Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 17. července 2019

Autobusové nádraží v Kolíně počká, ale v tomto volebním období určitě bude, dušuje se starosta

Vlajková investiční loď současné vládnoucí koalice na kolínské radnici - stavba nového autobusového nádraží, která měla vyplout letos na podzim a přistát příští rok tone v termínové mlze.

Autobusové nádraží v Kolíně počká, ale v tomto volebním období určitě bude, dušuje se starosta
Ilustrační snímek. Foto: Jiří Červín
 
Publikováno: 10.4.2015 v 6:00, Aktualizováno: 9.4.2015 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

Není vůbec však jisté, že se začne stavět tento rok. Na vině i nevině je Evropská unie a její dotace. Město by mohlo podle posledních zpráv získat až 90 procent dotačních peněz. Právě proto se čeká na závěr roku, jestli se zprávy potvrdí a dotace přijdou. Původně mělo město dostat finační prostředky v mnohem nižší výši.

Na dotaci budeme čekat, prohlašují starosta Vít Rakušan a jeho zástupce Michael Kašpar. Není ale jasné, jestli budou probíhat přípravy na investici. Město totiž nezná podmínky dotace. "Stále nevíme, co to dopravní terminál (pro Evropskou unii - pozn. red.) vlastně je. Jsme tedy ve fázi velké zvědavosti a tlaku na kohokoliv, kdo nám může poskytnout informace. My doufáme, že se odpovědi na naše otázky dozvíme co nejdřív," přemítá starosta.

Evropská komise údajně sdělila, že dotační peníze z Evropské unie půjdou pouze na dopravní infrastrukturu národního významu. Hovoří se o dálnicích, silnicích I. a II. třídy a mostních stavbách.

"Ptal jsem se na to, zda jsou alokovány peníze na stavby regionálního významu. Odpověď byla, že v informacích Evropské komise nic takového není," oznámil starosta.
Postěžoval si i na minulá vedení kolínské radnice. "Bohužel radnice, když tady peníze v letech 2004 až 2010 byly, zaspala, " řekl.

Vít Rakušan prohlásil, že pokud autobusové nádraží nebude vybudováno z evropských peněz, tak vznikne z finančních prostředků, která do město dohromady.

Možná to ale nebude nutné. Podle nejnovějšího sdělení by evropské peníze měly být i na tzv. dopravní terminály. Ani zde však úplná jistota nepanuje. "Je otázkou, co je tím míněno," přemýšlí starosta. "Pokud je dopravním terminálem míněno i autobusové nádraží, tak se vyplatí počkat. Pokud je zde vize, že v roce 2016 bychom s dobře zpracovaným projektem mohli přijít k padesátiprocentní dotaci nebo, když pán bůh dá, i k vyšší, tak samozřejmě v případě zadluženého Kolína nepůjdu do toho rizika, abych zahájil investiční akci s tím, že příští rok bych ji mohl stavět za ´cizí´ peníze. Mohu být tázán, proč tomu tak je, ale pro mě je to tak silný důvod, že bych to samozřejmě vydržel a se zahájením bych počkal," uvažuje Vít Rakušan. Podle něho začít dříve by byla "ekonomická sebevražda pro město a politická pro mě".

Peníze mají být z Evropské unie distribuovány od ledna 2016. "My bychom měli mít informace od září, října, nejdéle v listopadu 2015. Pokud budou dřív, zaplať pán bůh. Do doby zahájení můžeme dělat přípravné práce, na které v rozpočtu peníze jsou (15 milionů letos, celkem jde o 40 milionů korun - pozn. red.). Můžeme financovat přeložku kabelu vysokého napětí. Musíme si dát ale pozor na to, abychom nedělali věci, které potom mohou znamenat, že nám administrátor evropské dotace řekne: akce byla zahájena a Kolín už dotace nedostane. Pokud bychom ale dostali závazné stanovisko, že akce budou propláceny zpětně, tak začneme samozřejmě letos," uvedl starosta.

Jediné jisté je, že projekt autobusového nádraží je již hotový. Město chce seznámit s projektem veřejnost. Termín veřejné debaty k autobusovému nádraží zatím není znám.
Buď jak buď, bez ohledu na dotaci a Evropskou unii prý "autobusové nádraží v tomto volebním období bude", řekl rozhodně starosta.

Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM