Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 22. října 2017

Budou v Kolíně namísto sportovišť vyrůstat vilové čtvrti?

Územní plán (ÚP) je dokument, který přesně určuje, jak může být která část území v Kolíně využita. Některé části města plán vyhrazuje pro výstavbu bytových domů, některé pro průmysl, jiné pro zahrádky apod. Tímto způsobem město reguluje svůj rozvoj a snaží se zohlednit zájmy ekologie, podnikání, dopravy a urbanismu.. Je přirozené, že zájmy města i jeho obyvatel si čas od času žádají změny plánů. Vždy, když se nastřádá nějaký větší počet žádostí, jsou ty oprávněné projednány a posuzovány Krajským úřadem a mnoha dalšími institucemi, zakresleny do map a obvykle i schváleny. Poslední změna územního plánu v Kolíně byla schválena roku 2012, nyní je po zdlouhavém projednávání na úřadech připraven návrh 3. změny Územního plánu Kolín, který vypracoval ing. arch. Pavel Krolák. Jeho veřejné projednání se uskutečnilo za mizivého zájmu veřejnosti ve středu 16. července na kolínské radnici. Předpokládá se, že radní a zastupitelé ho dostanou ke schválení hned po prázdninách, tedy v září, i když ani to není jisté. Celkově je změn přes šedesát, ale pokud vám stačí stručný souhrn těch podstatnějších, čtěte dál. Řadíme je podle míry jejich emotivního náboje.

Budou v Kolíně namísto sportovišť vyrůstat vilové čtvrti?
 
Publikováno: 29.7.2014 v 6:00, Aktualizováno: 28.7.2014 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

1. Hřiště AFK
Město Kolín eviduje návrh na změnu využití území bývalého Fotbalového hřiště AFK Kolín, tradičního místa největší slávy kolínského fotbalu. Majitel pozemku, fotbalový klub, už sportoviště nehodlá užívat a prostřednictvím soukromé společnosti zažádal, aby se na hřišti mohlo postavit několik rodinných domů, podnět byl jako všechny ostatní zařazen do chystaných změn územního plánu. Tento návrh nevzešel od pracovníků města Kolína, bude důsledně posouzen a o jeho schválení bude rozhodovat zastupitelstvo města.

2. Chaty na Sandberku
Majitelé načerno postavených chat na Sandberku svá obydlí bourat nechtějí. Požádali tedy o změnu územního plánu, která by, zejména po aktualizaci povodňových zón, umožnila jejich stavby v místě ponechat. Po změně však ještě mít vyhráno nebudou. Čeká je podání žádosti o dodatečného stavebního povolení, ztrpčit život jim mohou dodatečné požadavky Krajského úřadu. Nikdo další si v současné době na Sandberku nepostaví ani plůtek.

3. Ubytovny v Kolíně nechceme
Město Kolín již před časem vyhlásilo dočasnou stavební uzávěru na výstavbu ubytoven v Kolíně. Územní plán definuje a zpřesňuje možnosti ubytoven do budoucna. Povolen například bude pouze vznik ubytoven určených pro zaměstnance přímo na pozemcích konkrétních výrobních závodů. Podle starosty Víta Rakušana slouží Kolín jako vzor pro jiná města, která ubytovací byznys hodlají též zarazit.

Budou v Kolíně namísto sportovišť vyrůstat vilové čtvrti?
Fotbalový areál AFK Kolín v Okružní ulici. Místo pro chytrý byznys s rodinnými domy.
Foto: Vladimír Sládek

4. Plochy pro vodní turismus
Územní plán vychází vstříc rozvoji vodního turismu. V plánu jsou zakreslena dvě místa pro přístaviště lodí a potřebné zázemí. První je na pozemcích Povodí Labe u špice Kmochova ostrova zhruba proti půjčovně šlapadel a druhé na pozemcích města na Sandberku. Vždy jde o relativně úzké protáhlé území podél vody.

5. Pole u hasičárny
Na poli mezi sídlištěm U Jána a hasičárnou bylo postaru možné vybudovat třeba supermarket s prodejní plochou až 4.000 metrů čtverečních. Po změně územního plánu zde bude možné postavit jen něco drobnějšího do 500 metrů čtverečních.

6. Ochrana vybraných lokalit
Obzvlášť potěšitelnou novinkou v územním plánu je vymezení šesti území, nad kterými chce mít město Kolín důkladnější urbanistický dohled. Jaké lokality to jsou? Hřiště AFK, pole u hasičárny v Polepské ulici, pozemky v idylické lokalitě Na Skále u Práchovny, zahrádkářské kolonie u Vodárny, pozemky v Sendražicích "U Náhonu", pozemky určené pro přístaviště u Kmochova ostrova. Kdokoliv bude po schválení pozemního plánu chtít v uvedených místech stavět, může tak činit pouze na základě územní studie. Město tím možná trochu opožděně reaguje na možnosti, které mu legislativa dává. Starosta Vít Rakušan uznává, že Kolín je v urbanistickém dohledu pozadu zejména za některými moravskými městy, nicméně je spokojený s tím, že radnice bude mít konečně možnost výrazněji promítat svá přání do nové podoby města.

Fotbalové hřiště AFK Kolín, zažilo před lety dobu největší slávy Kolínkého fotbalu. Nyní se na travnaté ploše uvažuje o stavbě rodinných domů.
Foto: Vladimír Sládek
Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Drozdův lesní běh v kolínských Borkách vyhrál slávista Michal ŠmahelStolní tenisté Kolína se stále vezou na vítězné vlně
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM