Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 17. července 2019

Betonový nábytek na kolínském nábřeží. U Labe se objevily malé židle a stolky

V neděli 1. května se na dvou kolínských nábřežích zjevil betonový nábytek. Mluvit o nábytku je možná příliš vznešené, však se jedná jen o malý stolek a dva bobky k sezení, které lze považovat za drobnou ozdobu nábřeží.

Betonový nábytek na kolínském nábřeží. U Labe se objevily malé židle a stolky
Šachový stolek na nábřeží pod Masarykovým mostem.Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 15.5.2016 v 6:00, Aktualizováno: 10.5.2016 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Překvapivé je, že jde o iniciativu zdola, od lidí, kteří chtějí osvěžit nudný mobiliář klasického typu uvízlý v podobě klasických standardizovaných laviček. Překvapivé je i to, že betonový nábytek se začátkem května objevil současně na dvou místech - podobný nápad měly zřejmě v jeden čas dvě eskadry kreativců. V obou případech lze pochválit umístění nábytku - jednou je to výspa u Radimského mlýna, v druhém plošina pod jezem Masarykova mostu.

Pojďme oba projekty představit blíže. Antonín Hůla je koordinátorem projektu Kolínské pokoje, jehož pilotní část byla umístěna u zmíněného mlýna. Projekt se inspiroval podobnými pouličními místy sousedského setkávání v New Yorku, Kodani, Curychu, Stockholmu...

"Cílem našeho projektu je vybízet obyvatele a návštěvníky Kolína k delšímu a častějšímu pobytu na veřejných prostranství," říká Antonín Hůla a pokračuje: "Myšlenku kolínských pokojů chceme dále rozpracovávat - upozornit na specifická prostranství v lokalitách města Kolína a dát možnost obývat svůj veřejný pokoj." První kolínský obývací pokoj vznikl v rámci programu SmartUp Nadace O2, za jeho úspěchem stojí tříčlenný tým složený ze dvou studentů architektury a jedné studentky dějin umění s podporou místní platformy Koarch.

Betonový šachový stolek aneb "Šachy na ulici" jsou volným pokračováním v Kolíně úspěšného projektu "Piáno na ulici" kavárníka Ondřeje Kobzy. Šachové stolky jako místa náhodných setkání bují v ČR od léta 2014. Kolínský šachový stolek nemá figurky, ty si mohou zájemci přinést vlastní nebo si je zapůjčit v nábřežní restauraci Marina Kolín.
 

Autor článku: Vladimír Sládek
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM