Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 22. května 2018

Černý Petr se do rodného Kolína vrací v rozpuku svého mládí

Ve čtvrtek 14. září se v kolínském Kině 99 uskuteční svým způsobem filmová událost desetiletí. Jedna ze dvou celostátních premiér restaurované verze snímku Černý Petr (1963) Miloše Formana bude pro pamětníky oživením jejich mládí a pro město připomenutím jeho nezapomenutelného zápisu do dějin české kinematografie.

Černý Petr se do rodného Kolína vrací v rozpuku svého mládí
Miloš Forman (s kamerou) na zimním stadiónu při natáčení scény tancovačky. Vlevo (zády) Vladimír Pucholt a Ladislav Jakim.Foto: Jaroslav Kronus
 
Publikováno: 14.9.2017 v 6:00, Aktualizováno: 13.9.2017 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Není totiž asi jiné české město, které by bylo natolik spjaté s jedním filmem jako Kolín s Černým Petrem. Zatímco většina celovečerních filmů se natáčí v pražských ateliérech a exteriérové záběry vznikají na nejrůznějších, často od sebe desítky kilometrů vzdálených lokalitách, Kolín se v roce 1963 stal doslova jedním z "hrdinů" Formanova filmu. Filmový štáb se do Kolína na několik týdnů nastěhoval a ve filmu není jediný záběr, který by nebyl natočen v Kmochově městě.

Hlavní scény filmu vznikaly v samoobsluze přímo na Karlově náměstí, točilo se na tancovačce na tehdy ještě nezastřešeném zimním stadionu, u přívozu přes Labe, v restauraci hotelu Savoy, scény z bytu Petrových rodičů jsou aranžovány ve skutečné kuchyni paní Matuškové v Písečné ulici a koupací scény byly pořízeny na labském rameni u Draslovky. Pro Kolíňáky je tak dnes sledování filmu jakousi "bojovou hrou", kdy můžou záběr po záběru poznávat místa, kde se před více než půlstoletím natáčelo a samozřejmě i to, jak se za ta léta tyto lokality proměnily - týká se to řady záběrů náměstí, Pražské ulice, Zlaté uličky, Zahradní ulice, Kmochova ostrova či třeba zálabské náplavky pod starým mostem.

V Černém Petrovi tehdy ovšem "hrálo" nejen město, ale i několik stovek jeho obyvatel. Petrova tatínka si zahrál nezapomenutelný kapelník Kmochovy hudby Jan Vostrčil, maminku zdravotní sestra z kolínské nemocnice Božena Matušková, vedoucího samoobsluhy na náměstí její skutečný vedoucí František Kosina a desítky dalších "bezejmenných" obyvatel města jsou kamerou zachyceny mezi zákazníky "Petrovy" samoobsluhy, lidmi korzujícími po náměstí a po ulicích a hlavně na obří tancovačce na zimním stadiónu.

Černý Petr se do Kolína nevrací bezdůvodně. Národní filmový archiv ho letos vybral k restaurování a s miliónovou investicí ho důkladně "omladil". Každé jednotlivé políčko filmu bylo vyčištěno, zbaveno rýh a škrábanců a výsledkem je obnovený film ve stejné kvalitě, v jaké se promítal před půlstoletím při premiéře. A protože na restaurování přispěla sumou 100.000 korun kolínská radnice (za což si vyslouží i logo na obalu chystaných edic na DVD a blu-ray), uskuteční se v Kolíně jedna ze dvou republikových premiér (druhá se koná o den dříve před Kolínem v pražské Lucerně).

Kolínskou premiéru promění Kino 99 ve velkolepou připomínku časů, v nichž se film natáčel. Od 16 hodin bude pro všechny otevřen foyer kina, jehož šatna se pro ten den promění v samoobsluhu potravin a prodejnu zmrzliny. Od půl páté bude před kinem koncertovat Kmochova hudba a ve foyer budou vystaveny velkoplošné dobové fotografie z natáčení a z filmu spojené s Kolínem. Před samotnou premiérou restaurovaného filmu v 17 hodin se ve velkém sále kina představí delegace z Národního filmového archivu, ve které by měla být i Pavla Martínková, která si ve filmu zahrála Petrovu lásku Ašu a všichni pak po projekci s vyprodaným sálem pobesedují.

Ke kinu i do kina jsou zváni pamětníci natáčení i všichni ti, kdo mají tento skvělý snímek rádi. Legendární pozdrav "ahóóój" při vstupu do sálu prý nebude uvaděčkami vyžadován...

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM