Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 17. července 2019

Budoucí tvář Pražské ulice v Kolíně

Vítězný návrh architektonické soutěže revitalizace Pražské ulice v Kolíně jsme v Presu představili  před týdnem. Několik otázek k vítěznému projektu i celé soutěži jsme položili architektovi Vojtěchovi Malinovi, který v Kolíně prožil dětství i mládí a dlouhodobě se věnuje projektu humanizace silničního průtahu Kolínem a jeho okolí.

Budoucí tvář Pražské ulice v Kolíně
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 13.11.2016 v 6:00, Aktualizováno: 11.11.2016 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Jaký je váš názor na vítězný projekt architektonické soutěže revitalizace Pražské ulice?

Nejzásadnějším tématem se v rámci soutěže ukázalo být křížení ulice Pražské s ulicí Sluneční. Je mi velice sympatické, že architekti při zvažování tak důležitého kroku jako je přetrasování části ulice hleděli na souvislosti historické a uvážili i budoucí potřeby místních. Přesunutím ulice k frontě historických domů nedojde pouze k zvětšení plochy parku, ale i ke zvýšení potenciálu pro možný vznik živého obchodního parteru. Citlivý přístup k historii je patrný i z navrhovaných povrchů. Nejde však pouze o doslovné kopírování historie. Vzor kladení kamene, který dává kolínským uličkám specifický charakter zůstává. Původní štípaný kámen, však nejspíš nahradí moderněji opracovaná žula, která je dnes podobně dostupná jako byl kdysi dostupný ten tmavošedý kámen co je srdcím nás, kdo pocházejí z Kolína, blízký. Na tomto vítězném návrhu je patrné, že jeho autoři mají jasně nastavené priority hodnot, jaké by měla městská ulice a vůbec celá struktura města mít. Doufám že tyto hodnoty nezůstanou pouze zde v Pražské ulici, ale že se je podaří ustavit jako standard pro navrhování všech městských prostor.

Už před prezentací výsledků se vedení radnice nechalo slyšet, že vítězný návrh kvalitativně výrazně převyšoval osm ostatních. Je to i váš názor

Vítězný projekt a projekt,. který se umístil na druhém místě mají, co se týká obsahu, mnoho společného. I v ostatních projektech jsou k nalezení velice zajímavé momenty. Po stránce obsahové bych tedy rozdíl mezi vítězem a druhým v pořadí za výrazný neoznačil. To čím ostatní převyšují a čím své prvenství Hlavatí architekti potvrdili je vyváženost návrhu a to včetně přesvědčivého grafického výstupu.

Zaujal vás některý z dalších soutěžících projektů, ať už celkově či nějakým zajímavým dílčím řešením?

Potěšila mě řešení drobných předprostorů. Například před klubem Céčko nebo u vstupu do Střední školy stavební. Tato místa jsou také důležitá a pokud se na ně nezapomene, mohou zpříjemnit každodenní drobná čekání nebo být příjemnými místy setkání a na jejich úpravy není ani nutné vynaložit závratné množství prostředků.

O návrzích na "zlidšťovací" úpravy silničního průtahu Kolínem budeme psát v jednom z příštích čísel Presu. Pražská ulice z průtahu odbočuje. Nekoliduje něčím přijaté architektonické řešení úprav Pražské s s komplexnější představou budoucích možných úprav průtahu a jeho okolí?

Navržená profilace může v budoucnu omezit možnosti při vytváření nové koncepce páteřní vnitro-městské dopravní struktury. Ve větším měřítku je nutné řešit i konkrétní umístění cyklotras. V rámci zacelování rány způsobené městu průtahem je také důležité uvažovat o důsledném znovu - napojování ulic na bývalé těleso průtahu, což by znamenalo uvažovat o propojení ulice Štítarské s ulicí Jaselskou. Podobné projekty vždy řeší jen červenou linkou jasně vymezený kousek města. Na situacích končí krásné nově dlážděné chodníky a zbrusu nové povrchy silnic pár metrů za křižovatkami. Výsledky soutěže nám ukazují co je na tom kterém místě v Pražské ulici krásné, cenné nebo charakteristické. To jsou hodnoty, které se v koncepcích celoměstského měřítka snadno přehlédnou. Některé věci je však třeba řešit nebo nastavit koncepčně. V ideálním případě mimo koncepcí automobilové, cyklo a dalších druhů dopravy; také například sestavením manuálu tvorby veřejných prostranství, který by byl obdobou toho, co vytvořili na Institutu plánování a rozvoje v Praze.

Autor článku: Petr Soukup
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM