Logo Kolínský PRES
 
Hot-Dog

Venkovní oplocená dětská hřiště jsou v Kolíně stále uzavřená. Bageterie Boulevard, sídlící ve F...
Číst dále...

Před 25 lety

"Nikdy nezapomenu na Josefa Hříbala, se kterým jsme si moc užili. Jeho specialitou bylo vybíjet o ...
Číst dále...

 
Názor dne

Ivan Hrbek se na Facebooku rozzlobil kvůli mediální manipulaci
"Další krásný příklad manipulativního informování. V médiích...
Číst dále...

Zaujalo nás

Kraj oznámil nákup deseti nových sanitek
Deset nových sanitních vozů typu B, které slouží pro akutní ...
Číst dále...

 

Co se dnes děje v Kolíně?

Kino 99Kino 99 nepromítá, zrušeny jsou i všechny další akce v Kolíně

Tři otázky pro...

Jak se kolínským tanečníkům dařilo na Mistrovství Evropy WADF v Moskvě?
Naďa Eretová, organizační vedoucí a trenérka TK CrossDance Kolín

Tanečníci kolínského CrossDance na začátku března startovali na Mistrovství Evropy WADF v Moskvě. Jak velká byla výprava a kolik medailí přivezla?

Výpravu 49 tanečníků doprovázeli tři trenéři klubu a skupina rodičů. Soutěžilo 18 zemí, Česká republika skončila na druhém místě hned za Ruskem. CrossDance získalo 100 medailových umístění (36 zlatých, 42 stříbrných, 11 bronzových). Zajímavostí je, že hlavní trenér Vladimír Vidner byl do Moskvy pozván jako porotce, takže ten svoje svěřence tentokrát viděl z druhé strany, než obvykle.

1

Brali jste sebou do Moskvy i vaše nejmenší svěřence?

Ano, poprvé vyrazil do Moskvy celý týmek minikids tanečnic, tedy dětí do osmi let. Zodpovědnost, jakou do přípravy, soutěžních výstupů i třeba nošení české vlajky při nástupu zemí miniprckové vložili, je hodna obdivu. A úspěchy na sebe nenechaly čekat, v sólových soutěžích s 18 soupeři byli "naši" na bedně. Skvělou podporou jim byl jejich "maminkový" doprovod. S láskou, důsledností, ale i pokorou ke sportu je maminky provázely celou soutěží a jako trenéři si nemůžeme přát lepší rodičovskou podporu.

0

V Moskvě jste byli ještě před vypuknutím epidemie koronaviru. Byla už v Moskvě znát ochranná opatření?

Moskva nás svou důkladností překvapila. Na letišti byly očekávané zvýšené kontroly s občasným měřením teploty. Metro, podchody, obchody a veřejná místa byly v pravidelných intervalech dezinfikovány a myty, stejně tak podchody a vstupy do metra. V restauraci byly pro děti k dispozici vlhčené dezinfekční kapesníčky a k jídlu, které se jí rukama (pizza, tortilly, hranolky), rozdávali rukavice. Veřejné toalety na kterémkoliv místě byly vyčistěny a stále kontrolovány, na toaletách byl i mýdelník a dezinfekčník. A v hotelu ve výtahu byla uklízečka a omývala tlačítka.

0
Jak se kolínským atletům vydařila halová sezóna?
Jiří Tuček, předseda oddílu T.J. Sokol Kolín - atletika

Ve skončené halové sezóně získali kolínští atleti několik medailí na republikových mistrovstvích. Jak si letošní sezona stála ve srovnání s předchozími? Překvapil vás někdo?

Musím říci, že po odchodu dalších špičkových závodníků Štěpána Hampla a Stanislava Jíry do vrcholového sportu, ukončení kariéry Šárky Vachaty a zranění Matyáše Daleckého a Denisy Pešové jsem se trochu obával, že halová sezóna v prudce rostoucí konkurenci nemusí pro kolínskou atletiku dopadnout dobře. Naštěstí se ukázalo, že pořád dokážeme vychovávat nové kvalitní atlety, a tak zisk devíti medailí snese srovnání s nejúspěšnějšími sezónami. Nemůžu říci, že by mě někdo vyloženě překvapil, ale mám radost z nových medailových jmen mezi absolutní mládežnickou špičkou - z Marka Řeháka, Jiřího Synka či či Matyáše Čudlého.

0

Které výkony vám udělaly největší radost? A které jsou největším příslibem před "venkovní" sezónou?

Konečně zdravá byla po celou přípravu svěřenkyně Martina Radikovského Natálie Olivová, a tak měla v halové sezóně skvělou formu a přetavila ji v zisk titulů jak ve skoku do výšky, tak v halovém pětiboji a určitě má dobře našlápnuto ke splnění limitu pro účast na dorosteneckém mistrovství Evropy, což bych jí za její přístup k atletice moc přál. Výborní byli i tyčkaři. Skvělou sezónu by před sebou mohli mít jak Zuzana Pražáková, která je posledním rokem v kategorii žen do 22 let, tak po zranění se ve velmi dobré formě vrátivší jednoznačný český juniorský šampión Jakub Vítek který bude usilovat o start na juniorském mistrovství světa v Nairobi.

0

Kdy začínají "venkovní" soutěže a které z nich z kolínského pohledu slibují největší zajímavost? A kdy v nejbližších měsících mohou Kolíňáci vidět závody na atletickém stadiónu v Borkách?

Venkovní soutěže začnou jako vždy na konci dubna, na 1. května připravujeme tradiční Polabské závody, na kterých budou moci nejen kolínští atleti ukázat, jak se přes zimu připravili. Nejzajímavějšími závody slibují být červnové kolo I. ligy mužů a žen, kde jsou Kolíňáci jedni z favoritů soutěže, na začátku května mládežnický mítink Youth Athletics a letošním vrcholem pak bude na podzim uspořádání finále mistrovství ČR družstev staršího žactva. Kolínští organizátoři ale připravují na 50 závodů, takže na stadiónu Mirka Tučka v Borkách bude určitě po celou sezónu živo.

0
Jaká divácká lákadla nachystal Městský společenský dům na konec zimy a na jaro?
Zdeněk Hejduk, ředitel Městského společenského domu

Jaké jsou hlavní trháky zimního a jarního programu MSD?

Narvané bylo představení Jaroslava Duška s Mnislavem Zeleným Atapou. Velký zájem byl o koncert Jakuba Smolíka a legendární představení Caveman. Uvidíme, jak si bude stát jeho ženská odnož Cavewoman, ale vzhledem k tomu, že si dvě stovky vstupenek koupila jedna kolínská firma, tak si myslím, že bude také plno. No a čekají nás tři velké koncerty – Arakain, Trautenberk a Walda Gang s Alkeholem, ty mívaly vždy velký úspěch. Velký návrat zažívá travesti show, asi sto lístků se prodalo hned po podzimním představení, další stovka už přibyla.

0

V programu MSD je rok co rok několik na první pohled nenápadných akcí, které ale často nabídkou silnější divácký zážitek než hitová "tutovka". Co byste v tomhle ohledu divákům doporučil?

Ve středu 4. března máme koncert britského zpěváka a kytaristy Jamese Harriese, který v rádiích přeskočil všechny tuzemské i zahraniční hvězdy od Chinaski přes Pink nebo Lucii Bílou až po Kryštofa nebo Marka Ztraceného. Na Apríla se uskuteční asi vůbec největší lahůdka, kdy první dáma folku Pavlína Jíšová spojila své síly s kapelou Petr Kalandra Memory Band, natočila s ní desku a v tomhle koncertu zazní jak nové písničky z téhle desky, tak největší hity Pavlíny, samozřejmě nestárnoucí evergreeny Petra Kalandry, ale i největší pecky Zuzany Michnové, které zpívá Jíšová. Na konci dubna pak zahraje kapela, která si říká Inspektor Kluzó a jejím frontmanem je herec a moderátor Tomáš Matonoha. No a musím upozornit na už dvakrát přeložený koncert muzikantky a novinářky Emmy Smetany, který se tentokrát už určitě uskuteční 18. března a přijede s ní i její snoubenec, zpěvák a herec Jordan Haj.

0

Už patnáct let se v MSD schází sběratelé. Budou setkání pokračovat?

V počátcích se scházeli kromě prázdnin každou sobotu, loni jsme to trošku omezili a letos zase rozšířili na celkem osm setkání. Internet v tom sehrál svoji roli, takže jde vlastně o setkání pár kamarádů a přátel s pravidelnými návštěvníky. Já se skřípěním zubů vstávám v sobotu dříve než normálně ve všední den do práce, ale pak jsem tam s nimi docela rád. Snažil jsem se na ono setkání přetáhnout třeba lidi nabízející své věci v Bazaru na vzduchu, ale marně. To by bylo hezké spojení – známky, mince, pohledy a vedle toho staré desky, DVD, skleničky a další bazarové zboží.

0
Jak vznikala výstava obrazů dětí z ubytoven, vyvěšená ve Futuru?
Miloš Březina, vedoucí služby Klubus organizace Prostor Plus, odpověděl na 3 otázky PRESu 21. února 2020

Výstava ´Mezi snem a skutečnost´ v prostorách nákupního centra Futurum představuje tvorbu dětí, žijících v ubytovnách. Co ve Futuru návštěvníci uvidí?

Výstava vznikla ve dvou ubytovnách v Kutné Hoře na základě společné práce dětí nízkoprahového klubu Klubus organizace Prostor Plus, při níž používaly tuš, sprej, barvy, ale tvořili jsme i ze sádry a modelovali jsme hliněné reliéfy. Do klubu docházejí děti a mládež, kteří se nacházejí v ne příliš příznivé sociální situaci. Tvůrcům vystavených děl je mezi 6 a 16 roky. Důležitou součástí výstavy je doprovodný text, který obsahuje komentáře autorů, záměry pracovníků a stručně představují smysl tvorby v sociálních službách. Výstava byla nejprve k vidění v GASKu v Kutné Hoře a ve Futuru ji lze vidět do konce února.

1

Jak dlouho trvalo, než všechna díla vznikla? A kde vznikl nápad představit je na výstavě veřejnosti?

Díla vznikala přibližně jeden rok, jedná se o reprezentativní výběr. Nápad nějaké spolupráce Klubusu s GASKem jsem s lektorkou Věrou Pinnoy probíral již delší dobu. Čas nazrál ve chvíli, kdy jsme začali v klubu více využívat výtvarné prostředky a měli jsme tak dostatek materiálu. Chtěli jsme zároveň pootevřít veřejnosti dveře do světa, který v mnoha lidech vzbuzuje pocity nedůvěry, předsudků a obav. Snažili jsme se ukázat, že děti jsou v podstatě všude stejné a zasluhují si naši pozornost.

0

Původně jste byli nízkoprahový klub pro děti a mládež Klubus, od nového roku ale pracujete i s rodinami. Co se změnilo a kde všude působíte?

Klubem pro děti a mládež jsme byli od roku 2014. Tato služba byla unikátní v tom, že byla umístěna v autobuse, který mohl brázdit silnice Kutnohorska podle potřeb a výskytu klientů. Posun k práci k celým rodinám vnímáme jako přirozený vývoj při zvyšování dopadu služby na změnu v životě klientů. Zároveň bylo potřeba zabezpečit sociálními službami místa v regionu, kde žádné pokrytí není, nebo zde chybí služba zabývající se rodinami v obtížné situaci. Letos plánujeme rozšířit služby do Uhlířských Janovic a do Zruče nad Sázavou, zároveň dál monitorujeme situaci na venkově a jsme připraveni vyrazit kamkoliv na Kutnohorsku, Čáslavsku, částečně i Kolínsku.

1
Jak se kolínským tanečníkům dařilo na Mistrovství Evropy WADF v Moskvě?
Jak se kolínským atletům vydařila halová sezóna?
Jaká divácká lákadla nachystal Městský společenský dům na konec zimy a na jaro?
Jak vznikala výstava obrazů dětí z ubytoven, vyvěšená ve Futuru?

Pozitivně hodnotíte...

Nejčtenější články...

Zpravodajství
25.3.2020
0
Kolín se v posledních dnech proměnil v město dlouhých front samotářů s rouškami
Až jednou bude koronavirová pandemie jen zapomenutou epizodou v učebnicích historie, budou fotografie z ní na první pohled rozpozn...
Zpravodajství
21.3.2020
0
Lokální obdobu pandemie zažil Kolín už před 28 lety - tehdy zasáhla salmonela 91 obyvatel města a nepřežili ji dva lidé
Následující text není zlehčováním současné koronavirové epidemie, jen připomenutím události, která před 28 lety vyděsila Kolín.

Nenechte si ujít...

Kolínsko v obrazech...

Nejnovější komentáře...

Bill Kristens, 19.3.2020 18:13
“Mohu se zeptat na jméno dívčiny, která je na úvodní fotce?”
Jan Pilný, 3.3.2020 14:37
“Taky jsem míval podobné nápady :)) ...třeba na to ještě někdy dojde ;o)”
Petr Řehoř, 25.2.2020 09:34
“Jo, to byla doba. Spíš se divím, že tam nezůstala jen ta kůže. Kdy dostaneš možnost degustovat tygra? :-)”