Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 19. května 2019

Basketbalová série je těsná a o postupujícím do play-off rozhodl až třetí zápas, hraný v úterý, tedy až po uzávěrce tohoto vydání

Publikováno: 18.4.2019 v 12:00, Aktualizováno: 17.4.2019 v 12:00

V předkole, rozhodujícím o tom, kdo postoupí do basketbalového play-off, se na dva vítězné zápasy utkal Kolín s Ústím nad Labem. První utkání se hrálo v Ústí v pátek 12. dubna a druhé utkání v Kolíně dva dny nato, v neděli 14. dubna.

Ústí nad Labem - BC Geosan Kolín 84:76

Vstup do utkání byl bodově chudý a hosté rychle vedli 0:4, ale pak Šmíd 5 body otočil skóre. Ústečtí pak dokázali dobře využít toho, že soupeř zdvojoval Pavla Houšku pod košem a nacházel volné střelce a bylo z toho vedení 17:8.

Po oddechovém čase hostujícího Beneše přišla série Kolína na 17:15. První čtvrtina skončila výsledkem 18:17. Poněkud nervózní hra pokračovala i ve druhé čtvrtině, ale pak dvěma trojkami v řadě zavelel k bodovému úprku ústecký Dalibor Fait a do poločasu se podařilo odskočit na 44:33.

Po přestávce Medvědi pokračovali v uvolněné hře a dokázali zůstat ve hře. Domácí si nedokázali vybudovat větší náskok. Oba celky se potýkaly s nízkým procentem střelby, a tak nepadalo příliš bodů. Stav po třech čtvrtinách byl 63:55.

V úvodu posledního dějství se Medvědi dostali na dostřel až na 4 body (65:61), ale Pecka se Šmídem vrátili domácím dvouciferné vedení 73:61. Zbytek zápasu domácí už vedení udrželi.

Body Kolína: Walton jr. Anthony Lamont 19, Thompson Alexander Jacob 17, Purifoy Preston Lamar 14, Novotný Filip 8, Bratčenkov Vojtěch 6, Dlugoš Theodor 6, Machač David 6, Kosík Lukáš 0, Merta Tomáš 0, Vacek Lukáš 0

BC Geosan Kolín – Ústí nad Labem 80:70

V druhém utkání série o play-off už mohlo Ústí výhrou rozhodnout o svém postupu do vyřazovacích bojů. Poté, co v pátečním utkání v Kolíně vyhrála, zajížděla v neděli na palubovku Medvědů, kteří neměli co ztratit.

Už od začátku utkání byla vidět snaha o rychlejší hru, ústeckým se dobře dařil rychlý přechod do útoku a rychle vedli 8:19. Domácí těžili hlavně ze hry cizinců, i tak ale skončila první čtvrtina 16:22 ve prospěch hostů.

V druhém dějství domácí přidali na intenzitě a taženi hlavně Waltonem dokázali náskok snížit až na 26:27. A když se z dálky začal trefovat Thompson, šli Medvědi dokonce do vedení 34:32 a zákonitě musel přijít oddechový čas hostů. Jenomže ani ten nepomohl a Kolín si s chutí a přesností zastřílel a uzavřel tak poločasové skóre na 43:34.

Ve třetím dějství se toho moc na herním projevu obou soupeřů nezměnilo, domácí, nabuzeni závěrem první půle, pokračovali v bezstarostné hře a drželi si po většinu času dvouciferný náskok, a tak byl stav po třiceti minutách 59:47.

Medvědi vstoupili do zápasu se stejnou taktikou jako v prvním zápase, tedy zdvojovat podkošové hráče a spoléhat na to, že se následně střelci Ústí netrefí – a vyšlo to – ústečtí opravdu neměli střelecký den a i v poslední čtvrtině tahali za kratší konec.

Navíc nedokázali zastavit domácího Waltona, jenž si v útoku dělal, co chtěl a dovedl svůj tým k vítězství 80:70.

A jaké byly ohlasy trenérů po utkání?

Antonín Pištěcký (trenér Sluneta Ústí nad Labem): "Gratuluji domácím k zaslouženému vítězství. My jsme se nepoučili z chyb, které jsme předvedli v domácím utkání a dovolili jsme domácím odehrát zápas v šesti lidech, což je absolutně bláznivé.Nebyli jsme nebezpeční ve vnitřním prostoru, nebyli jsme nebezpeční v přechodové fázi.

Je vidět ze statistik, že Kolín dal z rychlých protiútoků dvacet dva bodů a my pouhých šest. Takže tady není co hodnotit, my máme stejně jako Kolín jeden den na to se připravit na rozhodující zápas. Je to celé o hlavách hráčů,pokusíme se na to, stejně jako Kolín, připravit.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): "Děkuji za gratulaci. Chtěli jsme vytlačit hru z vymezeného území, a to se nám povedlo. Hráči Ústí neměli tolik příležitostí tam hrát.Chtěli jsme vytlačit hru za tříbodový oblouk, aby stříleli.

My jsme se poučili z útočného doskoku, který nás porazil v Ústí. Dnes jsme se výrazně zlepšili, ale pracovat na němu musíme stále. Těch dvacet dva bodů z rychlého protiútoku je super, my musíme hrát rychle, protože v postupném útoku máme svoje limity.

Pokud nehrajeme rychle, tak dáváme kolem sedmdesáti bodů, a to na vítězství nestačí. Dnes jsme do toho utkání vložili výrazně více energie než v pátek,kdy byli kluci hodně unavení ze středečního zápasu.

Někteří z nich netrénovali,protože byli dlouhodobě zranění. Myslím si, že jsme dnes zaslouženě vyhráli a uvidíme, které družstvo vyhraje a bude šťastnější."

Body Kolína: Walton jr. Anthony Lamont 30, Thompson Alexander Jacob 18, Purifoy Preston Lamar 11, Novotný Filip 10, Machač David 6, Bratčenkov Vojtěch 5, Dlugoš Theodor 0, Kosík Lukáš 0, Merta Tomáš 0, Vacek Lukáš 0

Série je tak vyrovnaná a o postupujícím do play-off rozhodl až třetí zápas, který se hrál v úterý 16. dubna v Ústí nad Labem, tedy až po uzávěrce tohoto vydání Presu.

Autor článku: Redakce KP