místo, a tak když nikdo ze čtveřice napoprvé 208 nezdolal, přehoupl se přes laťku napodruhé. A přestože budějovický Pícha ji zdolal také napodruhé a napotřetí uspěli i Heindl a Trybula, přes 210 se už nedostal nikdo a kolínský svěřenec trenérů Ratislava Šediny a Nikolaje Goroškova se díky nejčistšímu zápisu stal už letošním sedmým kolínským mistrem České republiky!

Následně se k rozběhu na 800 m postavila juniorka Renata Vocásková a suverénním způsobem postoupila do nedělního finále časem 2:16,47 min. Totéž se ale ve stejné disciplíně podle očekávání nepodařilo teprve dorostenci Martinu Coubalovi, který proti o šest let starším soupeřům sbíral zkušenosti a skončil na 19. příčce za 2:03,41 min.

Dramaticky se vyvíjela soutěž tyčkařek. Hned po jejím začátku se totiž spustil déšť, a to je pro skok o tyči vždycky velký problém. Zuzana Pražáková si poradila napoprvé s 340 cm, ale na 360 cm dvakrát chybovala a zachránila se až úspěšným třetím pokusem. V tu chvíli ale byla na 4. místě a pokud chtěla medaili, musela zdolat následnou výšku. A to se jí v hustém lijáku podařilo napoprvé. A ukázalo se, že i když soutěž musela být na 380 cm na dlouho kvůli dešti po ošklivém pádu jedné ze závodnic přerušena, Zuzaně tento skok zajistil stříbrnou medaili za suverénní kolínskou odchovankyní Anetou Moryskovou!

Závěr soboty se kolínským atletům už tolik nevydařil. Další dorostenec mezi o 6 let staršími soupeři Matěj Svoboda si ve vodou zatopeném diskařském kruhu nedokázal s těžkými podmínkami poradit a skončil dvanáctý (37,04) a junioru Matouši Francovi nestačil ani osobní rekord 16:39,22 na trati 5.000 m na lepší než 14. místo.

Hned úvod nedělního programu, který celý probíhal v deštivém počasí, skvěle vyšel oštěpařce Petře Andrejskové. Prvním pokusem dlouhým 51,22 m se dostala do vedení, ale i když postupně přidala 51,44 a 52,16, náskok na soupeřky, především Irenu Šedivou a Terezu Vytlačilovou, které mají letos hozeno za 55 metrů, ještě nebyl rozhodující. Všechno ale změnil čtvrtý pokus. Petra ho ideálně trefila a byl z toho nejen druhý nejdelší hod v životě, ale také rekord šampionátu žen do 22 let 56,93 m! O zlatu bylo rozhodnuto! Svěřenkyně trenérů Rudolfa Černého a Petra Andrejska tak dokázala zopakovat svůj loňský double, když vyhrála jak mistrovství ČR v kategorii žen i žen do 22 let.

Nepříjemnou zprávou pro kolínskou výpravu naopak bylo, že zranění nedovolilo Heleně Jiranové postavit se ani na start běhu na 200 m a velký otazník visí i nad jejím startem v mistrovství ČR družstev na domácím stadiónu. Ve stejné disciplíně mužů pak Aleš Moravec zaběhl čas 23,21 s a obsadil 17. příčku.

Ve finále běhu na 800 m si výborně vedla Renata Vocásková. V průběhu celé trati držela kontakt s čelem závodu a medailová pozice se jí vzdálila až v posledních 150 metrech. V dramatickém závěru pak těsně uhájila v čase 2:16,37 min. 4. pozici, která je po medailích z juniorské kategorie dalším z jejích letošních velkých úspěchů. Kopec smůly měl v soutěži dálkařů Jan Lonek. První dva pokusy přešlápl, a když mu v tom třetím foukl největší protivítr ze všech skoků v soutěži a doletěl na 641 cm, chyběl mu na 9. místě jediný centimetr k postupu do finále. Kolínské účinkování zakončila další dorostenka Barbora Janůrková, která na 3.000 m přek. obsadila v osobním rekordu 12:47,87 min. 11. příčku.

Letošní mistrovství ČR mužů a žen do 22 let tedy přineslo kolínským atletům další dva tituly mistrů ČR v podání Andrejskové a Daleckého, stříbro Pražákové a finálová umístění Vocáskové, Pražákové a Novotného. Tento výsledek zařadil Sokol Kolín-atletika mezi 86 zúčastněnými kluby na velmi lichotivou 8. příčku.

Autor článku: j. tuček
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Muzeum dětem: Klub i táborKmocháci vystoupí v SenátuTisíce hlídek Františka Urbánka Řepánků bude přes 2 tisíce
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM