Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 25. června 2019

Činnost Společnosti Václava Morávka. Letos uplyne 72 let od smrti kolínského hrdiny

Činnost Společnosti Václava Morávka. Letos uplyne 72 let od smrti kolínského hrdiny
Václav Morávek. Nejpřednější z novodobých kolínských hrdinů.Foto: Repro z knihy V. Čermáka
 
Publikováno: 12.3.2014, Aktualizováno: 11.3.2014 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

Letos to bude již 72 let, které 21. března uplynou od doby, kdy v parčíku u Prašného mostu v Praze ukončily výstřely z pistolí několika gestapáků život národního hrdiny Československého protinacistického odboje, kolínského rodáka, štábního kapitána Václava Morávka, brigádního generála in memoriam. Stejně tak jako v letech předchozích, bude i letošní výročí jeho hrdinské smrti připomenuto, a to i za účasti delegace stejnojmenné kolínské společnosti, ve čtvrtek 20. března od 15 hodin pietní vzpomínkou v kasárnách Posádkového velitelství v Čínské ulici v Praze Dejvicích, kde je Morávkův pomník přechodně umístěn.

Zcela určitě bude letošní vzpomínka v těchto kasárnách poslední, protože v létě se zmíněný pomník Václava Morávka vrátí zpět k Prašnému mostu, i když na jiné místo, než původně stál. Je to způsobeno výraznými terénními úpravami, spojenými s budováním nového Prašného mostu a tunelu Blanka. Nádvoří Posádkového velitelství v Praze však nezůstane po přemístění Morávkova pomníku prázdné. Pravděpodobně v září 2014 zde bude odhalen pomník armádnímu generálovi Tomáši Sedláčkovi, kterého jsme měli tu čest přivítat v Kolíně v září 2011.

Společnost Václava Morávka přispěla na pořízení tohoto pomníku finanční částkou, zaslanou na transparentní účet příslušného občanského sdružení při pražské vojenské posádce.
Jak už se také stalo zvykem, není účast na pražské vzpomínce jedinou jarní aktivitou společnosti. Ve spolupráci s městem Uherský Ostroh, Kulturně historickou společností Bohuslavice a Armádou ČR, připravuje Společnost Václava Morávka Vzpomínkovou slavnost k 70. výročí vysazení paraskupiny Carbon a dalších na území někdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Tato akce se bude konat v sobotu 5. dubna od 13.30 hodin před budovou uhersko ostrožského zámku.

Organizátoři do tohoto moravského města pozvali čelné představitele politického a společenského života nejen České, ale i Slovenské republiky. Stejně tak jsou pozváni i vysocí představitelé Armády ČR, Ozbrojených sil SR a v neposlední řadě i velvyslanci a vojenští přidělenci několika zahraničních ambasád. Společnost Václava Morávka navrhla při přípravě této akce na in memoriam povýšení dva členy již zmíněné paraskupiny Carbon a jednoho člena paraskupiny Embassy.

Karol Mladý, velitel posledně jmenované skupiny, byl již ministrem obrany Slovenské republiky, panem Martinem Glváčem, povýšen do hodnosti nadporučíka in memoriam. Obdobně bylo kolínskou společností navrženo několik spolupracovníků Carbonu na udělení in memoriam rezortního vyznamenání Ministerstva obrany ČR "Štít obrany státu." Stručnou historii paraskupin Carbon a Embassy přikládáme.

Pozvolna také začínají přípravy na letošní pietní akty u pamětní desky Václava Morávka v Kolíně a u památníku Josefa Mašína v Lošanech. Obě akce se budou konat v pondělí 8. září 2014, v Kolíně od 14 a v Lošanech od 16 hodin.
 

Autor článku: Pavel Pobříslo
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM