Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 21. března 2019

Bitva u Kolína s Černými husary

Připomínka Bitvy u Kolína 1757 se pod názvem "Válka v krajkách" uskuteční o víkendu 15. až 17. června v několika obcích, které byly součástí někdejšího bojiště, tedy v Nové Vsi I, Radovesnicích I, na Křečhoři a v Lošanech.

Bitva u Kolína s Černými husary
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 14.6.2018 v 7:00, Aktualizováno: 13.6.2018 v 22:00
Rubrika: Zpravodajství

Událost organizuje od roku 2014 volné sdružení „Iniciativa Sedmiletka“, s níž spolupracuje většina velkých regimentů a klubů zabývajících se tímto historickým obdobím v České republice.
Dvou hlavních organizátorů, Zdeňka Kadlece a Jana Slouky, jsme se zeptali, zda mají diváci očekávat nějakou výraznější změnu uspořádání programu oproti minulým letům: "Program samotný bude pozměněn, celkový časový harmonogram však bude obdobný, na jaký jsou návštěvníci zvyklý. Nečekáme větší počet zajímavých osobností, jako tomu bylo loni, při příležitosti 260. výročí. I počet účastníků bude pravděpodobně nižší, přesto je v současné chvíli nahlášeno téměř 200 účinkujících z České republiky, Polska, Německa a Rakouska. Připraven je také nový scénář, znázorňující konkrétní události bitvy u Kolína mezi tehdejší cca 19. až 21. hodinou. Mile nás také překvapila podpora stávajících partnerů, která nezmizela společně s 260. výročím."
Na Kolínsko by se o víkendu mělo sjet okolo 23 regimentů a klubů vojenské historie a my si dovolíme podrobněji popsat, co se bude dít v hlavní programový den, tedy v sobotu.
Do Radovesnic přijedou dopoledne v 10 hodin černí husaři a tento 5. pruský husarský pluk von Ruesch zde předvede ukázku svého jezdeckého umění. Pluk je snadno rozpoznatelný podle černých uniforem s bílým šňůrováním a knoflíky a podle lebky se zkříženými hnáty na čepici.
Odpolední program na Křečhoři, spojený s ukázkou střetu císařských a pruských vojsk, bývá nejpřitažlivější částí celého programu. Začíná ve 14 hodin průvodem od obecního úřadu k památníku. Zde bude možné navštívit vojenský tábor, pro děti bude mít připravený koutek Městská policie Kolín. Vlastní bitevní ukázka „Když tenkrát slunce zapadalo nad Křečhoří“ začne v 16.30 hodin a pořadatelé upozorňují, že je doprovázena hlučnými efekty.
Na bitvu bude možné se vypravit i speciální autobusovou linkou. Odjezd do Křečhoře bude ve 12 a ve 13 hodin z kolínského nádraží, autobus cestou naloží i další zájemce na náměstí Republiky. Zpátky pojedou autobusy v 17 a 18 hodin z křečhořské návsi. Vstup na celý program je zdarma.

Program vzpomínkových akcí:

pátek 15. 6. 

Nová Ves I.
18 h. Kapela Starostova dvanáctka
20.30 h. Noční bitevní ukázka v obci
21 h. Taneční zábava s kapelou Unikát 

sobota 16. 6. 2017 

Radovesnice I.
10 h. „Černí husaři přijíždějí“

Křečhoř
14 h. průvod dobového vojska obcí k památníku, kladení věnců
15 h. Doprovodný program v prostoru bojiště, tržiště
15 h. Autogramiáda knihy „Dávno zapomenutá bitva“
16.30 h. Bitevní ukázka „Když tenkrát slunce zapadalo nad Křečhoří“
20 h. Taneční zábava
21.30h. Noční dělostřelecká salva

neděle 17. 6. 2017

Lošany
10 h. pietní akt u hrobů padlých a zemřelých vojáků, projevy čestných hostů, kladení věnců

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM