Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 19. listopadu 2017

Charita v Kolíně je na startovní čáře, zatím otevřela šatník

Charita ČR je neziskovou organizací působící pod záštitou římskokatolické církve. Veřejnost si charitu spojuje nejčastěji s národní Tříkrálovou sbírkou, která je malým viditelným vrcholkem rozsáhlé práce pro druhé. Charita pomáhá lidem u nás i v zahraničí, provozuje širokou síť sociálních a zdravotních služeb. V republice působí okolo 250 farních, městských či oblastních charit. Jejich rozmach se obvykle odvíjí od možností a elánu lidí, kteří v nich působí.

Charita v Kolíně je na startovní čáře, zatím otevřela šatník
 
Publikováno: 3.11.2014 v 6:00, Aktualizováno: 31.10.2014 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

V Kolíně existuje Charita formálně od roku 2005. Od března letošního roku se její ředitelkou stala Lucie Růžková-Rybárová, vystudovaná sociální pracovnice. Práce pro charitu dobrovolnicky zabírala většinu jejího volného času, a proto od září pracuje na poloviční úvazek. Do začátku října neměla Charita pro svoji práci potřebné zázemí. Nyní se věci pohnuly a město poskytlo prostory pro zřízení dobrovolnického centra i charitního šatníku.

Dobrovolnické centrum sv. Bartoloměje sídlí v malém kamrlíku v ulici Na Hradbách, charitní šatník dostal k dispozici byt v Zengrově ulici. Prostory to nejsou ideální, ale město je charitě propůjčuje jen za úhradu provozních nákladů. Povězme si nyní o službách Charity v Kolíně podrobněji.

Dobrovolnické centrum je ve fázi pilotního projektu. Ředitelka má k dispozici čtyři dobrovolníky, kteří si již tento měsíc vyzkoušejí roli společníků u osamocených seniorů. Mluví se o jedné hodině týdně. Lucie Růžková-Rybárová další dobrovolníky prozatím nabírat nehodlá a spoléhá na prověřené lidi z farnosti. Vždy jde o to, aby si senior a jeho společník vzájemně sedli. S vytipováním zájemců o společníky pomáhá charitě pečovatelská služba. Pokud se pilotní program ukáže jako úspěšný, bude centrum hledat dobrovolníky na programy, zaměřené na další cílové skupiny. Co by se mělo dít v kanceláři dobrovolnického centra Na Hradbách? Půjde o kontaktní místo a ředitelka zde plánovala pořádat různé kurzy. Plocha 8,5 metru čtverečních k tomu ovšem příliš nevyzývá.

Charitní šatník je druhou základní službou kolínské charity. Mnohé charity právě s tímto projektem začínají. Ukázkový charitní šatník mají třeba v Kutné Hoře či Berouně. Šatník by neměl být jen skladem odloženého šatstva, ale i místem, kde se ukáže, jaké potřeby sociálně slabí mají. Bude to místo setkání člověka s člověkem. Lidé zde dostanou nejen oděvy, ale také si popovídají, získají základní rady a podporu v jejich situaci. Šatník by měl být otevřený pro všechny potřebné chudými rodinami počínaje a bezdomovci konče. Kolínský charitní šatník v Zengrově ulici 356 nemá ideální polohu, protože sídlí na periferii. Na druhou stranu značná část potřebných v okolí bydlí. V šatníku, který se otevřel 13. října a má otevřeno v pondělí až pátek od 9 do 11 hodin a od 13 do 15 hodin, zaměstnává charita dvě ženy, kterým bude mzdu hradit Úřad práce.

Více se dozvíte na webu http://kolin.charita.cz/.

Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Stolní tenisté Kolína vyhráli a po dramatu remizovaliVelim podlehla na hřišti lídra tabulky, Český Brod B si veze body z PoděbradKuželkáři po pěkném výkonu bodovali a porazili Benešov
Kalendář akcí: Listopad
Po
 
20
Út
 
Čt
30
3
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Prodej (4 inzerátů)
Seznámení (6 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM