Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 13. listopadu 2018

Basketbaloví Medvědi ve Final Four výsledkově vyhořeli, přesto však zanechali dobrý dojem

Basketbalisté místo finále Českého poháru hráli pouze o 3. místo. Opava však byla lačnější alespoň po bronzové medaili, a tak Kolín neuspěl ani v tomto utkání.Foto: Archiv KP

Publikováno: 15.2.2016 v 10:00

Kolínští basketbalisté se o víkendu zúčastnili finálového turnaje Českého poháru, tzv. Final Four. V Pardubicích se ovšem neuspěli. Ačkoliv si dělali naděje na nejlepší umístění, skončili poslední, na 4. místě.

ČESKÝ POHÁR – FINAL FOUR
V semifinálovém utkání Medvědi podlehli domácím Východočechům.

BK JIP PARDUBICE - BC GEOSAN KOLÍN 81:80
(19:22, 28:17, 13:23, 21:18)

Více než tisícová návštěva viděla napínavý souboj. O postupujícím rozhodla až nervydrásající koncovka. Po koši Jobiho Walla, jehož vyzval ke skórování výtečnou asistencí 7,5 sekundy před koncem Radek Nečas, měl Kolín ještě dva útoky. Ten první zastavili domácí taktickým faulem, do konce zbývaly 4 sekundy. Při druhém skvěle „zavřeli“ u koncové čáry najíždějícího hráče Geosanu, jenž vyhazoval míč do vnějšího prostoru - na pravém místě v pravou chvíli byl Lamb Autrey, jenž byl posledním mužem dramatické bitvy, který se dotkl míče...

V poslední čtvrtině přitom hrálo všechno do not Kolínu. Ten sice v 24 ztrácel deset bodů – Parubice vedly 51:41, ovšem desetibodovou šňůrou srovnal a pak už byl většinou mírně vpředu. V 33. platil stav 63:68, a když čtyři minuty před koncem Bojan Bakič trefil velice šťastnou trojku, byl už Geosan za stavu 66:75 jednou nohou v bitvě o pohár.

Jenže pardubické akcie pozvedl Pandula. Slovenský křídelník, jemuž se dlouho nedařilo chytit zápasový rytmus, neboť byl od začátku v problémech s fauly, dvakrát úspěšně najel, trefil i koš s faulem a přitáhl svůj tým na rozdíl jediného bodu (77:78). Jimmie Hunt záhy kontroval (77:80), ovšem 32 sekund před koncem Radek Nečas dopíchl míč do koše (79:80), vzápětí celá pětice fantasticky zapracovala v obraně a základ k vítěznému koši Jobiho Walla byl položen...
Kolín byl poměrně překvapivě lepší na doskoku (35 - 44, z toho v útoku 9 - 14, ale ve druhé půli 4 - 4), poměr bodů z druhých šancí byl 10 - 15. Beksa měla méně ztrát (12 - 15) a ze zisků těžila více snadných bodů (body po ztrátách 15 - 6), častěji se prosazovala i z rychlých protiútoků (15 - 8).

Tomáš Bartošek, BK JIP Pardubice: „Ta koncovka byla o štěstí, vůli, bojovnosti a srdci. A taky o hrozně malých detailech. K nám se v úplném závěru to štěstí přiklonilo. Dokázali jsme tam vybojovat odražené míče, Radek Nečas měl jeden důležitý dopich. Při posledním kolínském útoku jsme využili bonusový faul a závěrečnou akci už jsme dokázali ubránit. To co se nám nedařilo ve třetí čtvrtin, kdy se k nám neodrážely míče, padaly nám z rukou, a Kolín z toho skóroval, tak v závěru jsme tyhle míče dokázaly urvat.“
Predrag Benáček, BC GEOSAN Kolín: „V posledních pěti minutách jsme měli 7 ztrát. Vlastně i náš poslední útok skončil ztrátou. Když jsme se dostali na plus 9, hráči se zalekli vítězství. Je to velká škoda, že jsme nevydrželi až do konce. Samozřejmě Pardubice vyhrály zaslouženě a já jim gratuluju k postupu, myslím si ale, že posledních pět minut jsme jim hodně pomohli.“

Body Kolína: Bakić Bojan 13, Skinner Lee Edward 13, Hunt Jimmie 11, McEachin Christopher Edward 11, Machač David 10, Glover Showron 6, Horák Ladislav 6, Ličartovský Štefan 6, Vocetka Michal 4.

V bitvě o třetí pozici se BC Kolín střetl s Opavou. Měli za sebou emotivní utkání s Pardubicemi, na které chtěli co nejrychleji zapomenout a získat medaili. To se jim však nepodařilo. Basketbalisté Kolína v souboji o třetí místo podlehli Opavě 75:91 a v letošním ročníku Českého poháru skončili na čtvrtém místě. Přesto na Final 4 zanechali výborný dojem. Osmnáct hodin. Po tak krátké době nastupovali hráči Kolína proti Opavě. Zpočátku na nich únava nebyla vůbec znát. Soustředěným výkonem se dostali ve druhé čtvrtině až do jedenáctibodového vedení. První poločas ještě vyhráli o pět bodů (44:39).

BC GEOSAN KOLÍN - BK OPAVA 75:91
(24:24, 20:15, 17:24, 14:28)

529 diváků spatřilo zápas poražených semifinalistů. „Opava odehrála skvělý zápas. Hrála chytře, trestala každou naši chybu v obraně i útoku,“ uznal trenér Kolína Predrag Benáček.
„Myslel jsem si, že to odehrajeme mnohem líp. Bojovali jsme dvacet pět minut, pak jsme ale přestávali dávat koše a už se nedokázali zvednout. Udělali jsme spoustu chyb v obraně. Musím říct, že v závěru byl náš výkon odevzdaný. Mrzí mě to, ale nedivím se po včerejším zápase, který byl hodně emotivní,“ dodal Predrag Benáček.

„Opava začala úspěšnými trojkami, navíc nás zlobil obranný doskok. Pak jsme hráli agresivněji v obraně a dostali se do vedení,“ řekl v přestávkovém programu kolínský křídelník Michal Vocetka.
Po změně stran šel výkon Kolína postupně dolů. Ve třetí čtvrtině se oba týmy o vedení ještě přetahovaly. Na začátku té čtvrté ale Opava odskočila na desetibodový rozdíl, který do konce zápasu ještě navýšila. Opřít se mohla zejména o kapitána Šiřinu a obrovitého Kramného. Navíc vládla na doskoku.

„Opavě se dařilo na útočném doskoku. Ale to byla naše chyba. Dávali jsme ji možnost zakončit z druhého nebo třetího pokusu. To zabije každý tým,“ podotkl Predrag Benáček.
„Určitě je to pro nás zklamání. Včera jsme prožili hrozný večer. Počítali jsme, že vyhrajeme. Bohužel se to nepodařilo. Dneska jsme to chtěli napravit, bohužel se nám to nepodařilo,“ hlesl kolínský pivot Karel Aušprunk. „Ve druhém poločase jsme odešli na doskoku a moc jsme nebojovali. Naopak jim tam spadlo skoro všechno,“ dodal.

Body Kolína: Glover Showron 18, McEachin Christopher Edward 17, Bakić Bojan 12, Horák Ladislav 7, Vocetka Michal 6, Ličartovský Štefan 5, Skinner Lee Edward 5, Machač David 3, Aušprunk Karel 1, Hunt Jimmie 1.

31. kolo: KOLÍN - Prostějov (st 17.2. 17:45).