Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 22. ledna 2018

Černý Petr se do rodného Kolína vrací v rozpuku svého mládí

Ve čtvrtek 14. září se v kolínském Kině 99 uskuteční svým způsobem filmová událost desetiletí. Jedna ze dvou celostátních premiér restaurované verze snímku Černý Petr (1963) Miloše Formana bude pro pamětníky oživením jejich mládí a pro město připomenutím jeho nezapomenutelného zápisu do dějin české kinematografie.

Černý Petr se do rodného Kolína vrací v rozpuku svého mládí
 
Publikováno: 14.9.2017 v 6:00, Aktualizováno: 13.9.2017 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Není totiž asi jiné české město, které by bylo natolik spjaté s jedním filmem jako Kolín s Černým Petrem. Zatímco většina celovečerních filmů se natáčí v pražských ateliérech a exteriérové záběry vznikají na nejrůznějších, často od sebe desítky kilometrů vzdálených lokalitách, Kolín se v roce 1963 stal doslova jedním z "hrdinů" Formanova filmu. Filmový štáb se do Kolína na několik týdnů nastěhoval a ve filmu není jediný záběr, který by nebyl natočen v Kmochově městě.
Hlavní scény filmu vznikaly v samoobsluze přímo na Karlově náměstí, točilo se na tancovačce na tehdy ještě nezastřešeném zimním stadionu, u přívozu přes Labe, v restauraci hotelu Savoy, scény z bytu Petrových rodičů jsou aranžovány ve skutečné kuchyni paní Matuškové v Písečné ulici a koupací scény byly pořízeny na labském rameni u Draslovky. Pro Kolíňáky je tak dnes sledování filmu jakousi "bojovou hrou", kdy můžou záběr po záběru poznávat místa, kde se před více než půlstoletím natáčelo a samozřejmě i to, jak se za ta léta tyto lokality proměnily - týká se to řady záběrů náměstí, Pražské ulice, Zlaté uličky, Zahradní ulice, Kmochova ostrova či třeba zálabské náplavky pod starým mostem.
V Černém Petrovi tehdy ovšem "hrálo" nejen město, ale i několik stovek jeho obyvatel. Petrova tatínka si zahrál nezapomenutelný kapelník Kmochovy hudby Jan Vostrčil, maminku zdravotní sestra z kolínské nemocnice Božena Matušková, vedoucího samoobsluhy na náměstí její skutečný vedoucí František Kosina a desítky dalších "bezejmenných" obyvatel města jsou kamerou zachyceny mezi zákazníky "Petrovy" samoobsluhy, lidmi korzujícími po náměstí a po ulicích a hlavně na obří tancovačce na zimním stadiónu.
Černý Petr se do Kolína nevrací bezdůvodně. Národní filmový archiv ho letos vybral k restaurování a s miliónovou investicí ho důkladně "omladil". Každé jednotlivé políčko filmu bylo vyčištěno, zbaveno rýh a škrábanců a výsledkem je obnovený film ve stejné kvalitě, v jaké se promítal před půlstoletím při premiéře. A protože na restaurování přispěla sumou 100.000 korun kolínská radnice (za což si vyslouží i logo na obalu chystaných edic na DVD a blu-ray), uskuteční se v Kolíně jedna ze dvou republikových premiér (druhá se koná o den dříve před Kolínem v pražské Lucerně).
Kolínskou premiéru promění Kino 99 ve velkolepou připomínku časů, v nichž se film natáčel. Od 16 hodin bude pro všechny otevřen foyer kina, jehož šatna se pro ten den promění v samoobsluhu potravin a prodejnu zmrzliny. Od půl páté bude před kinem koncertovat Kmochova hudba a ve foyer budou vystaveny velkoplošné dobové fotografie z natáčení a z filmu spojené s Kolínem. Před samotnou premiérou restaurovaného filmu v 17 hodin se ve velkém sále kina představí delegace z Národního filmového archivu, ve které by měla být i Pavla Martínková, která si ve filmu zahrála Petrovu lásku Ašu a všichni pak po projekci s vyprodaným sálem pobesedují.
Ke kinu i do kina jsou zváni pamětníci natáčení i všichni ti, kdo mají tento skvělý snímek rádi. Legendární pozdrav "ahóóój" při vstupu do sálu prý nebude uvaděčkami vyžadován...

Miloš Forman (s kamerou) na zimním stadiónu při natáčení scény tancovačky. Vlevo (zády) Vladimír Pucholt a Ladislav Jakim.
Foto: Jaroslav Kronus
Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
V sobotu na hokej v Kolíně zdarma - Kozlové zdolali Žďár nad Sázavou
Kalendář akcí: Leden
Po
1
8
15
22
29
Út
2
9
16
23
30
St
3
10
17
24
31
Čt
4
11
18
25
 
5
12
19
26
 
So
6
13
20
27
 
Ne
7
14
21
28
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM