Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 17. července 2019

Atletičtí žáci ze Sokola Kolín na republikovém šampionátu zazářili

Atletičtí žáci ze Sokola Kolín na republikovém šampionátu zazářili
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 24.9.2016 v 10:00
Rubrika: Sport

Poslední letošní atletický republikový šampionát na dráze hostil Jablonec nad Nisou a o tituly mistrů České republiky zde bojovali po celý víkend žáci a žákyně. Vrcholný žákovský podnik ale výrazně poznamenala nepřízeň počasí a značnou část programu provázel místy i silný déšť, v neděli doprovázený i citelným chladem. Kolínským závodníkům se však navzdory počasí až neskutečně dařilo.

V obrovské konkurenci téměř šesti stovek závodníků ze 117 klubů dosáhli atleti v modrobílých dresech výsledku, jaký kolínská atletika v historii nepamatuje! Se ziskem 10 medailí se stali co do počtu cenných kovů nejúspěšnějším oddílem, což se kolínským atletům ještě na republikovém šampionátu žádné kategorie nikdy nepodařilo. O jednu medaili zpět zůstali žáci Sokola Opava a sedm umístění na stupních vítězů vybojovala Atletika Jižní Město.

Kolínské žně začala hned první disciplína sobotního pořadu, kterou byl hod kladivem žáků. Král a Hanuš potvrdili tabulkové postavení a rozdali si to spolu o titul. Úspěšnější byl svěřenec trenéra Prajsnera Král, který zvítězil vynikajícím hodem dlouhým 56,80 m, stříbrný Hanuš, vedený Sklenářem, poslal kladivo do vzdálenosti 51,58 m, a oba si tak zároveň řekli o nominaci na mezistátní utkání ČR – Slovensko – Chorvatsko – Slovinsko – Maďarsko. Třetí kolínský kladivář Jareš skončil třináctý (31,42). Hned po skončení této soutěže zahájil chlapecký skok o tyči, kde k favoritům patřil Vítek. Ten svedl obrovskou bitvu o vítězství s chrudimským Niščákem, během níž posunul svůj osobní rekord na 410 cm a nakonec se při stejném výkonu stal díky lepšímu zápisu druhým kolínským mistrem republiky! Šámal překonal 260 cm a skončil čtrnáctý. V závodu na 100 m překážek obsadil Konvalina za čas 14,95 s 20. příčku.

O co nejlepší umístění se v závodě výškařek popraly teprve mladší žákyně Olivová a také Pešová. Obě v dramatické soutěži zdolaly 162 cm a obsadily 6. a 7. místo, když na bronz bylo třeba skočit o 3 cm výše. To Král potvrdil, že má svůj den. Po zisku titulu v hodu kladivem nastoupil ke své druhé disciplíně – hodu diskem. A skvělým posledním pokusem dlouhým 44,65 m dokázal o pouhých 6 cm vybojovat svou druhou medaili – tentokrát bronzovou! Mezitím se v rozbězích na 60 metrů představili mezi nejrychlejší českou čtyřiadvacítkou chlapců i dívek hned čtyři Kolíňáci a znovu si vedli výborně. Holub vyhrál svůj rozběh za 7,27 s a spolu s ním si finálovou osmičku vybojoval i Fiala, jenž postoupil časem 7,36 s. Těsně finále uniklo Řehákovi, který za 7,47 s obsadil první nepostupové místo. Naopak Čermochová se při svém prvním startu na šampionátu z postupu radovala po výkonu 7,99 s. Ve finálových závodech nejprve Tereza doběhla osmá časem 8,07 s a ve finále nejrychlejších Čechů pak svěřenec Radikovského Holub vybojoval pro Kolín už pátou medaili, když cílovou čáru proťal v čase 7,17 s a o pět setin prohrál pouze s vítězným třebíčským Dvorským. Škoda, že pro bolest nohy nemohl nastoupit k finále Fiala, který se raději šetřil na štafetový start.

Další finálová účast se zrodila v rozbězích na 800 m, kde Krakuvčík sice doběhl až na třetím nepostupovém místě, ale do finále ho posunul nejrychlejší čas ze zbývajících závodníků ze všech tří rozběhů 2:06,12 min. Poté už začal jablonecký stadión bičovat déšť, který všem, především v technických disciplínách, hodně ztížil podmínky. V rozbězích na 300 m se představila hned trojice kolínských žáků. Nejlépe si vedl Šmahel, který se do nedělního finále protáhl z osmé příčky za čas 38,52 s, kterým o 3 setinky odsunul na první nepostupové místo Krakuvčíka. Řehák výkonem 39,16 s skončil sedmnáctý. To se už ve vodou zatopeném kruhu rozběhla soutěž diskařek, která přinesla už šestou kolínskou medailovou radost. Svěřenkyně Prajsnera Blehová se výborně dokázala poprat s těžkými podmínkami a poslední pokus dlouhý 36,25 cm znamenal stříbrnou medaili i nominaci na „mezistátko“! I druhá kolínská zástupkyně v této soutěži Houžvičková dokázala postoupit do finále, kde obsadila 7. místo výkonem 29,77 m.

Skvělou tečku za sobotním programem pak udělala štafeta na 4x60 m ve složení Řehák, Krakuvčík, Fiala a Holub. V nevýhodné první dráze kolínský finišman proletěl kolem do té doby vedoucího kvarteta pražské Slavie a cílem proběhli svěřenci Morávka a Radikovského v čase nového českého rekordu 27,16 s! Druhá štafeta Šámal, Konvalina, Šmahel, Pavlas do cíle nedoběhla. Dívčí čtveřice Šlehubrová, Novotná, Sombergová, Čermochová skončila desátá (31,26) a Pavlíková, Olivová, Šafránková, Znamínková osmnáctá (32,92).
Do druhého soutěžního dne vstoupily na deštěm smáčeném stadiónu jako první kladivářky s další kolínskou medailovou šancí. Houžvičková se v prvních pokusech ujala vedení, ale v páté sérii ji přehodila kladenská Matoušková. V posledním pokusu ještě svěřenkyně Tučka zaútočila na zlato, ale nestačil jí ani osobní a kolínský rekord 44,33 m, a vybojovala tak stříbrnou medaili. Druhá kolínská zástupkyně Vosecká obsadila 16. místo výkonem 29,74 m.

V rozběhu na 200 m překážek se představil Höfner, kterému čas 29,46 s přinesl 17. místo. Lépe se dařilo Řehákovi v rozběhu na 150 m, z nějž po druhém místě postoupil do finále výkonem 17,62 m. V následujícím programu startovala postupně ve svých finále trojice kolínských závodníků. V běhu na 800 m doběhl Krakuvčík za 2:06,32 m, v běhu na 300 m skončil Šmahel osmý v čase 38,83 s a nejlépe si vedl Řehák, který na 150 m doběhl čtvrtý za 17,65 s a vybojoval tak „bramborovou“ medaili, která se na šampionátu opravdu předávala ve formě sladkého zákusku. Následně v běhu na 3000 metrů doběhl Pazdera v čase 10:01,84 min. na 11. místě.

Poslední dvě disciplíny s kolínskou účastí opět přinesly medaile. Ve skoku dalekém svedl Holub, trénovaný Radikovským a Robovským, velkou bitvu o vítězství s budějovickým Kratochvílem a ostravským Vaňkem a vyšel z ní po skoku dlouhém 652 cm se stříbrnou medailí. Kvalitu kolínských dálkařů podtrhl 6. místem i Vítek (587). Desátou kolínskou medaili pak v závěrečné štafetě na 4x300 m získala čtveřice Šmahel, Krakuvčík, Řehák a Holub, která v čase 2:33,41 podlehla pouze vítězné Slavii Praha. Dívčí kvarteta Olivová, Škopková, Šafránková, Šlehubrová (3:05,21) a Pavlíková, Havlová, Znamínková, Sombergová (3:05,69) doběhla na 21. a 22. místě.

Nejúspěšnější šampionát v historii kolínské atletiky tedy přinesl tři tituly mistrů ČR, šest stříbrných a jednu bronzovou medaili, to vše doplněné dalšími osmi umístěními ve finálové osmičce. Šestice Dominik Král, Karel Hanuš, Jakub Vítek, Dominik Holub, Barbora Houžvičková a Sára Blehová pak byla nominována do reprezentačního týmu České republiky na mezistátní utkání do 15 let, které se uskuteční 24. září v Trnavě.

Autor článku: Jiří Tuček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM