Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 25. dubna 2019

Chlouba Kolína: Zemanovci mívali až 80 členů a nahrávali v rozhlase a televizi

Polabský Kolín se může pyšnit hned několika dechovými orchestry. Jedním z nich je Velký dechový orchestr Kolín. Kolíňané tento orchestr spíše znají pod názvy Spoje nebo Zemanovci. Orchestr s víc jak stoletou tradicí dnes patří pod obec Dolní Chvatliny, protože právě odtud pochází dirigentský rod Zemanů, s nímž je ansámbl nemyslitelně spojen. Byť Dolní Chvatliny figurují v názvu, považoval Kolín tuto slavnou dechovou hudbu vždy za svou.

Chlouba Kolína: Zemanovci mívali až 80 členů a nahrávali v rozhlase a televizi
Dirigent Vladimír Zeman st.Foto: Archiv VDO Dolní Chvatliny
 
Publikováno: 24.5.2015 v 6:00, Aktualizováno: 19.5.2015 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Orchestr založil Jindřich Franc roku 1905. Před nástupem dynastie Zemanů stáli u dirigentského pultu František Siřínek a později František Kunstát. První ze Zemanů - Jan Zeman - se ujímá taktovky roku 1937. Kapela byla velice oblíbená na tanečních zábavách a všech společenských událostech. Své ovoce sklízela i na soutěžích a koncertech.

Roku 1956 se zřizovatelem orchestru stává Veřejný požární útvar Kolín a do jeho čela se postavil dirigentův syn Vladimír Zeman, který právě ukončil vojenskou službu u Posádkové hudby v Mladé Boleslavi. Jeho snem bylo rozšíření nástrojového obsazení a zvýšení prestiže. Pod vedením Vladimíra Zemana a od roku 1961 i uměleckého vedoucího mjr. Jana Chromce se ansámbl dostal na špičkovou úroveň a stal se jedním z nejlepších civilních orchestrů v Československu. Hudba hodně koncertovala a sklízela vavříny na soutěžích. Vycestovala do Anglie, Belgie, Švýcarska, Švédska, Francie, SRN, SSSR a Jugoslávie. V té době měl orchestr až 80 členů a byl také zván do rozhlasu a televize.

Roku 1962 stál orchestr u zrodu Kmochova Kolína. Vladimír Zeman si v 60. letech se svojí dechovou hudbou zahrál i v raném filmu Miloše Formana - Konkurs. Další významné změny přinesly léta sedmdesátá. Roku 1977 se z "požárníků" stala Ústřední dechová hudba ministerstva dopravy a spojů. Spolu s tím se zlepšilo materiální zajištění kapely, a také se změnil vzhled uniforem. Po Janu Chromcovi převzal na 30 let roli uměleckého vedoucího dirigentův bratr, aranžér a skladatel plk. Jaroslav Zeman, který byl též kapelníkem Vojenské posádkové hudby v Praze a ředitelem vojenské konzervatoře v Roudnici nad Labem. Tím ovšem propojení orchestru s rodem Zemanů nekončí. Roku 1995 přebírá funkci kapelníka po svém otci Vladimír Zeman mladší.

V 90. letech se opět změnil název orchestru na Ústřední hudbu českých pošt a telekomunikací. Od roku 2008 je uměleckým vedoucím Josef Šťastný, profesionální hudebník a aranžér, který na kolínské ZUŠ učil hru na bicí a vedl mládežnický orchestr. Nyní je dirigentem úspěšného kolínského Big bandu. Ve Velkém dechovém orchestru Kolín hraje pod taktovkou Vladimíra Zemana a Josefa Šťastného 65 muzikantů ve věkovém rozmezí 15-70 let. Mnoho hudebníků do orchestru chodí od mládí. Buď přišli sami nebo je přivedli jejich rodiče či přátelé, kteří zde také hrají.

Repertoár kapely sahá od pochodů, polek, valčíků a waltzů až po náročnější koncertní skladby moderních autorů. "Zemanovce" zná publikum v celé naší republice, tradičně získávají velký aplaus na slavnostech a festivalech v německých městech Kamenz a Bad Schlema. Do města Kamenz orchestr pravidelně jezdí již 50 let. Domácímu kolínskému publiku se před Vánoci připomíná Vánočním koncertem v Městském divadle a pochopitelně i při Kmochově Kolíně. Žádný z ročníků orchestr nevynechal, na loňském festivalu se kapela pochlubila novými uniformami.

A letos? V pátek 12. června má při Kmochově Kolíně orchestr svůj samostatný koncert na Karlově náměstí. Za dirigentským pultem uvidí posluchači i plk. Jaroslava Zemana, který dodnes s kapelou spolupracuje. V sobotu pak "Zemanovci" tradičně zakončí festivalový průvod orchestrů městem.
Orchestr má skvělý kolektiv, panuje zde vždy dobrá nálada. Proto jsou mezi členy hudby nejen muzikanti z Kolínska, ale i ze vzdálenějších měst.

FotogalerieVladimír Zeman ve filmu Miloše Formana Konkurs. V září 2015 si orchestr připomene 20. let od jeho úmrtí. Všechny neoznačené snímky na této straně jsou z archivu Velkého dechového orchestru Kolín.Snímek z Kmochova ostrova roku 2014. Velký dechový orchestr Kolín s dirigentem Vladimírem Zemanem ml., uměleckým vedoucím Josefem Šťastným a mažoretkami taneční skupiny Vergilio z DDM Kolín.Členové orchestru v dlouhých kabátech. Roku 1956 našla kapela z Dolních Chvatlin zřizovatele  Kolíně, stal se jím Veřejný požární útvar Kolín.Snímek ze Kmochův Kolín 2014. Velký dechový orchestr Kolín v parádních nových uniformách při průvodu městem.Rok 2013. Dirigent Vladimír Zeman s orchestrem při vánočním koncertu v Městském divadle v Kolíně. FOTO - JIŘÍ BELZAChlouba Kolína: Zemanovci mívali až 80 členů a nahrávali v rozhlase a televiziOrchestr v obřadní síni Kolínské radnice.Dirigent Vladimír Zeman.Orchestr na zájezdu v německém Bad Schlema.
Autor článku: Aneta Čábelková, autor fotogalerie: Archiv VDO Dolní Chvatliny
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM