Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 18. června 2019

Cerhenický i kolínský vrah se stále nacházejí ve vězení

V kolínském regionu se vraždy stávají maximálně několikrát do roka a vždy se hluboce zapíší do paměti obyvatel. Naposled město vyděsil devětatřicetiletý muž z Polska, který zavraždil v letos únoru pro peníze ženu z erotického salónu ve Zborovské ulici. Hrozí mu až výjimečný trest. Žádný z takových trestů ovšem neznamená, že bude vrah sedět do smrti v cele. Jaké jsou osudy vrahů, kteří se z vězení už dostali nebo mají možnost požádat o propuštění? Jiří Popelka trest už má dávno za sebou a o jeho dalším životě není moc známo.

Cerhenický i kolínský vrah se stále nacházejí ve vězení
Letos došlo v Kolíně k vraždě ve Zborovské ulici.Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 23.5.2016 v 12:00, Aktualizováno: 19.5.2016 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Další na doživotí odsouzený vrah a recidivista, jedenapadesátiletý Petr Zápotocký zůstává v žaláři. Žádost o obnovu řízení zamítl senát Krajského soudu v Praze koncem února. Za vraždu a oloupení stařenky v Cerhenicích na Kolínsku si zatím odpykal Zápotocký dvanáct let. Proti rozhodnutí podal stížnost k Vrchnímu soudu v Praze.

„Neshledali jsme důvodu, proč bychom měli nařídit obnovení jednání, prostor pro přezkum jednání byl značný, nelze přehlédnout, že se touto věcí zabýval i Nejvyšší a Ústavní soud. Ani ony pochybení neshledaly,“ uvedl soudce Ivo Zelinka, proč jeho senát žádost o obnovu líčení zamítl.

Zápotocký svou vinu popírá.  „Já jsem to udělat nemohl,“ hájil se odsouzený muž. Naopak státní zástupce požadoval, aby Zápotockého stížnost senát odmítl.  „V kauze byly provedeny všechny dostupné důkazy, nové skutečnosti zjištěny nebyly,“ zdůraznil žalobce Aleš Postupa.

Tělo stařenky se našlo na skládce u Cerhenic až v době, kdy již byl Zápotocký za mřížemi ve vazbě v ruzyňské věznici.  „Mohl tam být spolupachatel, to je nový fakt, který má být vzat v potaz. Policie by svou práci měla dodělat,“ argumentoval advokát Michal Pacovský.

Cerhenický i kolínský vrah se stále nacházejí ve vězení
Oto Biederman v roce 2013.
Foto: Archiv KP

Zápotocký podle v říjnu 2003 měl zavraždit třiasedmdesátiletou důchodkyni.  Její tělo zmizelo, nalezli je až náhodní svědci v květnu 2005 na černé skládce v úvoze za Cerhenicemi. V té době byl již Zápotocký za mřížemi.

Soudní lékaři vzhledem ke stavu těla nedokázali přesně určit příčinu smrti. V úvahu přicházelo například rdoušení. Zápotockého už v roce 1988 kolínský okresní soud poslal na sedm let za loupež. Z valdické věznice se ale podmíněně dostal na svobodu už v roce 1990!

O tři léta později stál před soudem opět. Za pokus o vraždu mu tehdy pražský Krajský soud vyměřil trest dvanáct let. Trest si odseděl celý. Doživotí trest za vraždu v Cerhenicích u Krajského soudu v Praze dostal v létě 2004.

Další tzv. kolínský vrah Oto Biederman je stále ve vězení, i když letos i on by teoreticky mohl odejít. Policie jej zatkla kvůli pěti vraždám v roce 1996. Dostal trest doživotí, ale ten v České republice skýtá možnost, že po dvaceti letech může být odsouzený podmíněně propuštěn.

Autor článku: Jiří Červín
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM