Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. září 2019

Časem bychom dvorky u chalup chtěli oživit drůbeží

Právě před rokem, v červenci 2016, bylo po dvouleté dostavbě znovuotevřeno Muzeum lidových staveb v Kouřimi. Přestavba byla monumentální, muzeum bylo proměněné téměř k nepoznání.

Časem bychom dvorky u chalup chtěli oživit drůbeží
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 15.7.2017 v 6:00, Aktualizováno: 14.7.2017 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Kromě postavení pěti nových budov došlo k přemístění stodoly ze Želejova a na opravy většiny starších staveb. Nově vznikla celá síť cest a náves. Jak přestavěný skanzen prožil svůj první rok a co bude dál? Na to jsme se ptali ředitele Regionálního muzea v Kolíně Vladimíra Rišlinka. 
 
* Národopisné programy ve skanzenu navštěvují tisíce lidí. Kolik jich v součtu za ten první rok bylo?
Za uplynulý rok Muzeum lidových staveb v Kouřimi navštívilo téměř 43 tisíc lidí, což je více než dvojnásobek oproti předchozím letům. 
 
* Jsou kapacita skanzenu, možnosti občerstvení, počet záchodů a velikost parkoviště pro takové návaly dostatečné?
Ve srovnání s minulostí je vybavenost muzea výrazně lepší, ale v době pořádání nejvíce navštěvovaných národopisných pořadů přesto nestačí. Velkým problémem je například kapacita pokladny, která často nezvládá rychle odbavit zástupy návštěvníků. Parkoviště před vstupem je majetkem Města Kouřim a muzeum proto nemá možnost jeho provoz jakkoliv ovlivňovat. 
 
* Jakou máte zpětnou vazbu od návštěvníků. Co si pochvalují a co jim ve skanzenu chybí?
Návštěvníci jsou často uchváceni architektonickou proměnou muzea, neboť současné umístění staveb působí velmi přirozeným dojmem. Mimořádně krásné je také zasazení do krajiny s výhledem do údolí Ždánického potoka, které nyní vyniká mnohem lépe než dříve. Muzeum ale navzdory tomu ještě stále zůstává torzem, kterému dosud chybí jeho hlavní dominanty. Z provozního hlediska velmi postrádáme také plánovanou vstupní budovu, kde by návštěvníci našli muzejní obchod se stálým občerstvením. To totiž nadále může být poskytováno pouze v době konání národopisných pořadů. Někteří návštěvníci by také v muzeu pro dokreslení atmosféry uvítali větší počet domácích zvířat. 
 
* Jak žije skanzen v době mimo velké národopisné akce? 
Muzeum je pro veřejnost otevřeno podstatnou část roku po většinu dní v týdnu. Vzhledem k tomu, že se jedná o muzeum v přírodě, proměňuje se samo během jednotlivých ročních dob. Ve většině objektů také tématicky přizpůsobujeme instalace dobových interiérů, v nichž návštěvníkům přibližujeme řadu většinou již dávno zapomenutých lidových obyčejů. Věnujeme se postupnému restaurování sbírkových předmětů. Nedávno jsme se více začali zabývat také tématem historického vývoje zemědělství. V muzeu jsme začali pěstovat tradiční polní plodiny, užitkové i okrasné byliny a vysadili jsme množství starých odrůd ovocných stromů. Je to spíš jakási investice do budoucího rozvoje, protože bude trvat ještě řadu let, než se tato živá část našeho muzea rozvine v celé své kráse. Jednou ale budeme moci návštěvníkům nabídnout například i speciální prohlídkovou trasu, která bude přibližovat historii ovocnářství.
 
* Jaká bude hlavní událost prázdnin?
Až do poloviny srpna ve skanzenu probíhá program Řemeslného pohádkového léta. Každou sobotu návštěvníkům představujeme jedno vybrané tradiční řemeslo, a dětem čteme staré pohádky, které se k němu vztahují. Je to typicky rodinný program, který má velice příjemnou, komorní atmosféru. V sobotu 19. srpna máme v úmyslu uspořádat zcela nový národopisný pořad, kterým jsou Dožínky.
 
* Zabydlely skanzen během roku i nějaká zvířata? Hnízdí zde vlaštovky pod střechou či hraboši v podlaze? Počítáte s chovem včel či ustájením ovečky?
Vzhledem k tomu, že se jedná o muzeum v přírodě, není v něm o rozmanité živočichy nouze. Skanzen se nachází na klidném, možná až trochu odlehlém místě, takže zde hnízdí množství ptáků. Chov domácích zvířat rozvíjíme teprve postupně. Kromě koz u nás návštěvníci mohou vidět také staré plemeno ovcí valašek. Časem bychom dvorky u chalup chtěli oživit drůbeží - především starými plemeny slepic a hus. Postupně si možná troufneme i na další zvířata. Včelí úly ve skanzenu rovněž bývají. Umístěny jsou ovšem mimo dosah návštěvníků, protože by mohly být nebezpečné.
 
* V Muzeu lidových staveb v Kouřimi stojí zatím čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů. Kde kromě návsi tráví návštěvníci s oblibou většinu času?
Každý si u nás jistě najde svůj oblíbený kout. Někteří návštěvníci si rádi posedí v podsíni usedlosti ze Strašic nebo u domu z Jílového - Kamenné, od kterého se otevírá krásný výhled na celý areál skanzenu i na malebná Vrcha s lesem Ostrákem a kostelíkem sv. Havla u Ždánic. Z objektů muzea svojí rozlehlostí i obrovskými střechami se slaměnými došky upoutávají pozornost především dvě roubené stodoly z Durdic a ze Želejova, které jsou jedinečnými tesařskými památkami ze 17. století.
 
* Vím, že máte připravené ještě další dvě etapy dostavby Muzea lidových staveb. Nakolik jsou v tuto chvíli reálné? Dočkáme se v tomto desetiletí toho, že ve skanzenu bude znovupostaven kostel sv. Jana Křtitele z Dolních Kralovic či větrný mlýn z Borovnice? 
V současnosti se připravuje druhá etapa dostavby muzea, která by kromě stavby tolik potřebné vstupní budovy měla zahrnovat znovupostavení kostela z Dolních Kralovic se zvonicí a márnicí a čtyř dalších památek lidové architektury - domu vrchnostenské správy z Rakovnicka, obytných domů z Liberecka a Broumovska a sýpky z Voticka. V současnosti zřizovatel muzea Středočeský kraj vyhlásil výběrové řízení na zhotovení projektové dokumentace. Pokud všechno proběhne bez komplikací, mohli bychom se na začátku příštího roku pokusit o získání evropské dotace. Druhá etapa dostavby by tak teoreticky mohla být dokončena někdy v rozmezí let 2020 až 2021. Znovupostavení dalších objektů, včetně jmenovaného mlýna z Borovnice, je závislé na možnosti získání dalších finančních prostředků.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM